Zawał serca - czy medycyna dyskryminuje kobiety?

Dodany 25.10.2012

Ostry ból w klatce piersiowej, często promieniujący do lewego ramienia, szyi lub żuchwy, do tego duszności, uczucie paniki, krótki oddech - większość z nas rozpoznaje bezbłędnie jako wczesne symptomy zawału serca. Zwłaszcza ból w okolicy mostka ostrzega nas, że z naszym sercem dzieje się coś poważnego. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że objaw ten, na tyle charakterystyczny by wystraszyć i zmusić do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej, jest objawem typowym dla zawału serca, ale tylko u mężczyzn. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w 2003 roku w czasopiśmie Circulation*, ponad połowa kobiet doświadczających zawału serca nie odczuwa bólu w klatce piersiowej. Fakt ten ma ogromne znaczenie dla prawidłowej diagnostyki i leczenia. Brak tego objawu często przyczynia się do lekceważenia pozostałych i lekceważenia możliwości wystąpienia zawału, zarówno przez same kobiety jak i przez lekarzy. W dużym stopniu powoduje to gorsze wyniki leczenia niedokrwienia serca u kobiet w porównaniu z mężczyznami i może przyczynić się nawet do śmierci.

Jakie są więc objawy „kobiecego“ zawału serca?

Zgodnie z badaniami z Circulation zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

1)      duszności i skrócenie oddechu (57.9%),

2)      uczucie osłabienia (54.8%),

3)      nietypowe obezwładniające zmęczenie (42.9%).

Wielu kobietom towarzyszą dodatkowo takie objawy jak:

 • mdłości,
 • zawroty głowy,
 • dyskomfort w dolnej części klatki piersiowej,
 • uczucie ciśnienia lub dyskomfort w górnej części brzucha, odczuwalne podobnie jak niestrawność,
 • ból pleców.

Jak widać, objawy te nie są tak charakterystyczne jak w przypadku zawału u mężczyzn, a więc trudniej  o ich prawidłową diagnozę. Niestety często zdarza się, zwłaszcza przy mniej ostrym natężeniu, że bywają mylone z objawami żołądkowymi, takimi jak zatrucia pokarmowe czy niestrawności. Pomyłka taka może bardzo drogo kosztować.

Dlatego właśnie niezbędne jest edukowanie zarówno lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, jak i samych kobiet, o tym jak rozpoznać „kobiecy“ zawał serca. Przekonanie o tym, że zawałowi serca u kobiet i mężczyzn towarzyszą te same objawy, jest groźnym mitem, który należy zweryfikować i możliwie szeroko poinformować ludzi o tym, jak wyglądają fakty medyczne.

* McSweeney, J. C.et al.Women’s Early Warning Symptoms of Acute Myocardial Infarction.Circulation(2003).doi:10.1161/01.CIR.0000097116.29625.7C

Komentarzy

 • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 4 miesiące temu

  Tytuł bardzo odważny. Gdyby co, to ja nie mam z nim nic wspólnego - Krzysztof Łabuzek. A tak swoją drogą, to trochę strach pisać, że jednak kobiety różnią się w tym aspekcie od mężczyzn. No i że jednak nie ma równouprawnienia w zakresie zawału serca ! Coś czuję, że zaraz będziemy (będziecie) zepitetowani takim jednym słowem na "s". Mnie na blogu zdarza się to systematycznie i już nie boli.

  • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

   Pan chyba nie rozumie znaczenia terminu "na s". Nikt nigdy nie twierdzil ze kobiety nie roznia sie fizycznie od mezczyzn i nie na tym polega walka o ich rownouprawnienie(bo chodzi o grunt spoleczny a nie przyrodniczy). Przydalo by sie troche wiedzy na temat teorii feministycznych i emancypacji kobiet ;)

   • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

    Mnie chodziło o słowo "sympatyczny". Przecież nikt i nigdy na blogu nie nazwał mnie seksistą! Nie rozumiem do czego Pan "pije" ? Pozdrawiam ;-)

    • Paweł Kwiatkowski 5 lat, 3 miesiące temu

     Panie Krzysztofie oczywiście, że chodziło o "sympatyczny" ewentualnie "super". Co do teorii feministycznych itp. większość (podkreślam WIĘKSZOŚĆ nie wszystkie) feministki swoją niezależność kończą tam gdzie zaczynają sie narzędzia typy: młotek, wiertarka, szpadel etc. Co do samego tematu artykułu, to właśnie o takie rzeczy tu chodzi. Właśnie tego jako użytkownik pierwszy raz tu zaglądający oczekiwałem. Uświadamiajcie drodzy Panowie nasze społeczeństwo - ku chwale !

     • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

      rece opadaja. brawo przemyslnosci!

      • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

       Mitrochętu. To się nazywa wolny Internet.

       • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

        mnie internetu nie trzeba uczyc, ale czasem mam uczulenie na bzdury, szczegolnie w miejscach ktore maja byc z zalozenia powazne i rzeczowe :) w kazdym razie pozdrawiam.

        • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

         Spokojnie, to Bitwa na Linki musi być poważna i rzeczowa. Blog nie musi. Trochę swojskiego kolorytu zaburzającego barwy podstawowe nieźle umaja nasze wypowiedzi. Przynajmniej nie pośniemy. Ładne ma Pan zdjęcie. To chyba wrzecionko. Ale grafika czy fotka naturalna wybarwiona jakimiś fluoresceinami ? Ja też mam fajne fluorofotki z komórek mikrogleju, które hodowałem kiedyś. I ludzkich adypocytów też mam, muszę gdzieś tu je wkleić. Pozdr.

         • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

          w bitwach to tutaj czasam jednak powagi brakuje i zabawnie jest jak sie czyta niektore zrodla i wypowiedzi ;D co do fotki: to jedno z najladniej wykonanych barwien fluorescencyjnych jakie widzialem (komorek linii HeLa o ile sie nie myle, pieknie widoczne astrosfery i chromosomy), ale niestety znalezione w necie, nie wlasne, wiec nie znam szczegolow uzytej techniki ale raczej na pewno cytoimmunochemia. normalnie w pracy eksperymentalnej nie stosujemy tak rozbudowanych barwien, sa robione chyba tylko dla mega wizualnego efektu ;) a Pana fluoropreparaty z checia zobacze.

          • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

           Muszę zapytać admina jak je wkleić do bloga. Chyba nie przewidział takiej ewentualności. Spróbuję go przycisnąć w poniedziałek.

           • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

            mozna wrzucic np na imgur.com i wkleic bezposrednie linki. ale nie wiem czy to nie bedzie za duzy off top tutaj ;)

            • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

             A co mi tam, lansu nigdy dość. 1. To hodowla mieszana gleju z noworodków szczurzych. Lektyną Ricinus Communis wyznakowałem komórki mikrogleju. http://i.imgur.com/gdoWK.jpg. 2. Komórka mikrogleju z noworoda szczurzego wyznakowana j.w. http://i.imgur.com/KiDBJ.jpg. 3. Zaprzyjaźniony chirurg dał mi trochę ludzkiego tłuszczu z brzucha, ja go wytrawiłem kolagenazą, przesiałem i wydobyłem z tej całej zupy pre-adypocyty. Następnie te pre-adypocyty zróżnicowałem insuliną i sterydem do dorosłych adypocytów, które nakarmiłem i pięknie urosły i zgromadziły w sobie kropelki tłuszczu, które wybarwiłem AdipoRed. http://i.imgur.com/beOcS.jpg. 4. Przykład, jak fenotyp komórki moduluje fenotyp (tak ogólnie) :-))) http://i.imgur.com/Dr9aH.jpg.

             • Kamil Mesjasz 5 lat, 3 miesiące temu

              bardzo ladne :) szczegolnie pierwsze foto mikrogleju, naprawde fajnie uchwycona faktura preparatu. Drugie miejsce Adipored i modelowanie fenotypu ;)

            • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

             Fajny ten imgur. Dzięki.

     • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

      ...niech Pan nie idzie w tym kierunku...

 • Damian Z 5 lat, 3 miesiące temu

  Przecież podłącze kobietę do EKG i będzie wszystko jasne jak słońce

  • Krzysztof Łabuzek 5 lat, 3 miesiące temu

   ???

 • magdalena 5 lat, 3 miesiące temu

  Oj panowie panowie! Kobiety i mężczyźnie pięknie się między sobą różnią w każdym aspekcie istnienia. Sądzę, że taka była idee fixe Stwórcy. A że przy okazji okazało się, że zawał u kobiety ma bardziej subtelne objawy, no cóż. Zawsze lepiej by było żeby po przebudzeniu się na niebie każdemu się z chmur układał napis -> dziś będziesz mieć zawał, idź na pogotowie jak poczujesz mdłości. to nie ciąża.

Nowy komentarz