Przyszłość bez próchnicy

Dodany 14.10.2014

Drodzy Pogromcy, Choroby jamy ustnej występują w całej populacji - różnią się tylko częstością występowania i ciężkością przebiegu. Są silnie uzależnione od wieku człowieka, gdyż wraz z nim wzrasta ich częstość i nasilenie. Powodują ból, dyskomfort, upośledzają prawidłowe funkcjonowanie i estetykę naszych zębów, a ponadto utrudniają leczenie niektórych chorób systemowych, co wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na ogólny stan naszego zdrowia i pogorszeniem jakości życia.

Najczęściej występującą chorobą w jamie ustnej jest próchnica zębów.Powstaje ona na skutek działania bakterii znajdujących się na powierzchni zębów (tzw. płytka nazębna, bakteryjna, biofilm), które rozkładając cukry dostarczane z pożywieniem, wytwarzają kwasy rozpuszczające twarde tkanki zęba. Proces ten prowadzi do odwapnienia (demineralizacji) zębów, a następnie – powstawania ubytków próchnicowych.

W Polsce aż 57,2% dzieci 3-letnich, 90,5% dzieci 7-letnich i 99,9% dorosłych w wieku 35-44 lat jest dotkniętych próchnicą. To stanowczo za dużo, szczególnie, że próchnicy można łatwo i prosto zapobiegać poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej (usuwanie płytki bakteryjnej podczas szczotkowania zębów) i ograniczenie  konsumpcji cukrów będących pożywką dla bakterii, a także przez codzienne dostarczanie do jamy ustnej fluoru zwiększającego  procesy naprawcze (remineralizację), głównie w postaci past do zębów z fluorem.

Pierwszym krokiem w zapobieganiu próchnicy jest jednak edukacja i…. pozytywne myślenie! Na dobry początek warto zapamiętać, że powstawanie ubytku próchnicowego jest procesem stopniowym i w początkowym etapie jest całkowicie odwracalne. To, czy zmiany chorobowe rozwiną się bardziej, zależy tylko od nas samych: częstości naszych wizyt u stomatologa i staranności w stosowaniu jego zaleceń.

Ażeby poszerzyć swoją wiedzę na temat przyczyn, zapobiegania, powstawania i leczenia próchnicy zapraszam Was do wspólnej weryfikacji popularnych mitów stomatologicznych. http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/category/46/

Dodatkowo możecie sprawdzić swoje ryzyko zachorowania na próchnicę  rozwiązując specjalnie zaprojektowany krótki quiz http://bit.ly/1Ch0zFY 

Komentarzy

Nowy komentarz