Migrena

Dodany 18.12.2014

Migrena jest chorobą przewlekłą, występującą przez większą część życia chorego. Trwa zazwyczaj do kilku dni, choć czasem ból może utrzymać się dłużej. Najczęściej dotyka ona osób w wieku 30-40 lat. Często pojawia się nagle, bez przyczyny, ale znane są czynniki, które mogą ją powodować. Wśród takich czynników wymienia się najczęściej: kofeinę, aspartam, glutaminian sodu, owoce cytrusowe, stres i odprężenie po stresie, zmiany hormonalne (miesiączka, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, okres jajeczkowania), pokarmy (np.: czekolada, nabiał, kakao, alkohol, przyprawy, owoce, tłuste potrawy, pokarmy zawierające glutaminian sodu), post, niedobór snu lub zbyt długi sen, zmęczenie i wysiłek fizyczny, leki (m.in. nitrogliceryna i jej pochodne, histamina, ranitydyna, estrogeny, nifedypina), gwałtowne zmiany pogody, pobyt w górach na dużych wysokościach, kosmetyki (np.: perfumy), jasne światło.

Zwiększeniu częstości napadów sprzyjają natomiast m.in.: otyłość, nadużywanie leków, stresujący tryb życia, brak regularności w spożywaniu posiłków, odwodnienie.

Głównym celem leczenia jest szybkie złagodzenie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów, oraz zapobieżenie ewentualnym nawrotom choroby.

Jednym ze sposobów walki z migreną jest eliminowanie z diety tych czynników, które mogłyby ją powodować lub nasilać. Przydatne jest zatem prowadzenie dziennika spożytych pokarmów i zapisywanie okoliczności występowania bólu głowy, co może pomóc w ustalaniu produktów, na które negatywnie reaguje organizm, i wyeliminowanie ich z diety.

Komentarzy

  • Obecnie nie ma żadnych komentarzy

Nowy komentarz