Długie i częste siedzenie "noga na nogę" może doprowadzić o zatoru płucnego.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Może. Takie siedzenie może mieć wpływ na powstanie żylaków a te nieleczone mogą powodować dalsze komplikacje zdrowotne, także zatory

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Może. Tak samo jak przesiadywanie na kibelku "aż do zdrętwienia nóg" czy nawet długotrwałe podróże samolotami czy innymi środkami transportu, gdzie nie ma możliwości "rozprostowania nóg". Dotyczy to zwłaszcza osób z zaburzeniami krzepnięcia, ale i u osoby zdrowej, jeśli przesadzi" z niedokrwieniem kończyn. Gdy krew kiepsko krąży np. w zdrętwiałych nogach - tworzą się skrzepliny, które jeśli się urwą i popłyną z biegiem krwi do płuc lub mózgu mogą spowodować zator płucny lub udar niedokrwienny mózgu. Dlatego wybierając się samolotem do Bangkoku czy Sydney dobrze jest zrobić sobie zastrzyk przeciwzakrzepowy, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

7.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Siedzenie noga na nogę powoduje ucisk na żyły i zwolnienie przepływu krwi w kończynie co sprzyja powstawaniu skrzeplin. Gdy taka skrzeplina się urwie dostaje się do serca a potem płuc i tam może powodować towarowość

11.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zakładanie nogi na nogę powoduje utrudnienie odpływu krwi z kończyn dolnych. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu skrzeplin, szczególnie gdy występują jeszcze inne czynniki obciążające (palenie papierosów, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, wiek powyżej 40lat, płeć żeńska). W ekstremalnej sytuacji taka skrzeplina może się oderwać, powędrować do płuc i spowodować zator płucny.

15.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ogólnie długie siedzenie bez możliwosci wyprostowania nóg jest silnym czynnikiem ryzyka zatoru płucnego. Takie sytuacje mogą się zdarzyć np podczas długiego lotu samolotem w klasie ekonomicznej gdzie nie zbyt mamy miejsce.

Triada Virchoffa czyli spowolniony przepływ, uszkodzenia śródbłonka oraz zaburzenia reologiczne krwii ( zmiana składu krwii zmieniająca jej lepkość ) są swoistymi czynnikami ryzyka zakrzepicy żylnej ( gł kończyn dolnych ). Po nagłej pionizacji zakrzep taki może popłynąć do płuc gdzie tworzy zator tętnicy płucnej lub jej dużego odgałęzienia ( materiał zakrzepowy zamyka światło naczynia ). Małe zatory tętniczek płucnych są bez znaczenia ( dopuki nie są to zmiany rozlane, mnogie w całych płucach gdyż stopień wyłączenia z perfuzji miąższu płucnego jest niewielki).

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jak najbardziej jest to prawda. Długie i częste siedzenie "noga na nogę" może doprowadzić do powstania żylaków -> upośledzenia krążenia w kończynach dolnych -> tworzenia się skrzepów -> zatoru płucnego.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jakie są przyczyny powstania zatoru płucnego?

długotrwałe unieruchomienie, które najczęściej okazuje się konieczne w przebiegu udaru mózgu, złamań kończyn oraz uszkodzeń rdzenia

przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej (np. podczas długiej podróży)

zabiegi chirurgiczne

urazy i kontuzje

otyłość

zaburzenia rytmu serca

rozległe oparzenia

zakrzepica żył głębokich

zatorowość płucna

stany powodujące zwiększenie krzepliwości krwi (np. ciąża, choroba nowotworow

Każde długie siedzenie, nie tylko z nogą na nogę może prowadzić do zatoru płucnego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Do powstania żylaków przyczynia się otyłość, palenie papierosów, noszenie butów na wysokich obcasach, a nawet siadanie noga na nogę. Żylaki mogą prowadzić do zatoru płucnego.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Podczas II wojny światowej zatory płuc często zdarzały się u ludzi, którzy wiele godzin spędzali z podkurczonymi nogami w schronach przeciwlotniczych, na przykład podczas nalotów na Londyn.

6.04.2013 przez Miłosz Chwiałkowski - Lekarz: Medycyny
potwierdzam

Otóż, długotrwałe siedzenie sprzyja zastojowi krwi co może prowadzić do powstawania zakrzepów. Zakrzep taki wedruje zylami do prawego przedsionka a nastepnie prawej komory i moze doprowadzic do powstania zatoru płucnego.