Leczenie nadciśnienia opiera się tylko na stosowaniu leków

j.w.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

28.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Nie tylko, ale głównie na lekach. Powinno ograniczyć się picie alkoholi, zaprzestać palenia tytoniu, zwiększyć aktywność fizyczną i przestrzegać diety.

30.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Leczenie nadciśnienia to nie tylko zażywanie leków na nadciśnienie, ale również stosowanie odpowiedniej diety i inne zalecenia lekarza, tj.sesje w grocie solnej czy rzucenie palenia.

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W sytuacji, gdy lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia o nadciśnieniu i postawi diagnozę, niezbędne jest podjecie leczenia nadciśnienia tętniczego. Obejmuje ono – w zależności od stopnia zaawansowania choroby – postępowanie niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Do działań pozalekowych zalicza się modyfikację stylu życia i aktywizację pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz zaleca obniżenie masy ciała. Dotychczasowe badania dowodzą, że u chorych z nadciśnieniem i dziesięcioprocentową nadwagą, redukcja masy ciała już o 5 kg powoduje obniżenie ciśnienia oraz korzystnie wpływa na czynniki ryzyka.

30.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

leczenie nadciśnienia to zmiana całego trybu życia przede wszystkim dieta bez tłuszczu i sport głównie wskazany jest ruch a nie siedzący tryb życia

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie tylko. Po pierwsze - zależy to od patogenezy, czyli mechanizmu powstania nadciśnienia. Po drugie - od chorób towarzyszących. Po trzecie - od trybu życia. Np. wykazano, że o osób z nadwagą utrata masy ciała jest silnie skorelowana z wysokością ciśnienia tętniczego, czyli im więcej schudniesz tym bardziej będziesz mogła "zbić" ciśnienie. To samo z wysiłkiem - regularna aktywność fizyczna niejako "uleastycznia" nasz układ krążenia, który dzięki temu lepiej znosi wahania ciśnienia - częste u nadciśnieniowców. Odpowiednia dieta - tak samo (już nie wspominam o mitycznej soli kuchennej, ale w pożywieniu jest mnóstwo innych skłądników wpływających na stan ukłądu krążenia). Oczywiście są przypadki, gdy tylko leki mogą pomóc, ale "praca nad samym sobą" też jest bardzo ważna.

1.12.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
obalam

Leczenia nadciśnienia nie opiera się tylko na stosowaniu leków. Leki powodują zmniejszenie, bądź zlikwidowanie objawów, a nie ich przyczynę. U podstaw leczenia nadciśnienia powinna leżeć aktywność fizyczna i zmiana diety. Zastosowanie tych elementów czasami wystarczy aby obniżyć ciśnienie i wtedy leki możemy brać w dużo mniejszych dawkach, bądź możemy całkowicie z nich zrezygnować. Oczywiście pod kontrolą lekarza.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Leki nie są jedynym wyborem w leczeniu nadciśnienia. Bardzo ważna jest modyfikacja stylu życia: zaprzestanie picia alkoholu, rzucenie palenia, rezygnacja z tłustej diety oraz zwiększona aktywność fizyczna.

6.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Oprócz stosowania leków w leczeniu nadciśnienia ważne są także odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne

15.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Należy również zmieniś styl życia, zmienić dietę, jeśli to możliwe tryb pracy, zwiększyć ( bądź zacząć uprawiać ) wysiłek fizyczny, zaprzestać palić czy pić alkohol.

15.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Leczenie nadciśnienia to nie tylko farmakoterapia, ale także działania niefarmakologiczne, do których zaliczamy zmianę stylu życiu i nawyków polegające na:

zmniejszeniu nadwagi. Udowodniono, że spadek masy ciała powoduje obniżenie ciśnienia krwi.

wprowadzeniu diety z ograniczeniem tłuszczów i węglowodanów. Należy unikać pokarmów słonych i tłustych, a także wysokoprzetworzonych i smażonych. Wskazane są natomiast produkty świeże i surowe.

ograniczeniu spożycia soli kuchennej. Badania naukowe pokazują, że istnieje związek pomiędzy zmniejszeniem spożycia soli i obniżeniem ciśnienia.

zmniejszeniu ilości wypijanej kawy i mocnej herbaty, ponieważ zawierają kofeinę podnoszącą ciśnienie krwi. Wykluczenie tych używek równieżpozwala na lepszą regulacjęciśnienia.

zaprzestaniu palenia papierosów, ponieważ ma ono bardzo niekorzystny wpływ m.in. na serce i naczynia krwionośne.

zwiększeniu aktywności fizycznej. Jej rodzaj zależy od ogólnego stanu zdrowia i może to być np. bieganie, aerobik lub długie spacery.

ograniczeniu spożycia alkoholu. Wykazano bowiem, że wypijanie powyżej 30 - 40 g czystego etanolu dziennie wpływa na podwyższanie ciśnienia krwi.

W przypadku nadciśnienia łagodnego,przebiegającego bez powikłań narządowych i chorób współistniejących np. cukrzycy terapię zaczyna się od działań niefarmakologicznych. Leczenie to można prowadzić przez 3 - 6 miesięcy, ale gdy okaże się nieskuteczne, trzeba wkroczyć z lekami zaleconymi przez specjalistę.

16.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Leczenie nadciśnienia można podzielić na farmakologiczne i nie farmakologiczne.

Farmakologiczne to tiazyd, furosemid, urapidyl, B-blokery, kaptopryl.

Niefarmakologiczne:

Dieta, obniżenie masy ciała, wysiłek fizyczny, brak w diecie soli i alholu

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Poza stosowaniem lekow bardzo wazna jest tez modyfikacja trybu zycia: schudniecie, aktywnosc fizyczna, dieta ubogosodowa, nie denerwowanie sie. rezygnacja z alkoholu i papierosow.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego istotną rolę odgrywa terapeutyczna zmiana stylu życia. Ważnymi elementami tej modyfikacji są:

zmiana nawyków żywieniowych

zwiększona aktywność fizyczna

normalizacja masy ciała

ograniczenie spożycia alkoholu

zaprzestanie palenia tytoniu.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Przede wszystkim na zmianie stylu życia, a jeśli to nie skutkuje to właściwy styl życia plus farmakoterapia.

11.02.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

Najpierw wyklucza się nadciśnienie wtórne spowodowane innymi chorobami/ schorzeniami, np. guz chromochłonny, choroby nerek/ nadnerczy/ tętnic nerkowych, zaburzenia hormonalne, choroby i schorzenia neurologiczne, zaburzenia snu, itp.; lub jako skutek uboczny.

Ciśnienie pierwotne leczy się nie tylko farmakologicznie, ponieważ nie wszyscy mogą takie leki przyjmować. Bardzo ważne jest również: obniżenie wagi ciała, zmiana niewłaściwej diety, zwiększenie wysiłku fizycznego (bardzo popularne wśród młodych ludzi), eliminacja papierosów i alkoholu, itp.

17.12.2014 przez Daniel Śliwiński - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Ważna jest także dieta. Dodam, że duże znaczenie przy obniżaniu ciśnienia ma spożywanie chociażby aronii, czarnej porzeczki i czarnych winogron.