Nadciśnienie jest chorobą tylko osób dorosłych

Dzieci na nie nie chorują, bo ma związek z cholesterolem, który potrzebuje lat, żeby się odłożyć.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

29.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
obalam

Co prawda dzieci chorują na nadciśnienie o wiele rzadziej niż dorośli

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Na nadciśnienie chorują także dziecii młodzież

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży wykazuje pewne odrębności, które powinno się brać pod uwagę zarówno w postępowaniu diagnostycznym, jak i w leczeniu.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych. Ocenia się, że częstość występowania nadciśnienia u osób w wieku do 18. rż. wynosi 1-2 %.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nieprawda. Cholesterol nie ma nic wspólnego z nadciśnieniem. W ogóle cholesterol jest przez głupie media przedstawiony jako substancja równie groźna dla naszego organizmu co cyjanek potasu. Tymczasem cholesterol pełni bardzo wiele ważnych funkcji, bez których nasz organizm nie mógłby funkcjonować. Przede wszystkim wchodzi w skład błon komórkowych, regulując ich "płynność" (dzięki cholesterolowi są mniej sztywne, co jest bardzo ważne). Ponadto cholesterol służy do produkcji hormonów no i kwasów żółciowych - substancji ułatwiających trawienie tłuszczów. Jest więc potrzebny i ważny. Niestety, w dobie śmieciowego jedzenia organizmu wielu osób nie radza sobie z przerobem nadmiaru pożywienia i skutkuje to zaburzeniami w stężeniu cholesterolu, trójglicerydów etc. we krwi. Wracając do nadciśnienia - przyczyny tej choroby moga być różne (aczkolwiek w większości przypadków przyczyna nie jest znana - mówi się wtedy że jest "idiopatyczna") i moga dotykać pacjentów w każdym wieku. Tak samo jak z wysokim stężeniem cholesterolu - w rodzinach, które mają wrodzoną hiperlipidemię dzieci mogą mieć cholesterol powyżej 300 mg% i blaszki mażdżycowe w naczyniach niczym 80-letni starzec.

6.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nadciśnienie nie dotyczy tylko osób starszych może się rozwijać także u dzieci i młodzieży ale są to bardzo rzadkie przypadki

15.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Na nadciśnienie chorują także dziecii młodzież. W tej grupie często wysokie ciśnienie krwi ma wtórną przyczynę. Tym niemniej zdarza się także nadciśnienie samoistne, bez konkretnej przyczyny choroby. Dlatego obecnie w szkołach, w trakcie badań bilansowych dzieci i młodzieży, wykonywany jest pomiar ciśnienia krwi pozwalający na wczesne wykrywanie tego zaburzenia.

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dotyczy też dzieci. W pediatrii zzęściej mamy doczynienia z nadciśnieniem wtórnym.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Czasami dochodzi do nadciśnienia samoistnego, bez konkretnej przyczyny i może dotyczyć to również ludzi młodych.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Nadcisnienie moze wystapic nawet u 2% dzieci. Glowne przyczyny to choroby nerek i tarczycy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

U dzieci zdecydowanie częstsze jest nadciśnienie wtórne wynikające z chorób miąższu nerek, naczyń nerkowych, zaburzeń hormonalnych i wad w obrębie układu krążenia. Jednak ze względu na coraz częstszą nadwagę, a nawet otyłość wynikające ze złych nawyków żywieniowych, coraz częściej rozpoznaje się u dzieci również nadciśnienie pierwotne.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

U dzieci zdecydowanie częstsze jest nadciśnienie wtórne wynikające z chorób miąższu nerek, naczyń nerkowych, zaburzeń hormonalnych i wad w obrębie układu krążenia. Jednak ze względu na coraz częstszą nadwagę, a nawet otyłość wynikające ze złych nawyków żywieniowych, coraz częściej rozpoznaje się u dzieci również nadciśnienie pierwotne.

11.02.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

To jest mit związany z mitem młody=zdrowy. Badania nad nadciśnieniem tętniczym wśród osób młodych prowadzi się w Polsce od lat 70. XX wieku, ale dopiero po roku '89 ta dziedzina zaczęła się prężnie rozwijać. Bez względu na wiek, każdy może mieć problem z nadciśnieniem, ponieważ poza wiekiem wymienia się wiele innych czynników ryzyka jak: wady rozwojowe, choroby cywilizacyjne, choroby neurologiczne, choroby nefrologiczne, zaburzenia hormonalne itd.