Nie czyszczenie uszu świadczy o braku higieny

Rodzice wkładają dzieciom od wczesnych lat życia do głowy, że mają czyścić sobie regularnie uszy, bo np. "ziemniaki im urosną". Czy działania takie są zdrowe?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Podejrzewam, że mit ten dotyczy używania patyczków kosmetycznych. Słyszałem od kilku laryngologów to samo tj że patyczków nie powinno się używać do czyszczenia przewodów słuchowych ale tylko do małżowin usznych. Czyszczenie przewodów może powodować upychanie woskowiny podczas gdy naturalnie "wychodzi" ona na zewnątrz dzięki ruchom szczęki (np podczas jedzenia). Poza tym można mechanicznie uszkodzić sobie błone bębenkową.

28.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Woskowina tworząca się w uchu wcale nie jest taka niepotrzebna: w małżowinie usznej znajdują się gruczoły, które mają za zadanie wydzielanie woskowiny. Ta żółta lub brązowawa substancja natłuszcza przewód słuchowy zewnętrzny, chroni go przed mikrourazami i dostaniem się do niego np. wody. Zbiera także kurz i systematycznie dokonuje samooczyszczenia ucha, wydostając się na zewnątrz. Jej skład chemiczny chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Nadmierna dbałość o higienę prowadzi do przykrych następstw. Niektórzy nie czyszczą uszu, bo nie wiedzą jak to zrobić, bądź uważają, że nie ma takiej potrzeby, tak jak niektóre kobiety nie golą nóg. Wszystko to kwestia estetyki i własnego podejścia.

28.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Zalegająca w przewodach słuchowych woskowina jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych oraz złuszczonych komórek skóry wyściełającej przewód słuchowy. Jej głównymi składnikami są związki chemiczne: skwalen, lanosterol i cholesterol. Taki skład jest nieprzypadkowy – substancje te zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów, chroniąc ucho przez infekcjami.

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Czy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest higiena uszu? Zarówno u dorosłych jak i małych dzieci, powinna być wykonywana regularnie i z należytą starannością. Prawidłowo czyszczone uszy są zabezpieczone przed rozwojem stanów zapalnych.

30.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

to nie prawda za często w uszach nie wolno grzebac bo daje odwrotny skutek i szkodzi uszom,uszy same się oczyszczają z woskowiny

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Czyszczenie uszu z woskowiny jest błędem. Jej skład chemiczny zapobiega wzrostowi bakterii i grzybów. W prawidłowych warunkach woskowina znajduje się jedynie w części chrzęstnej przewodu słuchowego, nie przesuwa się samoistnie do jego części kostnej, czyli w pobliże błony bębenkowej. Woskowina natłuszcza przewód słuchowy zewnętrzny, chroniąc tym samym jego skórę przed drobnymi urazami

i zapobiegając przedostawaniu się wody w głąb przewodu. Dostające się do ucha drobne ciała obce (np. cząsteczki kurzu) zostają unieruchomione, a następnie usunięte z ucha, dzięki mechanizmowi samooczyszczania. Woskowina zasycha w drobne grudki, które przesuwają się ku obwodowi

i następnie wypadają z przewodu słuchowego.

6.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie należy zbyt często czyścić uszu gdyż wosk jest nap potrzebny. Zapobiega on rozwojowi chorobotwórczych bakterii

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Woskowina jest naturalną wydzieliną organizmu chroniącą przed uszkodzeniami skórę przewodu słuchowego oraz niebezpośrednio błonę bębenkową. Jej nadmiar nie świadczy więc o zaburzeniach chorobowych. Większość z nas zwyczajnie się jej brzydzi, dlatego nadgorliwie próbuje się jej pozbyć. Jasne, o higienę powinien dbać każdy. Trzeba jednak wiedzieć jak.

Nieprawidłowe używanie patyczków do uszu oraz zbyt częste czyszczenie prowadzi do wepchnięcia woskowiny głębiej lub nawet do naruszenia skóry przewodu słuchowego czy błony bębenkowej!

Z kolei samo wepchnięcie woskowiny zbyt głęboko może przysparzać przykrych dolegliwości: silny ból głowy (przy każdym namoczeniu ucha woskowina nasiąknie wodą i rozpulchni się), zaburzenia słuchowe, zaleganie wody w uchu.

Pałeczki kosmetyczne przeznaczone są do czyszczenia zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny. Z woskowiną można poradzić sobie dzięki specjalnym preparatom w płynie. Rozrzedzają one woskowinę i umożliwiają jej bezpieczne usunięcie. Po takim czyszczeniu należy wpuścić do ucha kilka kropel soli fizjologicznej lub wody w temperaturze ciała, która po kilku minutach wypłynie sama. Preparaty do czyszczenia uszu zapobiegają ponownemu gromadzeniu się woskowiny, a dzięki odpowiedniej konsystencji nie wpływają.

Warto także pamiętać o czyszczeniu ucha podczas kąpieli. W codziennej profilaktyce wystarczą palec i woda.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nieumiejetne i ZBYT CZESTE czyszczenie uszu patyczkami do tego przeznaczonymi moze powodowac wepchniecie woskowiny ktora chcielibysmy usunac wglab ucha, a to moze powodowac silne bole glowy, zabrzenia sluchu i zaleganie wody w uszach.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Prawidłowo czyszczone uszy są zabezpieczone przed rozwojem stanów zapalnych.