Ziemniaki są tuczace

prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (15)

27.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Ziemniaki spożywanie w nie za dużych ilościach nie tuczą. Ziemniaki mają dużo składników odżywczych takich jak np. Witamina B, składniki mineralne, białko.

Najwięcej tych składników znajduje się pod skórką, więc nie powinno się obierać ich grubo, najlepiej przyrządzać je w tzw. "mundurkach gotowane, uchronimy je od utraty witaminy C. Powinny być stosowane w dietach, zawierają błonnik i nie są bardzo kaloryczne (bez dodatków).

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Ziemniaki nie tuczą. Tuczy to czym je okraszamy.

28.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
obalam

Jeśli wierzyć onetowi, to nie! Ten mit obalają najnowsze badania naukowców z USA

28.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mit na temat tuczącego wpływu ziemniaków obalają najnowsze badania naukowców z USA. Zjadanie kilku kartofli dziennie, przyrządzonych bez tłuszczu, obniża ciśnienie krwi niemal tak dobrze, jak niektóre leki na nadciśnienie bez wpływu na masę ciała

28.11.2012 przez Ola La - Student medycyny: studentka
obalam

Nie, przynajmniej w takim rozumieniu jak np.fast foody. Same ziemniaki są niskokaloryczne (nie dotyczy to ziemniaków smażonych, polanych sosem, z masłem etc.), ale trzeba pamiętać, że mają dość wysoki indeks glikemiczny i duzą zawartość skrobii, podobnie jak białe pieczywo.

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Same ziemniaki nie. Tuczące są wszelkiego rodzaju dodatki, sosy, majonezy, tłuszcze

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Naukowcy przyznają, że badanie to potwierdziło to, co specjaliści od żywienia podejrzewają od dawna. Dla utraty wagi kluczowe znaczenie ma ograniczenie liczy spożywanych kalorii, a nie wyeliminowanie z diety konkretnych produktów. Badacze podkreślają też, że ziemniaki nie przyczyniają się do nadwagi, o ile są przygotowane w zdrowy sposób i mogą być składnikiem diety odchudzającej.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

I tak i nie. Ziemniaki to głownie skrobia czyli polisacharyd. Ziemniaki zaraz po ugotowaniu mają w swoim skłądzie dużo skrobi szybko przyswajalnej, więc podnoszącej szybko stężenie glukozy, co nie jest zdrowe. Natomiast w ziemniakach ostudzonych dochodzi do przemiany skrobi szybkotrawionej w wolnotrawioną, i wtedy stężenie glukozy podnosi się wolniej i wolniej spada, co jest korzystne. Tak więc wskazane są ziemniaczki w sałatkach jarzynowych, natomaist nie należy się opychac gorącymi kartoflami. :)

1.12.2012 przez Sandra Barańska - Student: kosmetologia
obalam

same ziemniaki nie tucza jedna sztuka to tylko 70 kalorii,ziemniaki staja sie tuczace w polaczeniu z tlustymi kalorycznymi sosami

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Młode mają w 100 g zaledwie 69 kcal, a stare jakieś 80 kcal. Nawet puree to zaledwie 90 kcal. Dodajmy, że w większości to łatwo przyswajalne węglowodany. Najbardziej kaloryczne są chipsy (ok. 550 kcal), frytki (ponad 300 kcal) i placki ziemniaczane (250 kcal). Powód? Podczas smażenia ziemniaki wchłaniają aż 70 proc. tłuszczu. Więc to czy są tuczące zależy w jaki sposób je spożywamy.

5.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli nie przesadzamy z ilością zjadanych ziemniaków to nie ale jeśli ktoś będzie jadł ich bardzo dużo to ze względu na dużą ilość skrobi mogą przybrać na wadze

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Ziemniaki, obok pomidorów i papryki, należą do rodziny psiankowatych. Tuż po zbiorach w 80% składają się z wody a w 20% z suchej masy. W skład suchej masy w większości (60-80%) wchodzi skrobia. Ziemniaki są bardzo cennym składnikiem diety ze względu na ich wartość odżywczą.

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

aukowcy z University of Scranton w stanie Pennsylvania analizowali czerwone ziemniaki, ze względu na ich wysoką zawartość związków chemicznych korzystnych dla zdrowia. W badaniach udział wzięło 18 osób z nadwagą lub otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Przez miesiąc

część z nich spożywała dwa razy dziennie 6-8 czerwonych ziemniaków w skórce, upieczonych w kuchence mikrofalowej, a część nie jadła tych warzyw. Następnie grupy zamieniły się dietami.

Okazało się, że w okresie badań ciśnienie rozkurczowe spadło średnio o 4,3 proc. (4 mm Hg) a ciśnienie skurczowe o 3,5 proc. Większość pacjentów stosowała równolegle leki na nadciśnienie, ale ziemniaki dodatkowo obniżały ciśnienie krwi. Żaden z uczestników badania nie przytył. Ziemniaczana dieta nie miała też wpływu na poziom lipidów i glukozy we krwi.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Ziemniaki swoją złą sławę, zawdzięczają opinii, że są bogate w węglowodany, co wykluczyło je z menu wielu odchudzających się i dbających o linię osób. Polacy zajmują 2 miejsce pod względem wielkości spożycia ziemniaków w Unii Europejskiej z wynikiem 121 kg ziemniaków na osobę w sezonie 2007/2008. Warzywo to jest jednak bardzo niedoceniane. Niesprawiedliwych opinii, na temat ziemniaków nie wynikają jednak z tego, że same w sobie są niezdrowe, a raczej, że podawane są z niezdrowymi dodatkami.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Naukowcy z University of California, Davis i z National Center for Food Safety and Technology, przy Illinois Institute of Technology, przedstawili wyniki badań, które udowadniają, że ludzie mogą spożywać ziemniaki i nie przeszkodzi im to w utracie wagi - informuje EurekAlert.

1.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Czy ziemniaki tuczą? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, kwestia jest bowiem ilości pochłoniętych ziemnaków. To tak, gdybyśmy zapytali, czy „golonka w piwie” tuczy? Też zależy.

Ziemniaki mają około 70-80 kcal w 100g, zatem jeśli ktoś zje ich 1-1,5 kg w ciągu dnia (a znam takich) oprócz oczywiście innych kalorycznych pokarmów (rzeczona golonka) to przytyje. Może i nie jest to chwalebny przykład, ale trzoda chlewna żywiona jest między innymi ziemniakami. A przecież nie po to aby była chuda. Zatem jeśli ziemniaki jemy z rozsądkiem to nie przytyjemy, jak w hurtowych ilościach, to tak.