Nadżerka jest groźna

prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (13)

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Nieleczona nadżerka może być groźna.

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Nieleczona nadżerka może być groźna.

28.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Nadżerki lepiej usuwać, ponieważ mogą doprowadzić do zmian nowotworowych. Nie wolno ich bagatelizować.

28.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
potwierdzam

Tak, ponieważ zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych problemów, nawet do pojawienia się nowotworu szyjki macicy.

28.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Wcześnie wykryta nadżerka jest niegroźna. Nadżerka jest najczęściej pojawiającą się zmianą chorobową kobiecych narządów płciowych. Może być wynikiem zarówno infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych, jak również zaburzeń hormonalnych. W początkowym stadium nie wymaga ona leczenia. Ważne jednak, aby przeprowadzać regularne badania i prowadzić jej ciągłą obserwację.

28.11.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
potwierdzam

Nadżerka sama w sobie nie jest groźna, ale może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Nie leczona nadżerka może prowadzić do powstania raka szyjki macicy.

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Z nadżerką nie ma żartów. Nieleczona może poprzez stan przedrakowy, po wielu latach doprowadzić do raka szyjki macicy. Dlatego ważne są regularne badania i profilaktyka.

1.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Sama w sobie nadżerka nie jest groźna, dopiero zbagatelizowanie jej może mieć poważne skutki. Nadżerka jest powszechnie występującym schorzeniem ginekologicznym, które dotyka kobiet w różnym wieku. Mniej więcej ¼ kobiet miała w swoim życiu do czynienia z nadżerką. Wbrew pozorom, nadżerka może być bardzo groźna, ale tylko wtedy, gdy kobieta ją zbagatelizuje. Zaniedbana nadżerka w ekstremalnych przypadkach może nawet doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia kobiety zmian rakowych.

3.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

każda nadżerka jest bardzo grożna,nieleczona może doprowadzic że zachorujemy po latach na raka. koniecznie trzeba ją wyleczyc.

5.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nadżerka nie leczona może przekształcić się w nowotwór

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

I tak i nie.

Nadżerka szyjki macicy jest najpowszechniej występującym schorzeniem kobiecych narządów płciowych. W znacznej większości przypadków jest niegroźna, w wielu sama ustępuje. Nie należy jej jednak lekceważyć – nieleczona może być początkiem stanów przedrakowych, a także przyczyniać się do powstawania innych chorób.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Nieleczona nadzerka moze przejsc w dysplazje, ktora jest juz uznawana za stan przednowotworowy- stad tylko krok do raka szyjki macicy. Jednak kontrolowana i leczona nadzerka z reguly nei zagraza zdrowiu pacjentki.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Nadżerka sama w sobie nie jest groźną przypadłością, jednak jej nieleczenie może nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak wystąpienie raka szyjki macicy.

5.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nadżerka jest groźna.

Obalam, ponieważ mit jest mocno nieprecyzyjny, bo nie wiadomo czego dotyczy. Zgodnie z definicją podręcznikową nadżerka (erosio) jest to ubytek naskórka lub nabłonka błony śluzowej, spowodowany najczęściej urazem mechanicznym, kontaktem ze środkami chemicznymi, bądź procesem chorobowym (drożdżyca, rak, zapalenie). Często jest zejściem innego wykwitu, np. pęcherzyka, pęcherza lub krosty.

Źródło: S. Jabłońska, S. Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Warszawa: PZWL. 2006. ISBN 83-200-3367-5.