po wypiciu Coli nie powinno się myć zębów ponieważ niszczy to szkliwo

prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

26.11.2012 przez Ola La - Student medycyny: studentka
potwierdzam

Poniekąd tak, ale dotyczy to ok.godziny po wypiciu coli. Kwas fosforowy, który odpowiada za niekorzystne oddziaływanie na szkliwo rozpuszcza fosforan wapnia. Myjąc zęby tuż po spożyciu coli możemy spowodować "wtarcie" kwasu w powierzchnię zębów i tym samym nasilić proces niszczenia szkliwa.

26.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Też to gdzieś czytałam. Cola zmiękcza szkliwo i trzeba trochę odczekać z myciem zębów, żeby go nie zniszczyć

26.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Po wypiciu soków owocowych oraz napojów typu cola nie powinno się od razu myć zębów, by nie uszkodzić szkliwa. Jest ono bowiem rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Po wypiciu soku lub coli należy odczekać ok. pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną zwykłą wodą, która zneutralizuje kwasy

27.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
potwierdzam

Tak, przez co najmniej pół godziny, ponieważ zawarte w niej substancje zmiekczają szkliwo przez co jest ono podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne

28.11.2012 przez Łukasz Dudek - Student medycyny: elektroradiologia
potwierdzam

To prawda, po spożyciu posiłków o niskim pH (kwaśnych) należy odczekać jakiś czas, gdyż szczotkowanie wzmacnia proces niszczenia szkliwa przez kwasy (dodatkowo podrażnia.

Znalazłem na szybko opinię lekarza stomatologii, ale czytałem też bardziej naukowy artykuł na ten temat, niestety nie mogę go teraz odszukać.

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Po wypiciu soków owocowych oraz napojów typu cola nie powinno się od razu myć zębów, by nie uszkodzić szkliwa. Jest ono bowiem rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Po wypiciu soku lub coli należy odczekać ok. pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną zwykłą wodą, która zneutralizuje kwasy.

1.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Rzeczywiście około 2 godz. po wypiciu coli nie powinno się myć zębów , ponieważ cola zawiera substancje , które mogłyby szkliwo zniszczyć

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

"Ważne jest także, aby nie myć zębów od razu po wypiciu napoju. Większość związków chemicznych zawartych w napojach rozmiękcza szkliwo – wyjaśnia dentysta."

4.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wypicie coli powoduje rozmiękczenie szkliwa które może łatwiej zostać uszkodzone podczas szczotkowania, dlatego zaleca się odczekać chwile po wypici coli

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

kwasy zawarte w Coli wypłukują szkliwo i dlatego niszczy zęby. Wręcz należy umyć zęby po Coli by zapobiec ich psuciu

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kwaśne ph w jamie ustnej może być skutkiem picia zarówno coli ze względu na zawarty w niej kwas fosforowy (V) ale również po sokach, które mają kwasy organiczne i szkodzą w tym zakresie bardziej niż cola.

Kwaśne ph rozpuszcza szkliwo przez co jest bardziej podatne na uszkodzenia które tworzymy czyszcząc zęby szczoteczką.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Soki owocowe mogą szkodzić naszym zębom bardziej niż Coca-Cola. To wniosek z eksperymentu przeprowadzonego wspólnie przez szwedzką gazetę "Svenska Dagbladet" i Akademię Dentystyczną w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.