Jeżeli kobieta w ciąży je dużo słodyczy, urodzi się dziewczynka

Już kilka razy słyszałam taką opinię, więc ciekawa jestem, co na to eksperci

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

26.11.2012 przez Ola La - Student medycyny: studentka
obalam

Do ustalenia płci płodu dochodzi w momencie zapłodnienia. Zależy to od tego, czy plemnik niesie ze sobą materiał genetyczny z chromosomem X (wtedy genetyczna płeć płodu to płeć żeńska) czy Y (chłopiec). Dieta w czasie ciąży nie ma więc większego wpływu na płeć dziecka, bo ta jest już dawno ustalona. Istnieją co prawda metody planowania płci, z których jedna mówi o zmianie diety na słodką, ale dotyczy to okresu przed zapłodnieniem i oczywiście nie jest to sposób dający 100% pewność :)

26.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kobieta w ciąży może mieć ochotę zarówno na słodycze, jak i potrawy słone, pikantne, kwaśne czy też chwilowo może mieć zmniejszony apetyt. Zachcianki na poszczególne potrawy mogą się jednak zmieniać i nie mają związku z płcią dziecka, a jedynie z tym, jakich związków mineralnych może się ono domagać w okresie prenatalnym.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Płeć dziecka zależy od tego, czy do komórki jajowej (zawsze mającej chromosom X) jako pierwszy dotrze plemnik z chromosomem X (urodzi się dziewczynka) czy plemnik z chromosomem Y (wtedy urodzi się chłopiec). Jednych i drugich plemników jest w nasieniu mniej więcej tyle samo.

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

płeć dziecka "decyduje" ojciec, a raczej jego gentoyp. to dzięki niemu do jajeczka wnika plemnik X albo Y, dlatego od poczęcia dziecko ma niejako nadaną płeć, co nie wiąże się w żadnym razie z cukierkami

2.12.2012 przez Katarzyna - Student medycyny: CM UJ
potwierdzam

Ja czytałam że dieta ma wpływ na szanse zarodka na przeżycie. W artykule który czytałam były informacje, że zarodki męskie gorzej znoszą duże wahania poziomu cukru (występujące gdy matka ma "zachcianki" na słodkie), co zmniejsza ich szanse na przeżycie. Niestety nie jestem w stanie podać źródła ani upewnić się o jego rzetelności, ponieważ był to artykuł popularnonaukowy powołujący się na "poważne" badania. Może ktoś coś więcej wie? :) Nie będę powtarzać o ustaleniu płci przy zapłodnieniu bo o tym to wszyscy wiedzą i nic to nowego... :)

4.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Wpływ na pleć dziecka maja gamety z których się ono rozwija i nie jest to w żaden sposób zależne od apetytu kobiety w ciąży

5.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
riposta

Myślę, że w tym stwierdzeniu bardziej chodziło nie o wpływ słodyczy na płeć dziecka. To raczej miał być sygnał, jakiej płci dziecko urodzi się. Jesz więcej słodyczy, na pewno będzie dziewczynka. Podobnie "wróży się" z kształtu brzucza,zachowań ciężarnej kobiety itp.

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W momencie połączenia komórki jajowej z plemnikiem płeć dziecka jest już zdeterminowana. Dieta nie ma żadnego wpływu na płeć. Ewentualne wady genetyczne mogą spowodować zaburzenia różnicowania i kształtowania cech fenotypowych charakterystycznych płci ale nie zmienią jej w sensie genetycznym.

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

O płci dziecka nie można wnioskować na podstawie zachcianek pokarmowych mamy. Pojawiają się one u 80-90 proc. kobiet w ciąży i tyle samo przyszłych mam odczuwa niechęć do różnych potraw. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przestrojenie hormonalne organizmu.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Do dziś po Polsce krąży przesąd, że jeśli dziewczyna w ciąży ma ochotę na ostre potrawy to urodzi chłopca, a jeśli woli słodkości to z pewnością urodzi dziewczynkę. - To co kobieta je w czasie ciąży, nie ma żadnego związku z płcią jej potomstwa.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Kobieta w ciąży może mieć ochotę zarówno na słodycze, jak i potrawy słone, pikantne, kwaśne czy też chwilowo może mieć zmniejszony apetyt. Zachcianki na poszczególne potrawy mogą się jednak zmieniać i nie mają związku z płcią dziecka, a jedynie z tym, jakich związków mineralnych może się ono domagać w okresie prenatalnym.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

całkowita bzdura wymyslona przez babcie. ja wolalam kwasne a urodziłam dziewczynke. brzuch miałąm wg mojej babci jak na chłopca. klształt brzucha to na co mamy ochote w ciazy i inne twierdzenia naszych babc i mam nie wywróżą nam co sie urodzi to jedynie moze stwierdzic lekarz podczas badania usg.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

płeć dziecka jest zależna od plemnika a nie od jedzenia

26.03.2013 przez Daria - Inny: Mama
obalam

Dziewczynka będzie jak jej materiał genetyczny pierwszy dotrze do jajeczka. Tu jedzenie słodyczy nic nie da.

14.04.2013 przez mulinka5656 - Inny: matka 2 dzieci
riposta

Mam córeczkę i syna. Gdy byłam w ciąży z synkiem jadłam dużo kwaśnych pokarmów. Wstyd się przyznać ale piłam również sok z kiszonych ogórków i uwielbiałam jeść żurki i barszcze białe. Gdy byłam w ciąży z córką ciężko mi sprecyzować co jadłam. Jadłam wszystko prócz kiełbasy. Sam zapach kiełbasy doprowadzał mnie do mdłości. Lubiłam wówczas też słodycze ale nie miałam na ich punkcie obsesji.

27.05.2013 przez Bartek Zięba - Inny: Biolog molekularny
obalam

u człowieka płeć jest determinowana genetycznie a nie środowiskowo (np. poprzez stężenie cukru)