Oglądanie telewizji niszczy wzrok

a już na pewno oglądanie z bliskiej odległości

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

26.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie służą naszemu wzrokowi długie godziny lektury, a także – dziś już coraz częstsze – przesiadywanie przed monitorem komputera czy gapienie się w telewizor.

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

prawda, bo w tedy nasz wzrok jest skupiony tylko na pewnym punkcie przez co jego mięśnie nieprawdiłwoo pracują. tak samo dzieje się z długim używaniem komputera

28.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Częste oglądanie telewizji nie niszczy wzroku ale powoduje suchość oczu i powinniśmy robić sobie przerwy aby soczewka mogło zmieniać ogniskową, szczególnie mały wpływ na niszczenie wzroku mają obecne telewizory z matrycami LCD

29.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

komputer, telewizor niszczą wzrok ale także czytanie przy słabym świetle.

2.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Długie oglądanie przez dziecko telewizji z pewnością ma znaczny wpływ na pogorszenie widzenia przez dziecko. Tak, jak wiele mówi się o szkodliwości dla oczu komputerowego monitora, tak i długie oglądanie telewizji niekorzystnie wpływa na wzrok. Co dość często wiążę się też z utrudnieniem w nauce.

4.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Długie przesiadywanie przed komputerem może prowadzić do wysychania oka, wzrostu ciśnienia w nim i pogorszenia widzenia

16.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wzrost popularności komputerów w ciągu ostatnich lat wiąże się niezaprzeczalnie z pogorszeniem ostrości wzroku, pogłębieniem wad i zwiększeniem wrażliwości oczu w społeczeństwie.

Monitory emitują następujące typy promieniowania:

rentgenowskie - promienie X,

podczerwone – IR,

niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF,

ultrafioletowe - UV.

Pierwsze trzy typy promieniowania emitowane są przez tylną ścianę monitora, na skutek wysokich napięć niezbędnych do zasilania lampy kineskopowej. Obecnie jednak standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie to jest w dużym stopniu eliminowane. Tego typu promieniowanie jest szkodliwe praktycznie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora. Emisja promieniowania UV jest natomiast tak niska, że nie może być szkodliwa dla zdrowia. Monitor wytwarza też pole elektrostatyczne, którego szkodliwość dla naszego zdrowia jest także niewielka.

Praca prze monitorem jest źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających przede wszystkim z samej specyfiki tej pracy. Powoduje ona, iż wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości, co prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze.

Innym, również dość ważnym aspektem pracy przy komputerze, jest sprawa nawilżania rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni w procesie mrugania. Skupiając wzrok na monitorze, rzadko mrugamy, co skutkuje wysuszaniem dolnej części oka. Jest to najbardziej dotkliwe u osób mających zespół suchego oka, chcących nosić soczewki kontaktowe. Warto więc podczas przerw w pracy mrugać wielokrotnie

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Oglądanie telewizji szczególnie z bliska niszczy nasz wzrok ale nie ze względu na promieniowanie ale przyczyną jest skupianie się soczewki oka na płaskim wyświetlaczu. Obraz także lekko drga i migocze, nie widzimy tego, ale to zjawisko występuje.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jasny ekran w pogrążonym w ciemności pokoju tworzy kontrast, którego oczy nie lubią. Zmusza je bowiem do szybkiej akomodacji, która czasem nawet może być bolesna – instynktownie mrużymy oczy, kiedy nagle oślepia nas jasność. Podobnie odczuwają to oczy, patrzące na rozświetlony ekran.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

odległość od telewizora, która powinna wynosić minimum trzykrotność wysokości ekranu. Dla dzieci natomiast warto tę odległość zwiększyć dodatkowo, optymalnie nawet 2 razy. Pamiętajmy, żeby nie pozwalać dzieciom oglądać jednorazowo telewizji dłużej niż godzinę, nie robiąc przy tym żadnych przerw.