Kawa stawia na nogi

Kawa zawiera kofeinę, która pobudza. A może to tylko ciła sugestii?

Próby weryfikacji mitu (11)

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Nie da się ukryć, że po spożyciu małej dawki kofeiny łatwiej zapamiętujemy, mamy lepszą koncentrację i motywację oraz dodatkowo mija nam uczucie zmęczenia. Udowodniono także, że po spożyciu niewielkiej ilości kofeiny mamy lepszą zdolność w pisaniu czy wysławianiu się. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy chcemy sobie pomóc kofeiną w wykonaniu trudnego zadania powinniśmy się wstrzymać, gdyż pomaga ona tylko w wykonaniu zadań o niewielkim stopniu trudności.

26.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Kawa zawiera duże ilości kofeiny, która jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Tak więc kawa ma jak najbardziej działanie pobudzające.

26.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Spożywanie jej w ilościach nie przekraczających 500mg dziennie daje pozytywne efekty, w postaci: stymulującego działania na ośrodkowy układ nerwowy, usuwania zmęczenia, poprawiania nastroju oraz koncentracji.

27.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Można tak powiedzieć, lecz jest to efekt stosunkowo krótkotrwały i nie może być zastępstwem dla wypoczynku. Spożycie kofeiny może skutkować brakiem wypoczynku a to zaburzeniem koordynacji ruchowej. Więc, kawę powinno się pić "na pobudzenie" gdyż kofeina w niej zawarta poprawia ogólną koordynację organizmu i przyśpiesza tok myślenia. Jednak trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek.

2.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Kawa to źródło kofeiny. Kofeina z kolei to substancja – alkaloid, znajdujący się w owocach kawowca i prezentuje właściwości stymulujące. Pobudza układ nerwowy, co może się manifestować zmniejszeniem uczucia zmęczenia, czasowym polepszeniem koncentracji i pamięci świeżej.

4.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kofeina zwiększa ciśnienie krwi powoduje wzrost aktywności mózgu co "stawia" nas na nogi

11.12.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
riposta

Też uważam, że pobudza, dzięki kofeinie, ale także dzięki przekonaniu co do jej właściwości. Mi do małego kawa kojarzyła się z pogawędką, relaksem i miłym zapachem. Uwielbiam zapach kawy, dlatego mam młynek elektryczny i ziarenka kawy ;)

Zobaczcie w linku co o kawie mówi onet, raz pobudza, raz nie. Czasem pomaga, czasem szkodzi itd. Ile naukowców, tyle opinii ;)

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kofeina należy to psychoanaleptyków czyli środków stymulujących ośrodkowy układ nerwowy. Tak więć pobudza go, wzmaga koncentrację i polepsza pracę.

źródła: Farmakologia Mutschlera

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Działanie kawy zależy przede wszystkim od osoby, która ją spożywa. W przypadku tych, którzy dopiero co zaczęli ją przyjmować działania mogą być znacznie mocniejsze i utrzymujące się dłużej. Stosunkowo niewielka jej ilość może dać zakładane rezultaty.Z kolei w przypadku osób, które regularnie piją już kawę i ich organizm przyzwyczaił się do podwyższonego poziomu kofeiny, jej działanie nie ma już tak pożądanego efektu jak na samym początku. Za działanie pobudzające organizm do działania odpowiada przede wszystkim kofeina. Spożywanie jej w ilościach nie przekraczających 500mg dziennie daje pozytywne efekty, w postaci:

- stymulującego działania na ośrodkowy układ nerwowy,

- usuwania zmęczenia,

- poprawiania nastroju oraz koncentracji,

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Działanie kofeiny jest związane z pobudzaniem ośrodkowego układu nerwowego i kory mózgowej. Wpływa ona dzięki temu na poprawę koncentracji i refleksu oraz zmniejszanie zmęczenia psychicznego.

18.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Kofeina (podobnie jak nikotyna) jest jednym z najlepszych psychostymulantów. A właściwie, można śmiało powiedzieć, że jak dotąd, lepszych nie wynaleziono. Ale uwaga – uzależnia. Ale czym że byłoby życie bez uzależnienia od małe czarnej. Lepiej takiej ;-)

 

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15095008; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10073894; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19169672; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17981720; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15767841; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12181566.