Alkohol leczy nerki

czy wino, piwo czy inny alkohol ma takie własciwości?

Próby weryfikacji mitu (11)

26.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

piwo rzeczywiście przeczyszcza nerki, ale jak człowiek a właściwie jego organizm ma tendencje do tworzenia kamieni, to nawet codzienne picie alkoholu nie pomaga, bo kamienie i tak się nazbierają

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

alkohol filtruje nerki, pomaga by kamienie się nie osadzały ale jeśli kamica nerkowa ma podłoże genetyczne to alkohol niewiele pomaga.

26.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu na inne układy i narządy.

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Odnosi się to tylko do piwa. Ze względu na swoje działanie moczopędne, uznawane jest przez niektórych lekarzy jako środek leczniczy w kamicy nerkowej. Oczywiście mówimy o piwach niskoprocentowych. Warto jednak pamiętać, że spożywane w nadmiarze może uszkodzić wątrobę i nadmiernie obciążyć nerki, więc lepiej pić inne napoje moczopędne.

28.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
potwierdzam

Wiem to z własnego doświadczenia kiedy miałam chore nerki lekarz zalecił mi picie piwa.Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję, nawet od lekarza, należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu (bo piwo to przecież także alkohol) na inne układy i narządy.

1.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wypicie lampki wina czy piwa powoduje zwiększenie wydalania wody z organizmu przez co może pomóc "wyczyścić" nerki ale można się w ten sposób odwodnić

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Piwo wzmaga filtrację nerek i jest zalecane np przy piasku w nerkach infekcjach układu moczowego, ale nie jest to zasługa alkoholu

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To zależy od sytuacji klinicznej. Jest zalecany w małtch dawkach w np. kamicy nerkowej - jednak większość ludzi słysząc to nie rozumie co oznacza małe dawki. Przewlekłe picie alkoholu uszkadza praktycznie każdy organ naszego ciała.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję, nawet od lekarza, należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu (bo piwo to przecież także alkohol) na inne układy i narządy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję, nawet od lekarza, należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu (bo piwo to przecież także alkohol) na inne układy i narządy.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

zwiększa tylko naszą diurezę czyli odwadnia organizm nie widzę tutaj właściwości leczniych

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia potwierdzam

Wydaje się, że niewielkie ilości etanolu przyjmowanego doustnie mogą wywierać działanie protekcyjne na nerki. Oczywiście wszystko zależy o jakich chorobach nerek mówimy. It has been known for a long time that excessive consumption of alcohol has adverse effects, including adverse impact on kidneys and kidney disease. Recently, observational evidence has been provided that moderate alcohol consumption is associated with less cardiovascular and renal risk. These issues had been summarized and discussed at the recent congress of the European Society for Biomedical Research and Alcoholism in Vienna.

Warto przeczytać w całości poniższy artykuł, jest zadziwiający i bardzo ciekawy.

Źródło: http://www.nature.com/ki/journal/v81/n9/full/ki201214a.html