Niektórzy rodzą się alkoholikami

jaka jest prawda?

Próby weryfikacji mitu (13)

26.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

teoretycznie coś jest w genach, można to zaobserwować u dzieci alkoholików którzy np. umarli lub swoich dzieci nie wychowywały, dziecko ma inny model wychowania ale jeśli posiada takie geny to zawsze go do tego będzie ciągnąć, oczywiście nie jest to reguła, ale obserwacja

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

wydaje mi się że jakiś wpływ na alkoholizm mają geny i ciężko jest się od tych genów "odpędzić".

26.11.2012 przez Ola La - Student medycyny: studentka
obalam

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą wrodzoną, więc nie można się urodzić alkoholikiem. Można się urodzić ze skłonnością do uzależnień (która może być kwestią genetyczną), ale na pewno nikt nie rodzi się z przypisanym uzależnieniem. Na ewentualny rozwój uzależnienia ogromny wpływ ma środowisko, czynniki społeczne itd, czynniki genetyczne są tylko składową całego procesu uzależnienia.

27.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, bo przemawiałoby za tym, że alkoholizm powstaje wyłącznie na drodze dziedziczenia. Dzieci alkoholików byłyby wówczas skazane na alkoholizm, a tak przecież nie jest. W myśl dzisiejszych poglądów - na powstawanie alkoholizmu czyli uzależnienia od alkoholu składają się nie tylko czynniki biologiczne, ale także czynniki psychologiczne i społeczne.

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

To jest trochę źle sformułowany mit.

Najnowsze badania wskazują na duże i wcześniej niedoceniane znaczenie czynnika biologicznego – Somy, w rozwoju choroby alkoholowej. Dziedziczeniu alkoholizmu podlega biologiczne – biochemiczne podłoże, na którym może rozwinąć się uzależnienie – dziedziczona jest więc pewna predyspozycja do uzależnienia nie samo uzależnienie. Wiele badań dowodzi ścisłemu związkowi pomiędzy alkoholizmem ojców i synów oraz bliźniąt monozygotycznych, z drugiej strony niektóre źródła podają, że u 60% uzależnionych nie znaleziono w najbliższej rodzinie przypadków uzależnienia od alkoholu.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Dziedziczeniu alkoholizmu podlega biologiczne – biochemiczne podłoże, na którym może rozwinąć się uzależnienie – dziedziczona jest więc pewna predyspozycja do uzależnienia nie samo uzależnienie. Wiele badań dowodzi ścisłemu związkowi pomiędzy alkoholizmem ojców i synów oraz bliźniąt monozygotycznych, z drugiej strony niektóre źródła podają, że u 60% uzależnionych nie znaleziono w najbliższej rodzinie przypadków uzależnienia od alkoholu. Najnowsze badania wskazują na rolę niektórych genów oraz nieprawidłowości w zapisie EEG we wzroście ryzyka rozwinięcia się choroby alkoholowej.

1.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli kobieta w ciąży spożywa znaczne ilości alkoholu to po urodzeniu dziecko jest od niego uzależnione i musi mieć podawany alkohol żeby nie wystąpiły objawy odstawienia.

2.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Część lekarzy zwraca uwagę na możliwość obciążeń genetycznych w tym względzie. W niektórych krajach wiąże się wielkie nadzieje z postępem badań w tej dziedzinie. Trzeba jednak od razu sprecyzować, iż w żadnym wypadku nie wchodzi w grę determinizm w sensie dziedziczenia alkoholizmu jako choroby. Innymi słowy nie istnieje wrodzony alkoholizm.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie udowodniono wpływu czynników genetycznych jako predyspozycji do alkoholizmu. To jest wybór człowieka, mogą mieć tutaj wpływ czynniki modulujące w postaci środowiska.

19.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Nikt się nie rodzi alkoholikiem. Aczkolwiek możliwe jest odziedziczenie sekwencji warunkujących wyższą podatność na uzależnienie od etanolu. Czynnik środowiskowy odgrywa tutaj znaczącą rolę. Czynnikiem takim jest oczywiście nadużywanie alkoholu w wieku dorosłym ale również jego częste spożywanie przez matkę podczas ciąży, wtedy dziecko często rodzi się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Geny jednak o wszystkim nie przesądzają, to że ktoś ma odziedziczone skłonności nie znaczy, że na pewno będzie alkoholikiem. Jeśli będzie stronił od nadużywania etanolu choroba nie rozwinie się.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, bo przemawiałoby za tym, że alkoholizm powstaje wyłącznie na drodze dziedziczenia. Dzieci alkoholików byłyby wówczas skazane na alkoholizm, a tak przecież nie jest. W myśl dzisiejszych poglądów - na powstawanie alkoholizmu czyli uzależnienia od alkoholu składają się nie tylko czynniki biologiczne, ale także czynniki psychologiczne i społeczne.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

jeżeli kobieta pije dużo alkoholu dziecko może być uzależnione i być pobudliwe tak samo jak u narkomanek

9.03.2013 przez Emir - Inny: czytam - rozmawiam - piszę
riposta

Nadużywanie alkoholu jest tylko jednym z objawów choroby alkocholowej. W "AA" można usłyszeć calkiem sporo o tzw. "piciu na sucho". W uzależnieniu chodzi o nałogowe regulowanie uczuć, a z takim defektem urodzić się nie sposób. Rodzice spieprzyli proces wychowania buuu. Niestety odpowiedzialność przechodzi zawsze na "właściciela uzależnienia". Psychoterapia, grupa wsparcia - i życie stać się może piękne.

22.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie jest to prawda. Dr Musiał pisze tak: „Nie udowodniono wpływu czynników genetycznych jako predyspozycji do alkoholizmu. To jest wybór człowieka, mogą mieć tutaj wpływ czynniki modulujące w postaci środowiska”. A Patronikus tak: „Nikt się nie rodzi alkoholikiem. Aczkolwiek możliwe jest odziedziczenie sekwencji warunkujących wyższą podatność na uzależnienie od etanolu. Czynnik środowiskowy odgrywa tutaj znaczącą rolę. Czynnikiem takim jest oczywiście nadużywanie alkoholu w wieku dorosłym ale również jego częste spożywanie przez matkę podczas ciąży, wtedy dziecko często rodzi się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Geny jednak o wszystkim nie przesądzają, to że ktoś ma odziedziczone skłonności nie znaczy, że na pewno będzie alkoholikiem. Jeśli będzie stronił od nadużywania etanolu choroba nie rozwinie się” I obaj mają rację.

Źródło: Psychiatria w praktyce. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i lekarzy innych specjalności. M. Jarema. Medical Education, Warszawa 2011, ISBN: 978-83-62510-06-1; http://emedicine.medscape.com/article/285913-overview#a0199