Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie

j.w.

Próby weryfikacji mitu (8)

27.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Alkohol działa uśmierzająco i depresyjnie. Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą „nerwowość".

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

W doraźnym stosowaniu owszem jest dobrym środkiem "na odwagę" jednak podczas nadużywania wpadamy w błędne koło. Jak człowiek jest pod wpływem alkoholu to relaksuje się, zapomina o problemach, jednak tylko zacznie trzeźwieć, wszystko wraca ze zdwojoną siłą. Zaczyna znowu pić, żeby zapomnieć i koło się zamyka.

1.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Alkohol u pewnej grupy ludzi może mieć działanie relaksacyjne ale nie jest to dobry środek na stres

1.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
potwierdzam

Faktycznie alkohol relaksuje i łagodzi napięcie. Dzieje się tak ponieważ blokuje przewodnictwo sygnałów w neuroprzekaźnikach, upośledza działanie ośrodka odpowiedzialnego za samokontrolę zlokalizowanego w korze mózgowej. Nasz czas reakcji wydłuża się, trudniej ocenić nam sytuację, tracimy nad sobą panowanie, łatwiej nas do czegoś zachęcić i jeszcze trudniej od czegoś odwieść, nie umiemy trzeźwo przeanalizować sytuacji, ocenić słuszności naszych decyzji.

Nie zgodziłabym się jednak z drugim członem mitu: alkohol nie jest dobrym środkiem na zdenerwowanie - to zakłada jakąś ciągłość, metodę, cykliczność, stosowanie alkoholu jako leku na roztrzęsienie, a stąd niedaleko do uzależnienia.

2.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Alkohol na jednych działa odprężąjąco na innych zaś pobudzająco i wtedy stają się bardzo odważni i najczęściej robią dużo głupstw

2.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu, odrywa je na bardzo krótko od problemów życiowych. Problemy pozostają jednak nadal nierozwiązane, nawarstwiają się i często jeszcze bardziej komplikują. Po wytrzeźwieniu powraca się do nich z jeszcze większym napięciem i niepokojem. Dalsze sięganie po alkohol z myślą o zrelaksowaniu się grozi uruchomieniem mechanizmu "błędnego koła", który prowadzi do uzależnienia. Tak naprawdę to negatywny wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą "nerwowość".

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Alkohol działą poprzez między innymi uwalnianie serotoniny i dopaminy. Prawidłowe stężenie tych neuroprzekaźników odpowiada za dobre samopoczucie i nastrój.

http://www.healthyplace.com/alternative-mental-health/depression-alternative/drinking-alcohol-for-relaxation/

http://www.currentseparations.com/issues/18-1/cs18-1d.pdf

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Alkohol działa uśmierzająco i depresyjnie. Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą „nerwowość".

12.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Abstrahując od etanolu jako substancji uzależniającej i odpowiadającej za „degrengoladę” społeczną, którą wypity w nadmiarze powoduje, w rozsądnych ilociach na OUN działa depresyjnie, relaksująco, nasennie, łagodzi napięcie emocjonalne, poprawia samopoczucie, nastrój oraz zwiększa samoocenę.

Źródło: http://www.currentseparations.com/issues/18-1/cs18-1d.pdf; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11584551; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15704351; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7633325; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15303627