Czosnek jest dobry na grzybicę pochwy

Podobno kilkorazowa aplikacja czosnku w pochwie i podmywanie się kefirem jest fantastycznym lekarstwem na grzybicę pochwy, lepszym niż metody farmakologiczne...

Próby weryfikacji mitu (17)

18.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

No no ale ktoś poleciał z tym czosnkiem, jeśli kobieta chce cierpieć jeszcze bardziej niech wkłada sobie czosnek do pochwy, tylko niech pamięta że on podrażnia, a to miejsce jest raczej bardzo delikatne. Ten mit obalam nie wkładamy sobie czosnku miłe panie tylko go spożywamy. Co do jogurtu to akurat to potwierdzam, bo jogurt odbudowuje florę bakteryjną szczególnie po kuracji antybiotykowej i pochwę się nim przemywa a nie się podmywa to zasadnicza różnica

19.09.2012 przez BonaWentura - Inny: myślicielka:)
obalam

czosnek ma działanie przeciwbakteryjne,to fakt,a więc raczej jadać czosnek a nie sobie wkładać do pochwy.....uuuaaa,,,jakby wyszczypało.....:/

11.10.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
obalam

Ojej. Pomysł z czosnkiem to kiepska opcja ;) Wystarczy używać regularnie odpowiednich płynów do pielęgnacji i dbać odpowiednio o higienę, a czosnek i kefir nie będa potrzebne ;)

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Czosnek zawiera substancje, które wykazują działanie przeciwgrzybiczne. Takie substancje są badane celem ich sztucznego otrzymania. Podaje się je w zdecydowanie większej dawce niż ilość zawarta w grzybie dzieki czemu mają uchwytny farmakologicznie efekt działania, poza tym tak otrzymany lek jest pozbawiony innych substancji, które mogłyby działać drażniąco itd. Dotyczy to każdego leku pochodzenia roślinnego. Ekstrahuje się je z roślin i usprawnia metodami chemicznymi, dlatego działają silniej i bardziej selektywnie.

xródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513009

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16854181

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne, jednak lepiej do leczenie tak wrażliwych miejsc stosować środki farmakologiczne

2.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Absolutnie nie można jej leczyć na własną rękę, a irygacje z octu czy wkładanie do pochwy czosnku, mogą znacznie pogorszyć sprawę.

12.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
obalam

Mimo iż czosnek jest jednym z popularniejszych i lepszych "naturalnych antybiotyków", aż ciarki mi po plecach przechodzą, że ktoś może na coś takiego wpaść.

W każdym przypadku infekcji dróg rodnych - kierujemy się do ginekologa. Nie leczymy się na własną rękę, zwłaszcza tego typu metodami.

21.11.2012 przez Agnieszka - Student: przyszła pani biolog
obalam

Czosnek, zwłaszcza rozgnieciony czy nadkrojony może silnie podrażnić śluzówkę, co zwłaszcza podczas infekcji nie jest wskazane i może być bardzo nieprzyjemne. Podobnie między bajki można włożyć irygacje z jogurtu, podmywanie kefirem czy inne męczenie twarogu - Lactobacillusy same w sobie nie wyleczą infekcji grzybiczej.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

W skład czosnku wchodzi allicyna o działaniu przeciwbakteryjnym to fakt, ale przykładanie sobie w tak delikatne miejsce jest nierozsądne. W takich sprawach trzeba udać się do lekarza.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Czosnek zawiera subt. podobne do penicylin ale mówimy tu o jedzeniu a nie wkładaniu go do pochwy. \moim zdaniem jest to bez sensu i może spowodować jeszcze gorsze skutki np. zaklinowanie, zarażenie inna bakteria itd

7.12.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
riposta

Chyba że, Panie Damianie, chodzi o wkładanie całej tzw. pałki czosnku, a nie pojedynczego "ząbka". Takie spojrzenie może nadać inny wymiar rzeczonemu problemowi :-/

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie spotkalam sie z takim zastosowaniem czosnku. Owszem, mozna go stosowac miejscowo, ale jest to bardzo mocny specyfik, moze powodowac podraznienia skory, tak wiec na blony sluzowe pochwy sie zdecydowanie nie nadaje.

19.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
obalam

Substancje zawarte w cebuli czosnku są co prawda jednym z najskuteczniejszych substancji roślinnych stosowanych w leczeniu grzybicy, zwł. w postaci ekstraktów. Jednakże czosnek stosowany jest głównie w grzybicy stóp, miejsca intymne są zbyt delikatne na działanie tak drażniących substancji jakie są w czosnku zawarte , więc w grzybicy pochwy zdecydowanie nie należy ich stosować i wybrać leczenie odpowiednie dla schorzenia występującego w takich miejscach ciała.

19.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kandydozę zazwyczaj leczy się miejscowo (dopochwowo) lekami azolowymi, lub zawierającymi nystatynę, a w cięższych przypadkach lub przy nawracających infekcjach, stosuje się także leki doustne - triazolowe. Zalecane są również zewnętrznie maści i kremy.

W leczeniu miejscowym stosuje się tabletki dopochwowe, globulki, kremy, żele i tampony. W zależności od danego preparatu terapia trwa 3-14 dni. Niektóre leki wykorzystuje się jednorazowo w wysokiej dawce.

Takie leczenie jest najskuteczniejsze i najszybciej daje efekty.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie jest to najlepszy pomysł gdyż nie wiemy w stu procentach czy taka terapia nam pomoże bo nie znamy dokładnie bakterii która wywołała u nas grzybicę, a po drugie może się okazać że czosnek utknie bądź wywoła jakieś podrażnienie a wtedy będzie tylko gorzej

22.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Istnieje wiele mitów na temat leczenia grzybicy. Absolutnie nie można jej leczyć na własną rękę, a irygacje z octu czy wkładanie do pochwy czosnku, mogą znacznie pogorszyć sprawę.

Leczenie grzybicy pochwy i sromu odbywa się zazwyczaj miejscowo i jest każdorazowo zlecane przez lekarza ginekologa. Podczas leczenia podawane są antybiotyki w postaci globulek dopochwowych przez okres 3-14 dni (np. Nystatyna).

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Leczenie grzybicy pochwy i sromu odbywa się zazwyczaj miejscowo i jest każdorazowo zlecane przez lekarza ginekologa. Podczas leczenia podawane są antybiotyki w postaci globulek dopochwowych przez okres 3-14 dni (np. Nystatyna).

Aby złagodzić objawy zalecane jest jednoczesne stosowanie zewnętrznych kremów łagodzących świąd (np. dostępny bez recepty krem Clotrimazolum).W przebiegu nawracających, bądź ciężkich infekcji w leczeniu grzybicy pochwy stosuje się również leki doustne – triazolowe. Leczenie należy zakończyć przed miesiączką.

Aby skutecznie zwalczyć infekcję grzybiczą niezwykle istotne jest jednoczesne leczenie obojga partnerów seksualnych oraz powstrzymanie się od stosunków w trakcie leczenia.

25.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Obalam mit jakoby „kilkurazowa aplikacja czosnku w pochwie i podmywanie się kefirem” była „fantastycznym lekarstwem na grzybicę pochwy, lepszym niż metody farmakologiczne”. Takich badań brak. Są natomiast inne, niezwykle ciekawe. Cytuję Naszego powyższego Pogromcę, Doktora Marcina Musiała: Czosnek zawiera substancje, które wykazują działanie przeciwgrzybiczne. Takie substancje są badane celem ich sztucznego otrzymania. Podaje się je w zdecydowanie większej dawce niż ilość zawarta w grzybie (tu nie za bardzo wiem o co chodzi), dzięki czemu mają uchwytny farmakologicznie efekt działania, poza tym tak otrzymany lek jest pozbawiony innych substancji, które mogłyby działać drażniąco itd. Dotyczy to każdego leku pochodzenia roślinnego. Ekstrahuje się je z roślin i usprawnia metodami chemicznymi, dlatego działają silniej i bardziej selektywnie.

Istnieją zatem badania na materiale ludzkim, które dowodzą pozytywnego wpływu substancji zawartych w czosnku na układ immunologiczny człowieka, ale nie dotyczą one bezpośredniego wpływu „ząbka” czosnku na drogi rodne kobiety.

Źródło:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9103278; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22280901; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16484572; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16358878; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16854181; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12719677; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16180802; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19001449; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22579433; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22837219; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22579433; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/13284851; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513009.