Ludzie w śpiączce nie czują bólu.

Jak to jest w poszczególnych rodzajach śpiączki?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

25.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Mam Praktyki na OIOM i 98% pacjentów czują i słyszą wszystko co się dzieje dookoła

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Nie da się tego oczywiście stwierdzić na 100% , bo ból jest objawem subiektywnym. Objawem obiektywnym jest np. znaczący wzrost tętna u pacjenta nieprzytomnego bez wyraźnej przyczyny. Sprawdza się też stan świadomości wg skali Glasgow, bada się odpowiedź na ból. Ciężko stwierdzić, czy pacjenta boli gdy nie daje żadnej reakcji ale w medycynie zakłada się, że pacjent czuje ból i bynajmniej na OIOM - czyli u pacjentów niestabilnych - włącza się analgezję.

29.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W śpiączce nie odczuwa się bólu co nie oznacza że zostaje zahamowane odczuwanie różnych bodźców( w tym bólowych). To raczej zdolność przetwarzania i interpretowania tych bodźców zostaje zmniejszona

29.11.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

ludzie którzy są w śpiączce czują slyszą zapamiętują a niektórzy potrafią poprzez EEG odpowiadać na proste pytania

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Bycie nieprzytomnym nie wyklucza czucia bólu - wszystko zależy jak głęboka jest śpiączka. Do tego celu powstała odpowiednia skala nieprzytmoności z Glasgow - tzw Glasgow Coma Scale.

http://en.wikipedia.org/wiki/Glasgow_Coma_Scale

Jak z powyższzego wynika osoba której punktacja wynosi dla przykładu 7 pkt może reagować na ból ale nie odpowiadać nam na słowa.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W śpiączce o mniejszym nasileniu pacjent może reagować na silne bodźce zewnętrzne, zdarza się, że otwiera samoistnie oczy a także reaguje na ból

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W stanie śpiączki chory nie czuje bólu, co w przypadku urazów innych części ciała niż głowa chroni tkanki przed działajacym niekorzystnie hormonem stresu wydzielanym w reakcji na ból.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Reakcje u każdego chorego mogą być inne, bo różne są zaburzenia, uszkodzenia mózgu. Jedno jest pewne: to, że chory jest nieprzytomny, że leży jak kłoda, że ma zamknięte oczy i milczy jak grób, wcale nie znaczy, że nic nie czuje! On może odczuwać nie tylko większy lub mniejszy ból, ale i smak, i zapach, i ciepło czy zimno. Bo jeśli „pracuje” choćby tylko fragment mózgu, to ten odbiera bodźce przekazywane poprzez nerwy zmysłowe.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W stanie śpiączki chory nie czuje bólu, co w przypadku urazów innych części ciała niż głowa chroni tkanki przed działajacym niekorzystnie hormonem stresu wydzielanym w reakcji na ból. Dlatego w śpiączkę wprowadza się np. ciężko poparzonych. Dzięki wprowadzeniu w śpiączkę farmakologiczną (choć niektórzy kwestionują skuteczność tej metody) udało się uratować dziewczynkę ugryzioną przez wściekłego nietoperza, mimo że pojawiły się już u niej objawy wścieklizny.