Osteoporoza to choroba starych ludzi.

Jaki jest mechanizm jej powstawania?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Osteoporoza dotyczy jak wiadomo głównie kobiet w wieku pomenopauzalnym - jest to osteoporoza pierwotna. Wtórna jak sama nazwa wskazuje jest wtórna do odpowiednich chorób lub zażywanych leków- często w chorobach tarczycy i chorobach reumatycznych. Człowiek jest tak zaprogramowany, że wraz z osiągnięciem wieku 'sędziwego' powoli przygotowuje się do śmierci i następuje przewaga procesów gubnych nad twórczymi co tyczy się większości komórek w ogranizmie. Mechanizmem w szkielecie kostnym jest przewaga osteoklastów-komórek kościogubnych nad osteoblastami-komórek kościotwórczych co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia gęstości kości. Towarzyszy temu demineralizacja kości będąca skutkiem zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej. Nie bez wpływu pozostaje też styl życia- spożywanie małej ilości białka,wapnia, witaminy D, brak ruchu.

Kobietom zagrożonym osteoporozą będącym po menopauzie zaleca się rozważyć hormonalną terapią zastępczą.

29.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Choroba ta dotyczy głównie osób starszych u których przeważają procesy rozpadu kości i występuje często niewłaściwe wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i jego odkładanie się w kościach

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Osteoporoza nie dotyczy wyłącznie ludzi starych pomimo że to właśnie u nich jest największa zachorowalność na tę chorobę.

Wyróżnia się również postać dziecięcą,

http://emedicine.medscape.com/article/985221-overview#a0156

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Wbrew powszechnemu poglądowi osteoporoza występuje nie tylko u osób dorosłych, ale także

u dzieci i młodzieży. sugeruje się podłoże endokrynologiczne, niedobór witaminy

D, możliwy czynnik zakaźny, zaburzenia immunologiczne,

a także czynniki genetyczne.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Rzeczywiście tę chorobę kojarzymy przede wszystkim ze starszymi ludźmi, jednak u dzieci również może wystąpić.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Bardzo ważna jest więc profilaktyka, a w razie wystąpienia choroby jej

leczenie już w wieku rozwojowym. Wbrew powszechnemu poglądowi osteoporoza występuje nie tylko u osób dorosłych, ale także

u dzieci i młodzieży.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Rzadziej występuje osteoporoza wtórna, będąca wynikiem innych chorób lub stosowania niektórych leków. Ta postać osteoporozy dotyczy osób w każdym wieku.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

czynnikiem osteoporozy jest podeszły wiek ale czynników jest duzo więcej m.in:

stosowanie leków sterydowych pochodnych kortyzolu przez okres kilku lat w dawce powyżej 6 mg dziennie w przeliczeniu na Encorton (prednizon) ; jedna tabletka zawiera 5 mg tego leku.

niska podaż wapnia w diecie; typowa polska dieta dostarcza średnio 600 mg wapnia na dobę podczas gdy optymalne spożycie dobowe wapnia u dorosłych powinno wynosić 1000 mg

zbyt mała dostępność do naturalnego światła słonecznego; Słońce jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w profilaktyce osteoporozy, gdyż pod jego wpływem zwiększa się w skórze synteza ważnych dla kości witamin z grupy D.

siedzący tryb życia. Ruch to kolejny sprzymierzeniec, aktywność fizyczna to stały bodziec dla narządu ruchu, który modeluje kości i wzmaga obrót wapniem.

używki; udowodniono niekorzystny wpływ palenia tytoniu oraz dużych ilości alkoholu na gospodarkę wapniowo - fosforową. Wskazany jest również umiar w piciu mocnej kawy.

29.01.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
obalam

Nie tylko starszych. Dotyka na przykład osoby chore na anoreksje, gdyż ich dieta uboga w składniki mineralne, w tym wapń, zmienia gęstość kości, co sprzyja chorobie osteoporotycznej. Również kobiety, które przechodzą menopauze, w skutek zaburzeń hormonalnych są podatne na osteoporoze.