Zęby mleczne i tak "wypadną". Czy zatem leczenie próchnicy u małych dzieci nie ma sensu

Wiele ludzi uważa, że nie ma sensu leczyć próchnicy u małych dzieci, ponieważ zęby mleczne i tak "wypadną" więc po co narażać dziecko na stres. a wy jak uważacie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (21)

25.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Każda choroba ma negatywny skutki na organizm czy to jest próchnica czy inne schorzenie. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć czyli w ty przypadku po prostu uczyć szczotkować zęby od 1 zęba

26.11.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Zęby mleczne także należy leczyć. Wypadną, ale nie powinny być zepsute.

26.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

leczenie zębów ma sens, nawet mleczaków, ponieważ jeśli nabawisz się raz próchnicy, czy chorób dziąseł, ciężko się tych chorób pozbyć, często wracają.

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

ja myślę że warto leczyć każdy ząb, przez nieuwagę można się nabawić chorób dziąseł, które w dorosłym życiu mogą uprzykrzać życie, poza tym wyrabia sie w dzieciach nawyk dbania o zęby

29.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Próchnica w zębach mlecznych przebiega szybciej niż w zębach stałych i może objąć nerw zęba. Dlatego lepiej leczyć żeby nie narażać dziecka na ból związany z zapaleniem nerwu

29.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Chory ząb może powodować zachorowanie dziąsła i wtedy nowe miejsce na stałe zęby nie będzie odpowiednie, to tak jakby posadzić sadzonki do nieodpowiedniej, zanieczyszczonej, skażonej ziemi.

29.11.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

może i wypadna ale w międzyczasie dojdzie do zapalenia dziąseł i innych chorób jamy ustnej, więc dzieci z mlecznymi zębami powinny byc leczone z próchnicy

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie leczone mleczaki mogą uszkodzić zawiązki zębów stałych. Poza tym nie wiem, jak trzeba być bezmyślnym, aby doprowadzić dziecko do próchnicy mleczaków, a widziałem dzieci z takim "syfem" w ustach, że ich rodzicom odebrałbym prawa rodzicielskie. Wystarczy dawać wodę zamiast "soczków", myć regularnie zęby i kontrolować ilość pochłanianych słodyczy.

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

Ma na pewno. próchnica zębów mlecznych jest później przyczyną szybszego psucia sie zebów stałych

5.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Pomijając fakt, że może to powodować choroby przyzębia, uszkodzenie nerwu to należy od małęgo już dziecku wpajać dobre nawyki i uczyć, że jeśli się coś dzieje to należy wybrać się do stomatologa.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ma sens gdyż chodzi tutaj głónie o wyrobienie prawodłowych nawyków.

Szkliwo dziecięcych zębów jest mniej zmineralizowane niż u dorosłych, stąd większa podatność na próchnicę i uzasadnienie potrzeby wczesnego kształtowania nawyków higienicznych dziecka. Ekspert Laboratorium Vademecum dr Jerzy Brydak podkreśla: im wcześniej rodzice nauczą dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości. Próchnica u małych dzieci postępuje zwykle bardzo szybko. Najłatwiejszą i najbardziej podstawową metodą zapobiegania psuciu się zębów jest szczotkowanie ich dwa razy w ciągu dnia pastą z fluorem.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Do tej pory zęby mleczne nie były leczone. Królowało przekonanie, że zębów mlecznych nie należy leczyć, bo i tak wypadną. Mleczaki rzeczywiście wypadają, ale zanim jednak do tego dojdzie „zarażają” sąsiadujące z nimi zęby stałe. Próchnica to choroba infekcyjna, która może przenosić się wraz z bakteriami na zdrowe zęby!

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Leczenie zębów mlecznych i zębów stałych wygląda inaczej. Podstawową sprawą jest taka, by nie bagatelizować ubytków próchniczych w zębach mlecznych u dzieci, ponieważ grozi to zapaleniem, a później śmiercią miazgi.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie leczona próchnica może doprowadzić do zapalenia tkanek około wierzchołkowych zęba, może dojść do ropienia około zębowego, ziarniniaka, czy może powstać przetoka ropna. Zęby, które zostaną usunięte przez próchnicę mogą powodować wadę zgryzu. Do tego próchnica z zębów mlecznych będzie przenosić się na stałe gdy te zaczną się wyżynać.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Ich zaniedbanie zawsze mści się w przyszłości. Ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że u dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Tę wadę zgryzu można zlikwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, deformacji ulegnie także twarz.

4.01.2013 przez Elwira Kostera - Inny: inny
obalam

Nie leczone zęby mleczne, mogą powodować zły stan zębów stałych,

22.05.2013 przez ABCJKL123456 - Inny: med
obalam

Nieleczona próchnica zębów mlecznych prowadzi do próchnicy wtórnej. Zawiązki zębów stałych zarażają się próchnicą i niszczą zęby jeszcze przed ich wyrżnięciem.

31.05.2013 przez cecylia sobipan - Inny: sprzedawca
obalam

zepsute zęby mleczne są skupiskiem i pożywką dla bakteri które potem przenoszą sie na stałe zęby,zęby trzeba leczyć nie ważne że wypadną

31.05.2013 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

tak samo byłoby więc bezsensowne mycie stałych zębów. przecież i tak z dużym prawdopodobieństwem wypadną kiedyś

3.06.2013 przez Anna Blondi Gorczycka - Inny: pedagog
obalam

Zęby mleczne wypadna jednak należy je leczyc i dbac o nie.

W moim przekonaniu są dwa zasadnicze powody:

1. Uczymy dziecko odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat i pozytywnego nastwienia do wizyt u dentysty jako normy.

2. Zaniedbane mleczaki mogą "uszkodzic" stałe zęby, powodować stany zapalne dziaseł i inne infekcje, których konsekwencje beda za kilka lat.

24.02.2015 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Próchnice jak najbardziej nalezy leczyc, poniewaz nieleczona moze zainfekować żeby stałe

Pamietajmy również, że zeby wypadaja w różnym czasie, czy w jamie ustnej dzieci mają jednoczesnie obok siebie zeby mleczne i stałe