Oddawanie krwi jest obciążone wysokim ryzykiem zarażenia wirusem HIV, czy HBV i HCV

Jest obciążone wysokim ryzykiem zarażenia wirusem HIV, czy HBV i HCV.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Nie do końca rozumiem pytanie. Jeżeli chodzi o dawcę krwi (w sumie biorcę też) to przy prawidłowo wykonanym poborze krwi nie ma takiego ryzyka. Przy użyciu sterylnych igieł do wkłucia nie jest możliwe zarażenie się podanymi wirusami.

Natomiast jeżeli chodzi o biorcę, to przy każdym poborze krwi poza workiem (ok. 0,5L krwi) pobieranych jest kilka probówek, które przypisane są do dawcy i worka. Krew w nich zawarta poddawana jest badaniom na HIV, HCV, HBV i inne czynniki, które mogą zagrozić biorcy. W przypadku wyniku pozytywnego krew jest utylizowana, a dawca informowany o zakażeniu.

W Polsce mamy bardzo dobrze funkcjonujący system badania krwi dawców, także nie ma się czego bać :)

27.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Służba zdrowia używa obecnie sterylnego, jednorazowego sprzętu do pobierania krwi i oddawanie krwi nie zwiększa ryzyka zachorowania.

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Bezpieczeństwo wirusologiczne krwi i jej składników jest wieloetapowe. Obejmuje selekcje dawców, badania serologiczne i NAT, często także inaktywację i leukoredukcję. To tak w dużym skrócie. Ryzyko przeniesienia w/w wirusami jest praktycznie wynosi 0.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Zawsze jest ryzyko, choć nikłe, ale raczej w przypadku biorcy w wyniku złego wykonania badań na w/w wirusy. (Dawca jest 'nakłuwany' sterylnym jednorazowym sprzętem z wykorzystaniem zasad aseptyki i antyseptyki, nie bardzo więc wiem gdzie miałyby się te wirusy "przemycić") w tym przypadku.

29.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Przed oddawaniem krwi myje się miejsce z którego będzie pobierana krew, potem się je dezynfekuje i do tego używa się wyłącznie jednorazowych materiałów. To wszystko powoduje że zakażenie wirusami HIV HPV HCV jest rzadkością

1.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Oddanie krwi może być zagrożeniem HIV,HBR, HCV , ale nie tak dużym zagrożeniem , ponieważ igły itp. są do każdego pacjenta wymieniane , a krew jest badana .

3.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Oddawanie krwi dla dawcy jest w 100% bezpieczne jesli chodzi o mozliwosc zarazenia wirusami przenoszonymi droga krwionosna. Krew jest pobierana za pomoca jednorazowego sprzetu przez wykwalifikowane do tego osoby.

16.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W trakcie oddawania krwi używany jest jednorazowy sprzęt, więc ryzyko jest porównywalne np. z pobraniem krwi do zrobienie badań, czyli znikome. Z tych 3 wymienionych wirusów najbardziej zakaźny jest HBV, jednak powinniśmy mieć świadomość, że zarazić się nim można nie tylko w służbie zdrowia ale nawet u kosmetyczki czy fryzjera.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Oddawanie krwii obecnie nie jest obciążone żadnym ryzykiem wyżej wymienionych chorób ze względu na procedury pobrania krwii oraz używania jałowych materiałów do poboru krwii.

Każda stacja krwiodawstwa jest wyposażona w sprzęt całkowicie bezpieczny. Krew od każdego dawcy pobierana jest wyłącznie za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. Chorobę zakaźną zdecydowanie łatwiej złapać na rozbieranej randce, w zakładzie fryzjerskim, czy w szpitalu, kiedy trafiasz tam jako pacjent, a nie darczyńca.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Obecnie oddawanie krwi nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zakażenia! Krew pobierana jest do jednorazowych, sterylnych pojemników plastikowych, za pomocą jednorazowego jałowego sprzętu, do którego zaliczamy igły, strzykawki, nakłuwacze itp. Personel pobierający krew pracuje w jednorazowych rękawiczkach ochronnych, a miejsca wkłucia są każdorazowo dezynfekowane specjalistycznymi preparatami. Zużyte materiały i sprzęt w całości trafiają do specjalnych jednorazowych pojemników na odpady medyczne, które następnie w całości są utylizowane.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W placówkach służby zdrowia zakażenie wirusem HIV może być przenoszone:

do pacjentów:

poprzez skażone narzędzia ponownie używane bez prawidłowej dezynfekcji lub sterylizacji,

do pracowników służby zdrowia:

w przypadku przerwania ciągłości skóry poprzez zakłucie igłą do iniekcji lub chirurgiczną bądź innym ostrym narzędziem zanieczyszczonym krwią lub innymi płynami biologicznymi pochodzącymi od pacjentów zakażonych HIV, ekspozycję uszkodzonej skóry i otwartych ran na krew lub inne płyny biologiczne osoby zakażonej, pochlapanie zakażoną krwią lub innym płynem biologicznym na błony śluzowe jamy ustnej bądź do oczu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Przed oddaniem krwi krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jeżeli używany jest sprzęt niejałowy wiąże się to z takim zakażeniem