szpilki są niezdrowe

taka jest powszechna opinia. a mimo to wiele kobiet nie może sie obyć bez nich? czy powszechna opinia ma racje?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (18)

26.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Jeżeli chodzimy w szpilkach na co dzień to szkodzimy swoim stopom oraz kręgosłupowi. Mamy wówczas nienaturalną postawę ciała i wygięcie stopy. Prowadzi to do wad kręgosłupa i stóp. Z czasem pojawiają się bolące halluksy czy skrzywienia kręgosłupa.

26.11.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

szpilki są niezdrowe na kręgosłup, chociaż nie do końca. Warto dobrać takie szpilki aby noga dobrze się w nich trzymała, no i oczywiście nie powinno się chodzić w szpilkach 20h na dobę. Jeśli chcemy chodzić w szpilkach to powinniśmy też po całym dniu dać nodze odpocząć.

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

myślę że rozsądne chodzenie w szpilkach nie wpływa na zdrowie, oczywiście nie powinno się chodzić cały czas w szpilkach no i szpilki powinny być dobrane do naszej nogi

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Niestety są i to bardzo.

Najlepiej jakby wypowiedział się fozjoterapeuta albo ortopeda, ale szpilki zmieniają środek ciężkości i powodują, że śródstopie jak i kręgosłup są nadmiernie obciążone.

Poza tym można nabawić się okropnych kontuzji, na filmiku mamy przykłady skutków ubocznych noszenia szpilek.

Dołączone wideo:
27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Niestety tak częste chodzenie w szpilkach może powodować problemy ze stawami i kośćmi nóg a także problemy z kręgosłupem

28.11.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Upośledzają prace łydek, które normalnie pracują jak pompy krwi. Częste noszenie szpilek skraca zakres ruchu łydek.

28.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Lekarze, co może wydać się niepojęte, namawiają pacjentki do noszenia szpilek w celu utrzymania stóp w doskonałej kondycji. Zalecane są przede wszystkim w ZZSK

29.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Szpilki są bardzo niezdrowe. Prowadzą do wielu schorzeń takich jak: paluch koślawy, paluch sztywny, palec młoteczkowaty i wiele innych. Przez to, że część stopy jest w górze może powstać wiele przykurczy, np. przykurcz Achillesa, co ma okropne konsekwencje. Cały aparat ruchu jest inaczej ustawiony, nienaturalnie. Podsumowując chodzenie w szpilkach może się przyczynić do wielu chorób aparatu ruchu, które czasem kończą się interwencją chirurgiczną.

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

chodzenie w szpilkach sprzyja powstawaniu żylaków. Nogi są mocniej obciążone niż w butach bez obcasa.

5.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
potwierdzam

Ułożenie stopy w szpilce jest nie fizjologiczne co ma swe odbicie w ułożeniu kręgosłupa i zmienia jego krzywizny. Polecam zdjęcie zamieszczone w artykule

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Powodują zbytni wyprost w kolanach

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Noszenie szpilek szkodzi

Tak twierdzą naukowcy i lekarze. Ciągle pojawiają się nowe wyniki badań, świadczące o tym, że szpilki to nic dobrego. Zwłaszcza, jeśli nie zna się umiaru w ich noszeniu. Kobiety, które każdego dnia zakładają buty na wysokich obcasach, muszą się liczyć z tym, że prędzej czy później będą miały problemy z chodzeniem.

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy (przodostopia, a buty z ostrym czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować: nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, a kiedy do niego docierają deformacja i ból są już zaawansowane, chorzy mają też problemy z kupnem butów (ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i wywołuje stan zapalny wokół uwypuklenia głowy i kości śródstopia oraz zaczerwienienie i ból).

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Nie jest to do końca jasne ale sądzi się że noszenie takiego obówia może być przyczyną bólów głowy, stóp, znieształcenia stóp. Nasza stopa nie została wykształcona by chodzić na obcasach przez co mogą być szklodliwe. Zmieniają one siły działające na kończynę i przez to na całe ciało, co może tworzyć naprężęnia w miejscach fizjologicznie do tego nie przystosowanych.

Anatomia Bochenka

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W wysokim obuwiu pięta jest uniesiona a cała stopa ustawiona w nienaturalny sposób. Powoduje to skrócenie ścięgna Achillesa oraz przeniesienie ciężaru ciała ku przodowi. Ścięgno Achillesa może ulec trwałemu przykurczowi, co utrudnia prostowanie stopy. Na skutek noszenia wysokich obcasów cierpi również kręgosłup, bo ciężar ciała przenoszony jest do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kolana podczas chodzenia na szpilkach są bardzo obciążone. Oprócz tego, że dochodzi do deformacji chrząstki stawowej oraz zmian w obrębie kości tworzących staw kolanowy, osłabieniu ulegają jego inne elementy. Zalicza się do nich torebkę stawową i więzadła. Zużywają się i niszczą dużo wcześniej niż miałoby to miejsce podczas fizjologicznego sposobu poruszania się. Zwyrodnieniom towarzyszy ból, często utrudniający podejmowanie aktywności, a mięśnie i ścięgna w otoczeniu stawu są bardziej napięte, co ma główny wpływ na ograniczenie ruchomości w stawie.

29.01.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

Chodzenie w szpilkach (na codzień) powoduje powstanie haluksów w skutek nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała na stopie. (ciężar spoczywa na palcach)

7.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
potwierdzam

w szpilkach nasze ciało wygląda atrakcyjniej, mimo to przyjmujemy nienaturalna i nie zdrową dla nas postawę, jest to nie tylko nie dobre dla kręgosłupa ale też dla naszych stóp.