powstawanie tradziku może być spowodowane złą pielęgnacją skóry.

czy może zależy jedynie od hormonów?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

26.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

wszystko zależy od hormonów, niewiele pomaga higiena jeśli trądzik ma podłoże genetyczne czy hormonalne, pomaga jedynie zminimalizować efekty trądziku.

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Prawda, trądzik może powstać np. przez zakażenie danymi bakteriami chorobotwórczymi czy pasożytami, a to może mieć związek ze złą higieną.

Poza tym stosowanie nieodpowiednich do rodzaju cery (np. zbyt tłusty krem do cery normalnej) może spowodować np. zapchanie porów w skórze i powstanie wyprysków

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Stan skóry ma ogromne znaczenie w powstawaniu trądziku. Jeśli dbamy o higienę twarzy pojawia się mniej zmian trądzikowych i są one mnij intensywne

29.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Zła higiena w takich sytuacjach dużo robi. Skóra może być tłusta i w taki sposób powstają zapalenia w postaci trądziku.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Tradzik powstaje miedzy innymi wtedy, gdy skora wydziela zbyt duzo sebum. Moze to byc oczywiscie spowodowane hormonami, ale tez zla pielegnacja- np kiedy mamy skore tlusta i na sile chcemy ja zmatowic uywajac specjalnych kremow, to skora broniac sie zacznie wydzielac jeszcze wiecej sebum, i tradzik gotowy.

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wbrew powszechnym przekonaniom, trądzik nie jest związany z dietą, higieną osobistą, zbyt rzadkim myciem i aktywnością seksualną. Słońce nie leczy trądziku - po chwilowej poprawie może nawet nasilić jego objawy.

15.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wydawałoby się, że dziś mycie się i dbałość o higienę to rzecz powszechna. Niestety, wielu nastolatków pojmuje higienę bardzo specyficznie. W przypadku trądziku chodzi nie tylko o to, by myć się codziennie. Bardzo szkodliwe jest na przykład dotykanie twarzy brudnymi rękoma. Warto więc pamiętać nie tylko o oczyszczaniu cery rano i wieczorem, ale także o częstym myciu rąk. Dziewczęta powinny natomiast zwracać uwagę na makijaż. O ile mitem jest, że makijaż zwiększa trądzik, to z pewnością brak demakijażu może poważnie pogłębić problemy skórne. Nastolatka z cerą trądzikową powinna bezwzględnie zmywać makijaż przed położeniem się spać. Świetnie byłoby, gdybyś oczyściła skórę od razu po przyjściu do domu i dała jej odetchnąć. Warto tez pamiętać o myciu i dezynfekowaniu przyrządów do makijażu. Trądzik to przede wszystkim bakterie, ktore osadzają się także na gąbce do podkładu czy pędzlach. Jeśli nie oczyścisz tych przyborów, będziesz wtórnie infekować skórę i jeszcze przez długi czas nie pozbędziesz się trądziku.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Nie sformułowałbym tego w ten sposób. Obecnie nie wiadomo na 100% jaki jest mechanizm powstawania trądziku ale ważnymi tutaj rzeczami są na pewno wpyw androgenów gdyż u osób młodych zaawansowanie zmian jest w związku z poziomem androgenów we krwii. Natomiast osoby z nieprawidłową budową receptora androgenowego nie rozwijają trądziku.

żródła:

http://reference.medscape.com/medline/abstract/9003848

http://reference.medscape.com/medline/abstract/9764157

Higiena ma tez wpływ gdyż trądzik rozwija się jako infekcja bakteryjna gruczołów potowych Propionibacterium acnes, tak więc prawidłowa higiena pomaga zwalczać tę infekcję.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Cera trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji, która przy łagodnych postaciach trądziku zapobiega w dużym stopniu jego objawom a podczas leczenia dermatologicznego jest niezbędnym wsparciem.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Okazuje się, że przy tak zwyczajnej czynności pielęgnacyjnej popełniamy mnóstwo błędów. A przecież najlepszy sposób na trądzik, to czysta, pozbawiona zabrudzeń skóra. Należy więc pamiętać, by dokładnie usuwać zanieczyszczenia z twarzy i przestrzegać poniższych zasad. Przede wszystkim twarz należy myć wodą! Żadne mleczka czy toniki nie zastąpią wody.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Trądzik powstaje, gdy ujścia te zatykają się oraz gdy łoju jest za dużo. Gromadzący się łój nie może się wydostać i