trądzik dotyczy tylko osób w okresie dojrzewania.

prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (13)

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Trądzik może pojawić się także u osób które okres dojrzewania maja już za sobą. Mogą go wywoływać np. stres czy zła dieta

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

ludzie dorośli też mogą na niego chorować, chodź zdarza się to rzadziej, niż w okresie dojrzewania.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Trądzik młodzieńczy dotyczy głównie osób w wieku pokwitania. Są różne rodzaje trądziku, np. trądzik różowaty który dotyczy głównie dorosłych osób. Zaburzenia hormonalne prowokujące powstawanie trądziku nie dotyczą jedynie osób w wieku dojrzewania.

28.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Trądzik to przypadłość również osób dojrzałych między innymi kobiet a na ów trądzik zapisywane są środki antykoncepcyjne

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Tadik mzoe pojawic sie takze u osob doroslych. Glownymi rzyczynami takiego stanu sa: zla dieta (lub np zmiana diety na 'niezdrowa' w dosc krotkim czasie), zaburzenia hormonalne.

http://www.livestrong.com/article/259681-what-are-the-causes-of-acne-onset-in-woman-over-60-years-of-age/

1.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
obalam

Nie tylko w okresie dojrzewania pojawia się trądzik . Także u osób starszych pojawia się trądzik , często przez tłustą skórę i hormony .

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Trądzik w przeważającej ilości przypadków występuje u ludzi w wieku 13-19 lat jako trądzik młodzieńczy. Jest to główna przyczyna zgłaszania się ludzi młodych do dermatologa. Wcześnie rozpoczęte leczenie trądziku chroni przed powstaniem blizn i przebarwień oraz poprawia samopoczucie, które w tym wieku jest bardzo zależne od wyglądu, a szpecące pryszcze mogą stać się nawet przyczyną depresji. Inne postacie trądziku mają bardzo często związek z zaburzeniami hormonalnymi występującymi w organizmie. Przyjmowanie sterydów, zarówno w celach leczniczych, jak i nielegalnie jako anaboliki dla kulturystów, może skutkować rozległym trądzikiem w okolicy twarzy, klatki piersiowej i pleców. Narażenie na niektóre substancje chemiczne, na przykład oleje mineralne czy związki jodu jest również czynnikiem predysponującym. U kobiet w każdym wieku trądzik może być wywołany codziennym używaniem ciężkich kosmetyków do makijażu, zawierających dużo substancji komedogennych- zapychających mieszki włosowe.

13.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W okresie dojrzewania pojawia się głównie trądzik młodzieńczy. Natomiast inne rodzaje mają szczyt występowanie w różnym wieku. Np. trądzik różowaty zdarza się najczęściej między 30-60r.ż.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Trądzik nie występuje tylko u młodzieży. 12% kobiet i 5% mężczyzn w wieku 25 lat ma trądzik. Do wieku 45 lat pozostaje on u 5% mężczyzn i kobiet.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Trądzik coraz częściej możemy zaobserwować u osób, które okres dojrzewania mają daleko za sobą. Przyczyną występowania trądziku w tak późnym wieku mogą być; zaburzenia hormonalne, obciążenie genetyczne, przyjmowane leki lub niektóre choroby internistyczne.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zmiany trądzikowe dotykają prawie wszystkie młode osoby przechodzące okres dojrzewania. Jednak nie zawsze te uprzykrzające się problemy skórne zanikają wraz z mijającym wiekiem. Bo trądzik może się pojawić nawet po trzydziestce.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Niestety, ale można na niego cierpieć także w dojrzałym wieku, najczęściej jest to postać różowata trądziku.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Trądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 rok

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Trądzik występuje pod wieloma postaciami: trądzik chlorowy (w każdym wieku), trądzik młodzieńczy (u młodzieńców), trądzik niemowlęcy (wiadomo), trądzik różowaty (w wieku dojrzałym) i inne.

Źródło:Dermatologia. Braun-Falco. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H. H. Wolff, M.Landthaler, Red. Wydana: W. Gliński, M. Czarnecka-Operacz, D. Krasowska, A.B.Serwin, H. Wolska. Czelej. Lublin 2010, ISBN: 978-83-7563-032-9