Leczenie aparatem stałym powoduje nasilenie próchnicy oraz uszkodzenie szkliwa

Czy obawa przed próchnicą zębów i uszkodzeniem szkliwa jest uzasadniona?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

25.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Nowe generacje atałych aparatów nie zwiększają ani ryzyka próchnicy ani nie uszkadzają szkliwa. W czasie leczenia stałym aparatem należy pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, która zapobiegnie ewentualnym komplikacjom.

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
obalam

W przypadku, gdy jest zachowana prawidłowa higiena jamy ustnej, aparat stały sam w sobie nie powoduje nasilenia próchnicy.

Aparat stały stanowi utrudnienie w zachowaniu prawidłowego higieny ze względu na dużą ilość miejsc retencyjnych dla płytki bakteryjnej, co może prowadzić do występienia próchnicy zebów

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Klej stosowany do umocowania aparatu zabezpiecza przed rozwojem próchnicy pod zamkami a stan uzębienia jest na bieżąco sprawdzany przez ortodontę

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

w sumie i tak i nie. przy wyborze ceramicznego aparatu na zęby to owszem, niszczy się szkliwo, jednak przy tym tradycyjnym niezabardzo. jeśli chodzi natomaiat o próchnicę, to wszytsko zależy od codziennej higieny jamy ustnej i to jak dbamy o zęby, jak je czyścimy etc

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Przy prawidłowym założeniu i zdjęciu aparatu ortodontycznego nie ma ryzyka uszkodzenia zęba. Bardzo dużą rolę odgrywa higiena. Podczas długotrwałego zalegania płytki bakteryjnej pojawiają się odwapnienia, które najczęściej zlokalizowane są dookoła zamka i wzdłuż linii dziąsła. Zauważalne są w formie białych plam, które spowodowane są nie przez aparat a niedostateczną higienę.

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

To nie aparaty powodują próchnicę, tylko niedostateczna higiena jamy ustnej. Pacjent użytkujący aparat stały jest zobowiązany do właściwej higieny i to zobowiązanie ma miejsce jeszcze przed założeniem aparatu. Pacjenci, którzy nie radzą sobie z myciem zębów bez aparatu na pewno nie poradzą sobie po jego założeniu. Do lekarza prowadzącego należy decyzja, czy pacjent dojrzał do noszenia tego typu aparatu. Paradoksalnie, wśród pacjentów posiadających aparat stały znacznie rzadziej zdarza się próchnica niż u innych. Wynika to prawdopodobnie z dwóch przyczyn: po pierwsze przed założeniem aparatu zęby są bardzo dokładnie sprawdzane i nawet najmniejsze ubytki muszą być zabezpieczone, po drugie pacjent przychodzi raz w miesiącu na wizytę kontrolną do lekarza ortodonty, który ocenia także stan zębów. Dodatkowo obserwuję, że pacjenci bardziej dbają o zęby mając założony aparat i uczą się systematyczności i konsekwencji w higienie. Pierwszym objawem złej higieny nie jest próchnica, a zapalenie dziąseł, które zmusza do natychmiastowej reakcji i w konsekwencji i poprawy higieny.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Stwierdzono, że zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego nie spowodowało istotnego statystycznie zwiększenia w jamie ustnej liczby kolonii Streptococcus mutans. Spowodowało jednak istotne zwiększenie liczby kolonii Lactobacillus acidophilus. U wszystkich badanych osób wartość wskaźnika PUW przekraczała 4 i wskazywała na znaczne zagrożenie próchnicą.

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
potwierdzam

Tak, jeżeli nie jest zachowana odpowiednia higiena jamy ustnej. Elementy aparatu ortodontycznego są dodatkowym miejscem retencji płytki bakteryjnej, która odpowiada za proces próchnicowy.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym jest zupełnie bezpieczne. Obawa przed próchnicą zębów i uszkodzeniem szkliwa jest nieuzasadniona. Pacjenci objęci leczeniem specjalistycznym, zgłaszają się regularnie na wizytę i są pod stałą opieką lekarza. Natomiast szkliwo, na które zakłada się zamki ortodontyczne pozostaje bez zmian. Zastosowanie odpowiedniego kleju, nie powoduje uszkodzenia powierzchni zęba w trakcie i bezpośrednio po zdjęciu aparatu. Odpowiednie narzędzia pozwalają oczyścić klej i tak wypolerować szkliwo, że nie pozostaje po nim najmniejszy ślad.

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Jezeli podczas noszenia aparatu prawidlowo dba sie o jame ustna, nie ma ryzyka nasilenia prochnicy. Trzeba jednak pamietac ze w mejscach gdzie jest noszony aparat moze gromadzic sie wiecej reszek jedzenia i wiecej plytki nazebnej, co moze prowadzic do prochnicy, dlatego o uzebienie podczas noszenia aparatu trzeba odpowiednio dbac.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Przez cały czas trwania leczenia należy bardzo dokładnie myć zęby po każdym posiłku. Przy założeniu aparatu stałego nasi Pacjenci dostają zestawy do higieny, w skład których wchodzą specjalne szczoteczki do aparatów stałych, wosk niezbędny przy awariach aparatów, tabletki pozwalające na sprawdzenie higieny. To nie aparat, a zła higiena powoduje próchnicę.

7.12.2014 przez Grzegorz Woźniak - Lekarz: stomatolog
obalam

nie prawda aparat działa jak szyna czyli wszystkie zęby są ze sobą "połączone". po ściągnięciu aparatu i złym ustawieniu zębów powstanie próchnica na przeciążonych zębach.