Mięta jest lepsza na żołądek niż piołun

zawsze mi mówiono że piołun działa bardziej kojąco na żołądek aniżeli mięta

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (19)

21.09.2012 przez Abusus - δηλητήριο
potwierdzam

Za sprawą tujonu i azulenów zawartych w piołunie zdecydowanie posiada on mocniejsze działanie łagodzące i przeciwzapalne niż mięta pieprzowa, która przy podrażnionym już żołądku dodatkowo wzmaga produkcję soku żołądkowego. Niestety aktywne substancje z piołunu (tujon, azulen) nie rozpuszczają się w wodzie, więc należałoby użyć nośnika alkoholowego. Nie bez kozery jest również fakt słabego działania piołunu na korę mózgową.

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W wyniku współcześnie przeprowadzonych badań okazało się, że zarówno liście jak i ziele piołunu zawierają specyficzne związki goryczowe (absyntynę, artabsynę) nadające mu bardzo gorzki, charakterystyczny smak, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i sole mineralne wśród których znajduje się dużo potasu. Substancje te działają żółciotwórczo, żółcipędnie, przeciwskurczowo, antyseptycznie i przeciwpasożytniczo.

Z tego względu napary lub nalewki z piołunu podaje się obecnie przy niedokwaśności żołądka, niestrawności, braku apetytu oraz przy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, połączonych ze zmniejszonym wydzielaniem soków trawiennych i żółci, a także przy zgadze, odbijaniu, wzdęciach, a nawet w kolce jelitowej. Ponadto stosuje się je przy niewydolności trzustki. Można je podawać osobom w wieku podeszłym oraz rekonwalescentom po ciężkich chorobach i operacjach przełyku, żołądka i dwunastnicy.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Piołun ze względu na zawartość związków goryczkowych (abstyntyna); olejków eterycznych (tujon, tujol); związków flawonoidowych; żywic; soli mineralnych; witaminy C stosowany jest w chorobach związanych z układem pokarmowym (niestrawność, niedokwaśność żołądka, wzdęcia). Jako jego działania lecznicze wymienia się:

-żółciopędne

- wzmacniające

- moczopędne

- dezynfekujące

- przeciwrobacze

- pobudzające wydzielanie soków żołądkowych

- pobudzające trawienie i apetyt

- regulujące przemianę materii

Jednak ze względu na gorzki smak nie jest chętnie stosowany w chorobach przewodu pokarmowego w przeciwieństwie do mięty.

9.11.2012 przez Joanna Sapińska - Inny: technik masażysta
potwierdzam

Lepsza jest mięta ponieważ działa regenerująco na układ pokarmowy i trawienny

15.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Piołun pobudza funkcje wydzielnicze przewodu pokarmowego, zwiększa apetyt, działa żółciopędnie i odkażająco oraz jest środkiem przeciwrobaczym. Odwar z ziela można także stosować zewnętrznie przy zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbowce), gdyż działa na nie toksycznie. Stosowany jako lewatywa zwalcza owsicę.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Mieta ma dzialanie lagodzace, zas piolun jest stosowany w zatruciach pokarmowych, ale powoduje zwiekszenie wydzielania doku zoladkowego

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Najszybciej działa piołun ze względu na swój bardzo gorzki smak. Niestety, to właśnie jego gorycz jest też powodem, dla którego nie każdy jest w stanie skorzystać z jego dobrodziejstw, bo opartą na piołunie miksturę trudno przełknąć

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Zastosowanie lecznicze: Wewnętrznie: Jako środek aromatyczno-gorzki w schorzeniach żołądka. Pobudza łaknienie, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wykorzystany jako środek wzmacniający dla rekonwalescentów, osób w wieku podeszłym, osób po ciężkich chorobach, operacjach w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. W chorobach dróg żółciowych takich jak: kamica żółciowa, niedrożności przewodów żółciowych czy stany zapalne dróg żółciowych. Zewnętrznie: Przy zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbowce) oraz owsików, gdyż działa na nie toksycznie.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

nalewki z piołunu podaje się obecnie przy niedokwaśności żołądka, niestrawności, braku apetytu oraz przy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, połączonych ze zmniejszonym wydzielaniem soków trawiennych i żółci, a także przy zgadze, odbijaniu, wzdęciach, a nawet w kolce jelitowej, poprawia przemianę materii, działa moczopędnie i tonizująco.

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam mit. Mieta pobudza wydzielanie sokow zoladkowych, moze prowadzic do bolow zoladka. Piolun z kolei zawiera miedzy innymi azuleny, ktore maja dzialanie lagozace, przeciwzalapalne, regenerujace, pielegnujace.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bylica_pio%C5%82un

19.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Napar z mięty łagodzi dolegliwości żołądkowe, a piołun działa nawet na zatrucia pokarmowe, więc jego działanie musi być efektywniejsze.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Mięta zmniejsza częstość i siłę skurczów żołądka podczas gdy piołun działa odwrotnie nasilając pracę żołądka

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Piołun ma bardzo charakterystyczny, gorzki smak, jest skuteczny przy zatruciach układu pokarmowego i niestrawności. Piołun pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa moczopędnie, wzmaga krwawienie miesiączkowe. Jest lekarstwem na wszawicę i świerzb. Warto wiedzieć, że mimo zdrowotnych właściwości ziół, piołun w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, które powinny spożywać go w umiarkowanych ilościach.

Przez wzmożenie wydzielania soku żołądkowego może prowadzić do zaostrzenia dolegliwości żołądkowych.

Mięta lekarska (pieprzowa) działa łagodząco na układ trawienny i w schorzeniach wątroby. Ma właściwości antybakteryjne i antystresowe. Jest powszechnie stosowanym środkiem odkażającym. Wszystkie zioła lecznicze, zwłaszcza polskie, można kupić w aptece, w postaci herbacianych saszetek.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Piołun jest bardziej skuteczny

8.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Potwierdzam piołun. Bardzo ciekawe badania nt. jego skuteczności w leczeniu nowotworu żołądka. Dołączam jedno z opracowań.

17.03.2013 przez Damian Skupski - Student medycyny: student jak student ;p
potwierdzam

Piołun działa kojąco na układ trawienny, łagodzi dolegliwości, ale nadużywanie go jest niewskazane, gdyż ma substancje silnie działające.. Co jednak najważniejsze , piołun jako roślina lecznicza z grona wielu ziół, naprawdę działa, wykazuje działanie żółciopędne i przeciwrobacze.. Doskonale też spisuje się jako ziele pobudzające apetyt. Mięta natomiast jest bardzo delikatna, jednym osobom pomaga np na nudności innym zaś nie. Bylica piołun zalicza się do skutecznych ziół.

Dołączony obrazek:
28.06.2013 przez US Kawalec - Inny: fan strony
potwierdzam

. Ulga w niestrawności

Uczucie przepełnienia, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia – to objawy niestrawności. Zbyt tłuste i ciężkie jedzenie sprawia, że żołądek nie nadąża z produkcją soków trawiennych. Trzeba więc wspomóc ich wydzielanie odpowiednimi ziołami. Najbardziej znanym jest mięta pieprzowa, a oprócz niej: korzeń mniszka, tysiącznik, liść bobrka, drapacz i piołun. Rośliny te często wchodzą w skład mieszanek poprawiających trawienie. Mięta ma dodatkowo działanie rozkurczowe, więc pomaga złagodzić ból.

7.01.2015 przez Martyna XD - Inny: Jestem dziewczyną która dużo wie poprzez lekcje
potwierdzam

Mięta jest jedną z najstarszych roślin leczniczych świata. Znana była w medycynie chińskiej, używana do balsamowania zwłok w Egipcie, wspomniana w mitologii greckiej i w Nowym Testamencie.

W zamierzchłych czasach uważano, że pobudza mózg do myślenia i dlatego uczniowie rzymskich filozofów uwieńczyli nią skronie. Hipokrates, Paracelsus i Avicenna doceniali ją jako lek na pryszcze, ropnie, bóle głowy, mdłości i wymioty, a także stosowali przy żółtaczce.

30.01.2016 przez Bartosz Baj - Inny: ja lubię medycynę
potwierdzam

Mi ostatnio magister w aptece powiedziała że mięta jeszcze bardziej wpływa na refluks żołądkowy i nadkwasotę, że to wcale nie jest tak że ona ma na niego jakieś cudowne zbawienne działanie....