Piwo zapobiega kamicy nerkowej

Czy piwo na prawdę oczyszcza nerki i zapobiega kamicy nerkowej?

Próby weryfikacji mitu (18)

22.09.2012 przez Abusus - δηλητήριο
obalam

Piwo wykazujące działanie moczopędne faktycznie zwiększa diurezę, przez co można teoretycznie nazwać to "filtracją". Nie jest jednak czynnikiem mającym wpływ na eliminację istniejących już złogów kamiczych w nerkach. Trudno także mówić o profilatyce kamicy nerkowej przy zastosowaniu większych ilości i częstego spozywania piwa. Piwa niepasteryzowane i niefiltrowane (nie tylko z nazwy) mają jednak pozytywny wpływ na poprawę funkcjonowania pracy jelit (zastąpienie patologicznej flory jelitowej bardziej sprzyjającymi szczepami), ale wszystko to kwestia ilości.

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Od kilkunastu lat choruję na kamicę nerek i mogę z całą stanowczoscią stwierdzić, że piwo nie zapobiega kamicy. Jest wprawdzie moczopędne i picie go powoduje w pewnym stopniu filtrowanie nerek jednak nie bardziej niż np. woda mineralna, którą można pić bez ograniczeń. Czego nie mozna powiedzieć o piwie, którego picie w ilościach mogących mieć znaczący wpływ na nerki może spowodować uszkodzenie innych organów np. watroby.

1.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

Ojciec choruje na kamicę nerkową i lekarz zalecił picie piwa, bo niby pomaga w filtracji nerek i nie powoduje kamieni,

ale jak się okazuje bo obserwacjach u ojca po wypiciu większej ilości piwa kamienie się uaktywniają i powodują bóle, czasem zaczynają schodzić

także lepiej unikać piwa, bo i tak niewiele daje

9.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

zgadzam się z poprzednikami, piwo ma właściwości moczopędne, natomiast nie wpływa na przebieg kamicy nerkowej. Co najwyżej może przyczynić się do alkoholizmu a nie do wysikania kamienia.

21.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Piwo zapobiega kamicy nerkowej, ponieważ ma działanie moczopędne.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Wypicie wiekszej ilosci piwo spowoduje, wydalenia wiekszej ilosci moczu, ale taki sam efekt przyniesie wypicie takiej samej ilosci wody mineralnej

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W każdym przypadku kamicy nerkowej należy przyjmować większe ilości płynów, aby ilość oddawanego moczu wynosiła ok. 2 litrów na dobę. Piwoszom ku uciesze dodam, że istnieją w świecie kliniki, gdzie leczniczo podaje się cierpiącym na kamicę piwo (o małej zawartości alkoholu).

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Każdy napój pity w duzych ilościach zwiększa wydalanie moczu więc zapobiega kamicy (wiecej moczu=mniejsze stęzenie soli mineralnych w nim zawartych i mniejsze ryzyko ich wytrącenia w postaci kamieni). Picie alkoholu w tym przypadku może byc nawet szkodliwe bo grozi uzależnieniem.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

W przypadku kamicy szczawianowej piwo nie pomoże, lecz jeszcze bardziej zaszkodzi. Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku piwo przyczynia się do tworzenia kamieni

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Piwo, ze względu na swoje działanie moczopędne, uznawane jest przez niektórych lekarzy jako środek leczniczy w kamicy nerkowej. Oczywiście mówimy o piwach niskoprocentowych. Warto jednak pamiętać, że spożywane w nadmiarze może uszkodzić wątrobę i nadmiernie obciążyć nerki, więc lepiej pić inne napoje moczopędne.

2.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Trzeba dużo pić piwa , a zapobiega kamienicy nerkowej . Przez długi czas można się uzależnić od alkoholu .

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Piwo tylko zwiększa diurezę a no nie ma dużego wpływu na kamienie nerkowe gdyż są one z uwarunkowania genetycznego i wiele przyczyn ich powstawania są nie znane

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Piwo powoduje zwiększoną diurezę - zwiększoną produkcję moczu. Rozpuszczenie złogu poprzez picie piwa jest jednak niemożliwe. Codzienne picie piwa jako profilaktyka kamicy nerkowej wiąże się z rozwinięciem zespołu zależności alkoholowej oraz wzrostem ryzyka marskości wątroby czy zapalenia trzustki.

Jako najlepszą profilaktykę kamicy nerkowej uważa się zwiększoną ilośc wypijanych płynów i dietę.

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Teoretycznie picie piwa powinno zapobiegac kamicy, piwo jest moczopedne, wiec wydalanie moczu wzrasta i substancje kamieniotworcze powinny byc regularnie wyplukiwane. Z drugiej jednak strony, codziennie picie co najmniej jednego piwa nie jest do konca zdrowe- moze prowadzic do alkoholizmu, marskosci watroby itd. tak wiec w teorii piwo dobrze dizala na nerki, w praktyce- zle dziala na inne nasze narzady, tak wiec warto stowosac inne moczopedne napoje.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Piwo wypite raz na jakiś czas przyspiesz metabolizm i przez co zwiększa przepływ przez nerki co zapobiega kamicy nerkowej

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Piwo wypite raz na jakiś czas przyspiesz metabolizm i przez co zwiększa przepływ przez nerki co zapobiega kamicy nerkowej

21.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Picie piwa jest kontrowersyjnym sposobem profilaktyki kamicy nerkowej. Piwo powoduje zwiększoną diurezę - zwiększoną produkcję moczu co teoretycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Rozpuszczenie złogu poprzez picie piwa jest niemożliwe. Codzienne picie piwa jako profilaktyka kamicy nerkowej wiąże się z rozwinięciem zespołu zależności alkoholowej oraz wzrostem ryzyka marskości wątroby czy zapalenia trzustki. Jako najlepszą profilaktykę kamicy nerkowej uważa się zwiększoną ilośc wypijanych płynów i dietę.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Rozpuszczenie złogu poprzez picie piwa jest niemożliwe. Codzienne picie piwa jako profilaktyka kamicy nerkowej wiąże się z rozwinięciem zespołu zależności alkoholowej oraz wzrostem ryzyka marskości wątroby czy zapalenia trzustki. Jako najlepszą profilaktykę kamicy nerkowej uważa się zwiększoną ilośc wypijanych płynów i dietę.

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Piwo ani nie zapobiega, ani nie leczy kamicy nerkowej. Etanol posiada pewne właściwości rozkurczające, jednak w znacznie wyższych, niż w piwie, stężeniach. W zapobieganiu (a także w leczeniu) kamicy ważna jest prawidłowa dobowa diureza, a wypicie na przykład 2-3 litrów płynu dziennie właśnie taką diurezę zapewnia. Trudno spełnić zalecenie lekarza, który prosi chorego, żeby codziennie wypijał 3 litry płynu (wody). A jak doktor powie, żeby piwo leczy, to chory z przyjemnością wypije nawet ponad 3 litry tego złocistego płynu, bo jest ono w sumie dość smaczne, no i daje przyjemne odczucia związane z upojeniem alkoholowym. Ale samo w sobie nie ma żadnych właściwości leczących.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15471080; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11132035; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10897965; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8768913; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7408656; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7408703.