Sok z cytryny niszczy szkliwo

Slyszalam ze po dlugim systematycznym piciu soku z cytryny zeby staja sie nadwrazliwe... Czy jest to na tyle szkodliwe ze wtedy nalezy zaprzestac picia soku?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

23.11.2012 przez Monika F - Student: Biotechnologia
obalam

Kwas cytrynowy jest słabym kwasem i szkodzi tylko oku, więc nie grozi szkliwu w większym stopniu niż jakiekolwiek inne jedzenie.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Cytryna jest jednym z uniwersalnych produktów naturalnych wykorzystywanych w kuchni i apteczce. Dość często zdarza się też, że jej smakoszami są dzieci. Jednak ze względu na zawartość sporej ilości kwasów owocowych, sok z cytryny może uszkadzać szkliwo. Podczas zbyt długiego lub częstego kontaktu zębów z kwaśnym sokiem może dochodzić do miejscowych nadtrawień mineralnej tkanki zęba. Na osłabionym szkliwie szybciej rozwija się zaś próchnica.

23.11.2012 przez Jolanta Małczak - Inny: ..
potwierdzam

to prawda spowodowane jest uszkodzeniem szkliwa pod wpływem działania kwasów odpowiadajązych za kwaśnośc cytryny. Podobne niszczenie szkliwa możeby zaobsrwowac po wszystkich cytrusach np grejpfrutach i dlatego zaleca się po ich zjedzeniu mycie zębów

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kwasy organiczne w tym sok z cytryny może niszczyć szkliwo i powodować powstawanie próchnicy

5.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
potwierdzam

Jak wiemy cytryna jest kwaśna. TO przez kwasy, które w sobie zawiera. Mogą one uszkadzać szkliwo

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Kwas cytrynowy to substancja dość agresywna i może poważnie zaszkodzić naszym zębom. Oczywiście, wypicie szklanki lemoniady czy (dla lubiących wyzwania) soku z cytryny nikomu nie zepsuje zębów. Poważniejsze konsekwencje mogą pojawić się wtedy, kiedy wystawiamy szkliwo na długotrwały i intensywny kontakt z cytryną. Taka terapia może naprawdę zaszkodzić zębom. W skrajnych przypadkach, zamiast pięknych białych zębów możemy doczekać się problemów z próchnicą i niezbyt ciekawego, ciemnego koloru szkliwa.

18.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Z badań przeprowadzonych przez zespół z Eastman Institute of Oral Health na Uniwersity of Rochester na grupie osób pijących soki wynika, że szkliwo uległo osłabieniu już po 5 dniach picia soków. Słabe szkliwo oznacza zaś zwiększenie prawdopodobieństwa, że rozwinie się próchnica. Ryzyko rozwoju tej choroby zwiększa się również z powodu dużej zawartości fruktozy w sokach.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Szkodliwy wpływ na zęby mają również cytrusy, które zawierają w sobie kwasy niszczące nasze szkliwo. Po zjedzeniu tych owoców należy zneutralizować ich działanie przepłukując jamę ustną wodą lub wypijając wodę lub mleko.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Szkodliwy wpływ na zęby mają również cytrusy, które zawierają w sobie kwasy niszczące nasze szkliwo. Po zjedzeniu tych owoców należy zneutralizować ich działanie przepłukując jamę ustną wodą lub wypijając wodę lub mleko.

22.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jednak ze względu na zawartość sporej ilości kwasów owocowych, sok z cytryny może uszkadzać szkliwo

17.03.2013 przez Karola - Student: analityka medyczna
potwierdzam

Tak, niszczą. Nie możemy też przesadzać w drugą stronę. Herbata z cytryną nie zaszkodzi naszym zębom. Nie można po prostu przesadzać, ani myć zębów od razu po kwaśnym posiłku(dot. również wina, kawy itp) ponieważ nasze szkliwo jest wtedy bardziej narażone, należy odczekać i dopiero wyszczotkować zęby :P pozdrawiam