Hemoroidy są każdemu z nas potrzebne

Prawda. Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, razem z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu. Dzięki temu możemy powstrzymać stolec i gazy.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

22.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Hemoroidami nazywa się popularnie żylaki występujące w okolicach odbytu. Prawidłowo jednak nazwa hemoroidy (grec. hemoroides - przepływ krwi) dotyczy całkiem zdrowych, prawidłowych struktur - małych uwypukleń złożonych z połączeń tętnic i żył, które pomaga-ją "uszczelnić" kanał odbytu

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Prawda. Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, razem z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu. Dzięki temu możemy powstrzymać stolec i gazy.

23.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tak, ponieważ pomagają "uszczelniać" odbyt.

23.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Jestem laikiem, poszukałam jednak informacji i uważam, że hemoroidy nie są nam na pewno potrzebne, bo tak nazywa się chorobowo zmienione guzki krwawnicze

24.11.2012 przez Ola Janiga - Student medycyny: jw
obalam

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze są jak najbardziej patologicze i są konsekwencją niewydolności żylnej w tym obszarze. Natomiast strukturą, która faktycznie wspomaga szczelność kanału odbytu są sploty odbytnicze (zwane też krwawniczymi albo guzkami wewnętrznymi). Raczej nie używa się w ich przypadku określenia hemoroidy, które jest zarezerwowane dla żylaków odbytu, czyli powiększenia i przemieszczenia się guzków, co jest już procesem nieprawidłowym.

26.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

"Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, stanowią struktury naczyniowe, występujące w kanale odbytu od urodzenia.(...) Występują one wokół kanału odbytu pod postacią pakietów wypełniających się krwią, odgrywających pomocniczą rolę w powstrzymywaniu zawartości odbytnicy."

Natomiast patologia hemoroidów to "choroba hemoroidalna - jest najczęstszą chorobą odbytu. Ocenia się,że 50-90% ludzi cierpi na nią przynajmniej raz w życiu."

Źródło: Chirurgia t.2 - W.Noszczyk

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Hemoroidy każdy z nas ma i jest to fizjologiczna część budowy odbytu. Powiększone hemoroidy stają się dopiero nieprawidłowymi elementami i należy je leczyć.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Są to fizjologicznie występujące naczynia które mogą być punktem wyjścia choroby określanej zwyczajowo tą samą nazwą.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Guzki krwawnicze, nazywane hemoroidami lub żylakami odbytu, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi położonymi tuż nad kanałem odbytu. Zbudowane są z tkanki naczyniowej o charakterze połączeń tętniczo żylnych i tkanki łącznej. Mają formę uwypukleń błony śluzowej pod którą się znajdują. W znacznym stopniu przyczyniają się do uszczelnienia kanału odbytu w mechanizmie kontrolowania utrzymania "wiatrów" i stolca.