Na stłuczenia najlepsza woda z mydłem i octem do okładów.

Mądrości babcine mojej sąsiadki.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

10.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przystępując do leczenia stłuczeń warto pamiętać, że w pierwszym dniu leczymy je zimnem, a w następnych ciepłem. W ciągu pierwszych 24 godzin nasze postępowanie powinno być dwutorowe. Po pierwsze nakładamy opatrunek uciskowy – najlepiej opaskę elastyczną – równolegle stosujemy też zimne okłady. Z reguły zapobiega to powstawaniu dużych krwiaków i korzystne jest zwłaszcza przy stłuczeniach powłok czaszki, gdzie krwiaki dość często występują. Po 24 godzinach – kiedy zarówno obrzęk, jak i krwiak przeważnie przestają narastać rozpoczynamy leczenie ciepłem. Przyśpiesza to znacznie wchłonięcie wylanej krwi i przebudowę stłuczonych tkanek. Ciepło powinno być stosowane w postaci suchej, np.: gumowy worek z ciepłą wodą – wilgotne kompresy i okłady rozpulchniają bowiem skórę, która zwłaszcza w przypadku otarć naskórka staje się bardziej podatna na wtórne zakażenia.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W pierwszej kolejności należy stłuczone miejsce schłodzić. Niska temperatura spowoduje obkurczenie uszkodzonych naczyń, ograniczając zasięg mikrowylewu i zmniejszając obrzęki. Schłodzenie skóry wywoła ponadto efekt przeciwbólowy, a w wypadku preparatów bardzo szybko chłodzących, opartych na lotnych rozpuszczalnikach - aerozoli typu "suchy lód" używanych przez sportowców - efekt znieczulający. W tym wypadku możemy zastosować chłodzenie w postaci:

Okładów z lodu na 15 -20 minut, pamiętając, aby nie przykładać go bezpośrednio na skórę.

Aerozoli, wykazujących silnie chłodzące działanie dzięki lotnemu rozpuszczalnikowi, który szybko odparowuje i schładza miejsce kontuzji (Ice Mix). Większość wykorzystuje także chłodzące właściwości mentolu (Reparil Ice Spray, Ultrafastin Sport Spray, Altacet Ice).

Kompresów typu ColdHot Pack Nexcare, który można użyć do schłodzenia bądź rozgrzania bolącego miejsca. Wadą tego typu preparatów jest konieczność ich wcześniejszego umieszczenia w zamrażalniku lub we wrzątku. W tym wypadku lepsze będą kompresy Cito, które w wyniku reakcji chemicznej zainicjowanej ściśnięciem opakowania chłodzą natychmiast i utrzymują niską temperaturę przez 30 minut.

Żeli, których chłodzące działanie związane jest z obecnością mentolu (np. JOMO ICE COLD). Czasami posiadają także dodatkowy składnik, w postaci substancji znieczulającej (np. ICY Rub Gel) lub przyspieszającej gojenie (np. Newflex żel chłodzący z arniką). Istnieją też plastry chłodzące na bazie mentolu (np. Prel Blue).

Nie wiem w jakim charakterze miałby działać ocet. Woda z mydłem przyda się jedynie do umycia miejsca urazu - zawsze należy pamiętać o higienie.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W pierwszej chwili po stłuczeniu miejsce urazu należy schłodzić, żeby zmniejszyć obszar wynaczynienia krwi, następnym etapem jest okładanie tego miejsca środkami ściągającymi i zmniejszającymi obrzęk.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

- domowy sposób wykonania okładu:

* przygotuj kawałek waty / gazy / materiału wielkością odpowiadający rozmiarowi miejsca

urazu,

* w szklance zmieszaj wodę z octem w proporcji 3:1 (3 porcje wody, 1 porcja octu), nasącz

roztworem przygotowany materiał,

* nie smaruj miejsca urazu żadną maścią / kremem,

* przyłóż nasączony materiał w miejsce urazu,

* w miejscu stłuczenia trzymaj okład nie dłużej niż 10 minut,

* w ciągu pierwszej doby możesz przyłożyć okład kilka razy,

* nie stosuj maści rozgrzewających (nie przy świeżych urazach),

* ogranicz ruch i poruszanie się,

* miejsce stłuczone możesz obwiązać bandażem elastycznym (przyspiesza gojenie się

tkanek). Spójrz na zdjęcie poniżej!

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W pierwszej kolejności należy stłuczone miejsce schłodzić. Niska temperatura spowoduje obkurczenie uszkodzonych naczyń, ograniczając zasięg mikrowylewu i zmniejszając obrzęki. Schłodzenie skóry wywoła ponadto efekt przeciwbólowy, a w wypadku preparatów bardzo szybko chłodzących, opartych na lotnych rozpuszczalnikach - aerozoli typu "suchy lód" używanych przez sportowców - efekt znieczulający.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

najlepsza an stłuczenia jest kwaśna woda