Nie powinno się wybielać zębów, ponieważ wybielanie niszczy szkliwo.

Prawda to?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (20)

22.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nie, obecnie stosowane metody są bezpieczne i nie powodują takich zmian jak próchnica czy zniszczone szkliwo. Zwykle zabieg wybielania po zakończonej kuracji można powtórzyć po roku. Ale o tym, jak i kiedy to się odbędzie, decyduje już lekarz stomatolog.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych nie uszkadzają szkliwa ani zęba.

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych nie uszkadzają szkliwa ani zęba. Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek, tylko jego rozjaśnienie. Pod wpływem substancji chemicznych (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu) zawarte w szkliwie ciemne przebarwienia ulegają utlenieniu

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

dużo zależy od metody wybielania, ale moja dentystka mówi że po wybielaniu zębów mogą być problemy z nadwrażliwością zębów, wręcz mnie ostrzegła że po tym mogą być problemy. Choć wiem że są też inne metody ale nie każda jest skuteczna i bezpieczna.

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Istnieją środki używane do wybielania zębów które mogą powodować niszczenie szkliwa

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zabieg jednodniowego wybielania zębów jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Jedynie w sytuacjach, kiedy szkliwo zęba jest uszkodzone lub chore, zabieg może być bolesny, a ostateczny efekt może być inny od oczekiwanego.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Po wybielaniu zębów, niezależnie od metody należy pamiętać o:

zachowaniu białej diety co najmniej 3 doby po zabiegu (w niektórych przypadkach dłużej) - można jeść wszystko to, co nie pobrudzi białego płótna - powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby cierpiące na alergie pokarmowe, dla których zachowanie białej diety po zabiegu mogłoby stanowić problem - odwodnione po wybielaniu żeby wraz z wodą z jamy ustnej wchłaniają wszelkie barwniki

stosowaniu past i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizuja szkliwo - jest to szczególnie ważne w przypadku pojawienia się silnej nadwrażliwości lub białych, porowatych plam na zębach

zaprzestaniu palenia na czas wybielania i po nim - niektóre badania wskazują, że wolne rodniki powstające podczas wybielania zębów wraz z substancjami, które wdychamy paląc papierosy podwyższaja ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej. Poza tym dym papierosowy bardzo przebarwia zęby, dlatego wybielanie traci sens, gdy jednocześnie poddajemy je działaniu dymu

regularnym odwiedzaniu dentysty po zabiegu oraz usuwaniu kamienia i przebarwień minimum raz na rok

Stosując się do powyższego nie powinno do tego dojść.

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Profesjonalnie przeprowadzony u stomatologa zabieg wybielania jest bezpieczny dla szkliwa.

Jesli jednak robi sie to jednak metodami 'domowymi', np soda oczyszczona, nalezy liczyc sie z ryzykiem uszkodzenia szkliwa przyspieszajacym rozwoj prochnicy i powodujacym nadwrazliwosc na cieplo i zimno.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Fachowo przeprowadzone przez stomatologa nie jest szkodliwe. Preparaty stosowane dzisiaj do wybielania są łagodniejsze dla zębów niż na przykład kwasy zawarte w sokach owocowych, które pijamy na co dzień.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wszystko w linkju

3.06.2013 przez Justyna Widłak - Student: Socjologii
obalam

Nie wiem czy wybielanie niszczy szkliwo ale ja wybielałam zęby i potem przez pół roku miałam bardzo wrażliwe, na ciepło, zimno, wiatr, słodkie czy kwaśne. Często żałowałam, że to zrobiłam. Ale efekt był całkiem niezły. Także coś za coś - niestety.

11.06.2013 przez Piotr Enhap - Student: Praktykuję zdrowie i dietę
potwierdzam

Badanie "Wpływ nadtlenku karbamidu na powierzchnię szkliwa ludzkiego – badania w skaningowym mikroskopie

elektronowym – doniesienie wstępne" udostępnione w formacie pdf, do ściągnięcia. Pokazuje jasno skutek środków wybielających na strukturę szkliwa.

Dołączony obrazek:
20.06.2013 przez Karolina Janiec
obalam

Jest wiele metod umożliwiających wybielenie zębów i oczywiście olbrzymia różnica w bezpieczeństwie ich stosowania. Jeśli jednak wybielamy zęby w stomatologicznym gabinecie pod okiem specjalistów. Zęby są bezpieczne.

http://www.zeby-wybielanie.pl/sposoby-wybielania.php

26.06.2013 przez Magdalena - Inny: -
potwierdzam

Jeżeli mamy na myśli wybielanie zębów przez pasty reklamowane w telewizji - jesteśmy w błędzie. Żadna z nich nie pomoże nam, jedynie zaszkodzi. Nie wybiela ona zębów, a jedynie podrażnia dziąsła bardziej je ukrwiając. Daje do większy kontrast kolorystyczny i złudzenie bielszych zębów. Można jednak w aptekach kupić pasty enzymatyczne, które zawierają enzymy rozpuszczające przebarwienia, a co za tym idzie także szkliwo.

28.06.2013 przez US Kawalec - Inny: fan strony
potwierdzam

jak jestem u dentysty czesto natykam sie na plakaty wlasnie na ten temat. Istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów. Niektóre osoby postępują bardzo nierozsądnie, próbując wybielić swoje zęby w sposób bardzo tani ale zarazem niebezpieczny dla szkliwa (np. sodą oczyszczoną, solą, węglem czy cytryną). Właściwie większość pacjentów może poddać się zabiegowi wybielania metodą BEYOND™. Do tych, którzy nie powinni poddawać się zabiegowi wybielania należą osoby: ze znacznym uszkodzeniem szkliwa (to powinien ocenić stomatolog), ciężarne i karmiące, a także poniżej 16 roku życia.

24.07.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

jesli chodzi o lampy uv na zęby z żelem to są mniej szkodliwe ale efekt jest krótki wybielanie u dentysty daje dłuższy efekt ale zdziera szkliwo bo to ono nadaje naszym zębom kolor czeste zabiegi wybielania niszczą szkliwo co powodóje później problemy typu ubytki itp

5.09.2013 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
obalam

Liczne badania kliniczne prowadzone w Polsce i na świecie wykazały, że wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba - mówi Elżbieta Grzesiak, stomatolog i dziennikarz medyczny. - Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek zęba, tylko jego rozjaśnienie.

7.09.2013 przez Piotr Jakubowicz - Inny: Uczeń
potwierdzam

Substancje używane do wybielania zębów, osłabiają szkliwo przez co zęby są słabsze

8.09.2013 przez Agata Janosz - Student medycyny: V rok
obalam

W internecie spotkałam się z taką opinią pewnej pani doktor: "Wybielanie nie niszczy szkliwa, ale nie można wybielać zębów, których szkliwo nie chroni w sposób właściwy". I myślę, że to prawda. Osoby z odsłoniętymi szyjkami, nadwrażliwymi zębami, ubytkami próchnicowymi powinny zrezygnować z wybielania zębów, ale osobie o zdrowym, twardym szkliwie - myślę, że nie grozi nic.

10.12.2013 przez Daria Jóźwiak - Inny: Uczeń
potwierdzam

Po wybielanie zębów zazwyczaj pojawia sie nadwrażliwość co oznacza ze wybielanie jakis sposób niszczy szkliwo