Można usunąć kurzajkę obwiązując ją nitką

Ktoś się z tym spotkał? A może próbował "na własnej skórze"?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Według medycyny ludowej

Osoby skrajnie zdesperowane próbują czasem metody ludowej, polegającej na obwiązaniu kurzajki nitką. Inna wersja głosi, należy zawiązać na sznurku tyle supełków, ile ma się kurzajek i zakopać sznurek pod kamieniem bądź wyrzucić za siebie i o nim zapomnieć. Kiedy sznurek zgnije, kurzajki znikną.

Są to jedynie mity ludowe.

23.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Ryzykowne rozwiązanie. Lepiej zastosować metody zgodne z zaleceniami medycyny.

24.11.2012 przez Agnieszka - Student: przyszła pani biolog
obalam

Dość zabawny pomysł :)

Kurzajki to zmiany powstające na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Leczenie polega na mechanicznym bądź chemicznym ich usunięciu i niestety ani nitka ani zakopanie ropuchy pod drzewem nic nie pomoże. Skóra wokół brodawek może ulegać autozakażeniu, więc domowe sposoby i dłubanie w brodawce na własną rękę mogą tylko pogorszyć sprawę roznosząc wirus na zdrowe obszary skóry.

24.11.2012 przez Ola Janiga - Student medycyny: jw
obalam

Przede wszystkim, żeby obwiązać brodawkę skóry musiałaby być uszypułowana. Brodawki skóry powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego, potocznie zwane kurzajkami nie występują w postaci uszypułowanych polipów, najczęściej są to grudki o szerokiej podstawie. W związku z tym owinięcie ich nitką na niewiele się zda, bo nawet jeśli uda nam się doprowadzić do "odpadnięcia" górnej "części" brodawki to dalej jej część jest obecna w skórze.

Do brodawek skóry można też zaliczyć kłykciny kończyste, które faktycznie są palczastymi wyroślami, które teoretycznie dałoby się obwiązać :) Na niewiele by się to jednak zdało :) Poza tym, występują one przeważnie w okolicach krocza, warg sromowych, odbytu lub napletka, więc nie sądzę, żeby ktoś o zdrowym rozsądku próbował je podwiązywać :)

25.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

Kurzajka jest wywoływana przez wirus HPV , leczy się ją chemicznie , chirurgicznie lub przez zamarznięcie chorej skóry . Nie sądzę żeby zwykłe obwiązanie kurzajki nitką , powodowało jej ustąpienie .

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Obwiązanie kurzajki niewiele pomoże bo może ewentualnie usunąć tą jej część która wystaje a głębiej zostaje trzon i kurzajka odrośnie

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Wszystko mozna ;) Ale czy warto? Usuwajac kurzajke nitka narazamy sie na ryzyko zakazenia rany (bo kto bedzie dezynfekowal nitke?) a takze na nawrot choroby poprzez rozsianie wirusa. Skuteczne i bezpieczne metody usuwania kurzajek to: lapisowanie, sosowanie kwasu acetylosalicylowego, mlekowego, mocznika wymrazanie (u dermatologa).

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Osoby skrajnie zdesperowane próbują czasem metody ludowej, polegającej na obwiązaniu kurzajki nitką.

Podejmowano również próby działania na brodawki metodą hipnozy, jak i udawanymi – przeprowadzanymi z zerową dawką – naświetlaniami promieniami Roentgena. O dziwo, wiele osób zapewnia, że wymienione metody rzeczywiście im pomogły. Prawdopodobnie miało to jednak związek z samoistnym znikaniem kurzajek pod wpływem spontanicznej aktywizacji układu odpornościowego.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Bez wątpienia najskuteczniejszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na kurzajki jest usunięcie ich w gabinecie dermatologicznym. Wizyta u dermatologa gwarantuje prawidłowe rozpoznanie zmian skórnych oraz dobór odpowiedniej metody leczenia.

http://kurzajki.net/zabiegi-na-kurzajki.html

Jest kilka metod usuwania kurzajek ale każda ma na celu usunięcie mechaniczne nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Ewentualnie można też stosować substancje chemiczne hamujące rogowacenie ( podział komórek - zpowolniony turn-over naskórka ).

Przywiązanie sznurka w żaden sposób nie wpływa na rogowacenie czy podziały komórek naskórka.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nikt z dermatologów nie zaleci pacjentowi usuwania kurzajki nitką.. Nie spowoduje to jej niedokrwienia i odpadnięcia.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Pomimo desperacji, jaką odczuwa wiele osób cierpiących na kurzajki i rozczarowania nieskutecznością leków oraz zabiegów dermatologicznych, nie należy podejmować drastycznych prób natychmiastowego pozbycia się zmiany, np. przypalania gwoździem, wygryzania, rozdrapywania, wycinania nożyczkami, przyżegania żrącymi detergentami itp. Takie zabiegi nie tylko grożą zakażeniem rany, ale przede wszystkim zwiększają ryzyko rozprzestrzenienia się kurzajek na inne obszary ciała. A kurzajkę przeniesioną w okolice ust albo oka może być naprawdę trudno wyleczyć.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

kurzajkę trzeba wypalić azotem. Obwiązywanie nic tu nie da