Ćwiczenia takie jak rozwiązywanie krzyżówek i zapamiętywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimer'a

Ćwiczenia takie jak rozwiązywanie krzyżówek, zapamiętywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimer'a

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Czy istnieją jakieś ćwiczenia umysłowe jakie możemy wykonywać, aby na starość mieć bystry umysł i dobrą pamięć? Czy stopniowa utrata pamięci jest naturalnym i nieuniknionym skutkiem zbyt długiego życia? Czy możemy się ustrzec demencji, utraty pamięci krótkoterminowej czy choroby Alzheimera? Na szczęście istnieją pewne ćwiczenia umysłu, które możemy wykonywać, aby zachować na długie lata dobrą pamięć.

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Tak, statystycznie osoby, które kształcą się przez większą część życia są w grupie mniejszego ryzyka.

W dokumencie z linka na str.15 napisane jest, że osoby, które przeznaczyły mniej lat na naukę za w grupie wyższego ryzyka zachorowania na Alzheimer'a i inne demencje niż ci, którzy uczyli się dłużej.

27.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Aktywność umysłowa stymuluje komórki mózgowe zapobiegając ich niszczeniu i degradacji i w ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia Alzheimer'a

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
potwierdzam

w ten sposób ćwiczymy swój mózg, swoją pamięć. tak samo jak z nieużywanym językiem, po pewnym czasie nie umiemy go już stosować....

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Osoby wykształcone czyli "trenujące" mózg przez większość życia mają niższy wskaźnik zachorowalności na tą chorobę, ale nie odkryto do dziś jednoznacznej przyczyny choroby, teza opiera się więc na wynikach badań. Wątpię że znajdzie to odzwierciedlenie w sytuacji, gdy starsza osoba która ma pierwsze objawy choroby , i nagle dowiedziała się, że należy rozwiązywać krzyżówki i sudoku i rozwiązuje je codziennie w nadziei że choroba nie będzie postępować. Ale próbować warto.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Oczywiście. Wszystkie gry i zabawy które służą zwiększeniu ilości połączeń pomiędzy neuronami (bo o wiele istotniejsza jest liczba połączeń niż liczba neuronów) będą nam procentować na starość. Aktorzy (profesjonalni, a nie bracia Mroczkowie) są grupą zawodową, w której choroba alzheimera najrzadziej występuje.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sugeruje się że wzmożona aktywność umysłowa może zapobiegać lub spowalniać rozwój tej choroby. potrzebne są jednak dokładniejsze badania naukowe by móc jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed chorobą Alzhaimera może nas uchronić zwiększona aktywność - fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku. Michael Scanlon, współzałożyciel popularnej strony internetowej, podaje konkretne sposoby, jak gimnastykować umysł. Pod adresem: www.lumosity.com znajdują się zestawy kilkuminutowych codziennych ćwiczeń dla mózgu, opracowanych specjalnie z myślą o osobach, którym grozi choroba Alzheimera.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Regularna stymulacja mózgu np. poprzez czytanie, zapamiętywanie, rozwiązywanie krzyżówek - korzystnie wpływa na mnożenie powstawanie nowych połączeń oraz nowych neuronów w mózgu.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Mowi sie, ze mozg z czasem traci plastycznosc, zdolnosc zapamietywania nowych rzeczy i rozwiazywania problemow. Jednak mozna opoznic zarowno te procesy, jak i powstawanie chorob neurodegradacyjnych przez 'trenowanie' mozgu. Wystarcza proste lamiglowki: sudoku, krzyzowki, puzzle, itd.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jest możliwe uruchomienie przez mózg procesów rekompensujących, które są widoczne w badaniu obrazowania funkcjonalnego, wyjaśniła Sylvie Belleville. Jej zdaniem bowiem, program dziesięciogodzinny udowodnił, iż może zwiększać w sposób znaczący funkcjonowanie pamięci.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Choroba, o której piszesz nie bierze się z zaniedbania o ćwiczenia umysłu, dlatego rozwiązywanie krzyżówek nie pomoże w ustrzeżeniu się przed nią.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Przyczyny:

uwarunkowania genetyczne,

zmiany chorobowe w obrębie mózgowia,

procesy zapalne,

czynniki środowiskowe,

zespół Downa,

wiek,

płeć,

urazy głowy,

wirus HIV,

zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy,

substancje toksyczne, takie jak alkohol, narkotyki, leki.