Tuż po porodzie kobieta nie może zasnąć, bo zapadnie w śpiączkę bądź dostanie zapaści

Na forum dotyczącym rodzicielstwa przeczytałam opinię, że po porodzie siłami natury, przez 30-60 minut, kobiecie nie wolno zasnąć. Konsekwencją snu miała być śpiączka (ewentualnie zapaść, pisząca nie była pewna). Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zapaść krążeniowa to ostra niewydolność układu krążenia, której główną przyczyną jest spadek objętości wrzutowej i minutowej serca lub zmniejszenie objętości krwi krążącej w stosunku do „porażenia” poszerzonego łożyska naczyniowego. Kobieta może dostać zapaści jeśli poród był bardzo krwawy, a nie dlatego że zaśnie.

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli kobieta czuje się zmęczona po porodzie to nie mam żadnych przeciwwskazań żeby spała. Nie zapadnie w żadną śpiączkę

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Najprostszym wytłumaczeniem na mój laicki rozum jest fakt że to mit, bo gdyby tak było to nie mogły by być wykonywane cięcia cesarskie pod pełną narkozą.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Rolą personelu na oddziale poporodowym jest monitorowanie funkcji życiowych oraz stanu macicy położnicy. Zdarzają się przypadki śmierci położnicy z powodu krwotoku wewnętrznego , który może prowadzić do zapaści krążeniowej. Takie kobiety są apatyczne i szybko zasypiaja i , niestety, nie budzą się już nigdy. Ale jak pisałam, takie przypadki zdarzają się najczęściej w wyniku rażącego zaniedbania personelu.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Wręcz przeciwnie - krótkotrwała drzemka jest wskazana. W trakcie porodu istnieje znacznie większe zagrożenie, o którym mało kto wie, a mianowicie cofnięcie się wód płodowych do krążenia matki. Nie ma na to ratunku i z reguły kończy się zgonem.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zapaść czy spiączka w żaden sposób nie są związane z wyspaniem się po porodzie.

Zapaść ( domyślam się że pewnie chodzi tutaj o zapaść krążeniowo-oddechową ) może być wynikiem komplikacji podczas samego porodu np dużej utraty krwiiczy powikłaniem znieczulenia np wstrząs neurogenny, taki stan może doprowadzić do śpiączki ale wynika z utraty krwii ( w pierwszym przykładzie rzeczywistej w drugim pozornej gdyż następuje rozszerzenie łożyska naczyniowego ) a nie ze snu.

Sen jest po porodzie wskazany gdyż jest to bardzo obciążający i męczący proces, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Następują bardzo ważne zmiany w życiu tak więc należałoby przede wszystkim dobrze wypocząć.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Do powikłań poporodowych zalicza się krwotok. Krwotok może być przyczyną zapaści, jednak we wczesnym okresie (IV faza porodu) kobieta jest cały czas monitorowana i wszelkie spadki ciśnienia krwi zostają wychwycone, więc młoda mama może spokojnie odpocząć czy nawet zasnąć nie bojąc się o to, że się nie obudzi.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Krotka drzemka po porodzie silami natury jest wrecz dla mamy wskazana. Kobieta po urodzeniu dziecka jest zmeczona- oslabiona z powodu utraty krwi, bolu, dlugiego porodu. Powinna miec zapewniony odpoczynek i regeneracje. Nie jest prawda, ze kiedy zasnie, moze zapasc w spiaczke, nie ma do takiego twierdzenia zadnych podstaw.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Po porodzie młoda mama musi sobie radzić z bólem, zmęczeniem i dolegliwościami poporodowymi, a do tego dochodzi dziecko, którym trzeba się zajmować niemal bez przerwy. Nie ma jednak przeciwwskazań do spania.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

zapaść może wystąpić:

• w przebiegu różnorakich zatruć lub chorób zakaźnych,

• w czasie obfitych biegunek lub wymiotów (prowadzących do znacznego odwodnienia organizmu),

• po krwotokach,

• po urazach, itp.