Powiększona wątroba boli

Jeżeli pojawiają się u Ciebie takie objawy jak: kłucie w prawym boku pod żebrami lub odczuwasz delikatne rozpieranie w tych okolicach, to jest to już sygnał ostrzegawczy i powinieneś się zgłosić z tym do lekarza. Ból który odczuwasz w nadbrzuszu może być spowodowany nie tylko powiększającą się wątrobą, ale także w innych przypadkach. Dolegliwości kolki wątrobowej (żółciowej) są podobne. Ból przy ataku kolki jest bardzo intensywny, może trwać nawet kilka godzin i promieniować pod prawą łopatkę, często towarzyszą mu też wymioty. Z bólami wątroby związanych jest wiele chorób, między innymi: marskość wątroby, przewlekłe zapalenia, zakażenia, stłuczenia i toksyczne uszkodzenia. Wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Najczęściej choroby, a co za tym idzie także bóle wątroby, są wywoływane przez wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, zatrucia, nadużywanie alkoholu i leków.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie boli nas jednak wątroba sama w sobie: wokół narządu znajduje się błona surowicza, która gdy zaczyna być uciskana przez powiększoną wątrobę, może powodować uciążliwy ból.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

Zgodnie z opisem anatomicznym miąższ wątroby nie posiada włókien czuciowych chodzi mi o odczucie bólu, zatem sama wątroba nie ma prawa boleć. Jednak wątroba pokryta jest błoną surowiczą, a ta już posiada swoje unerwienie odpowiedzialne za odczuwanie bólu. W momencie kiedy mówimy, że "boli nas wątroba" w domyśle chcemy powiedzieć, czy powininniśmy rozumieć, ze wątroba jest powiększona więc dochodzi do napięcia błony surowiczej, która ją pokrywa i która nie jest rozciągalna, co powoduje ucisk na nerwy i odczucie bólu

22.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Ból może się jednak pojawić, gdy narząd ten znacznie się powiększy i zacznie naciskać na otaczającą go unerwioną błonę surowiczą, zwaną torebką wątrobową. Do takiego powiększenia może dojść np. przy ostrym lub przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby albo też w pierwszej fazie rozwoju marskości wątroby

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wątroba nie posiada włókien czuciowych, ale torebka w której się znajduje już tak. Gdy wątroba gwałtownie się powiększa np. w ostrym zatruciu odczuwamy ból nadmiernie naciągniętej torebki. Jednak to nie zdarza się często. Sprawcą bóli w prawym podżebrzu jest głównie pęcherzyk żółciowy, a nie wątroba.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wątroba to organ, którego funkcjonowanie ma ogromny wpływ na samopoczucie. Wiele osób zastanawia się czy wątroba naprawdę boli. Powszechnie uważa się, że organ ten nie jest unerwiony, więc nie może boleć, jednak jest to błędne twierdzenie. Wokół narządu znajduje się błona surowicza, która gdy zaczyna być uciskana przez powiększoną wątrobę, może powodować uciążliwy ból .

Sama wątroba nie boli, jedynie jej torebka.

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

"Nerwy wątroby pochodzą z układu współczulnego i włókien przywspółczulnych nerwu błędnego; do błony surowiczej wątroby dochodzą gałązki czuciowe prawego nerwu przeponowego." Sama wątroba nie boli bo nie ma nerwów czuciowych. Ból odczuwamy z błony surowiczej otaczającej wątrobę

24.11.2012 przez Agnieszka - Student: przyszła pani biolog
potwierdzam

Określenie "ból wątroby" jest nieprecyzyjne - wątroba sama w sobie nie ma receptorów bólowych, ale otaczająca ją torebka łącznotkankowa już tak i to ona boli gdy wątroba powiększa się. Jednocześnie ból lub uczucie ucisku mogą być spowodowany napieraniem powiększonej wątroby na inne narządy.

Na pewno takie dolegliwości powinny zostać omówione z lekarzem.

25.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Co wy gadacie, wątroba boli jak każdy inny narząd choćby przy marsowości wątroby boli brzuch podobno tak ze nie da sie go opisac

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak gdyż powikłany miąższ wątroby np jej zapaleniem powoduje jej obrzęk co zwieksza jej objętość. Należy pamiętać że wątroba jest otoczona torebką która jest silnie unerwiona i to właśnie rozciąganie tej torebki jest odczuwane przez nas jako ból.

Anatomia A.Bochenek tII

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Sama watroba nie jest unerwiona czuciowo, wiec nie moze bolec. Kiedy jednak powieksza sie i zaczyna naciskac na blone surowicza ja otaczajaca, moze pojawic sie bol.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Jeżeli pojawiają się u Ciebie takie objawy jak: kłucie w prawym boku pod żebrami lub odczuwasz delikatne rozpieranie w tych okolicach, to jest to już sygnał ostrzegawczy i powinieneś się zgłosić z tym do lekarza.

Ból który odczuwasz w nadbrzuszu może być spowodowany nie tylko powiększającą się wątrobą, ale także w innych przypadkach. Dolegliwości kolki wątrobowej (żółciowej) są podobne. Ból przy ataku kolki jest bardzo intensywny, może trwać nawet kilka godzin i promieniować pod prawą łopatkę, często towarzyszą mu też wymioty.