Kichnięcie a śmierć

Czytałem pewien artykuł, że gość kichnął i dostał udaru. Prawa?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nawet znalazłam ten artykuł ;) Jeśli oczywiście o ten Ci chodziło :)

Kichnięcie samo w sobie nie jest w stanie zabić. W przytoczonym przykładzie (znajduje się on w linku) pacjent miał złamane żebro i podczas kichnięcia, kiedy to w klatce piersiowej gwałtownie rośnie ciśnienie, przebiło któryś z narządów/ naczyń(?) w ten sposób doprowadzając do śmierci pacjenta.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Dlaczego mówimy „na zdrowie!”, gdy ktoś kichnie?Fraza ta wywodzi się ponoć od papieża Grzegorza Wielkiego, który w VI stuleciu wypowiadał ją do kichających ludzi podczas epidemii dżumy (kichanie jest jednym z objawów). Czarna śmierć zbierała wtedy obfite żniwo, a zarażenie oznaczało niemal pewną śmierć. Kichający byli więc polecani Bogu już za życia (które nie miało już trwać zbyt długo...).

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Przy kichnięciu wzrasta ciśnie nie wewnątrz tętnic i może dojść do oderwania się skrzepliny zalegającej w naczyniu. Tak skrzeplina płynie z prądem krwi i może zaczopować jakieś ważne naczynie np tętnice unaczyniające mózg doprowadzając do udaru i śmierci

26.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

pierwszy raz słyszę ten mit, pewnie niewiele ma on wspólnego z rzeczywistością ale na pewno jeśli ma się powód do udaru to kichnięcie może do przyśpieszyć

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Jestem w stanie w to uwierzyć, spotkałam się z informacjami o powstaniu odmy z powodu kichnięcia, a nawet ze zwiększonym powstawaniem odmy opłucnowej samoistnej na skutek kichnięcia u kobiet ciężarnych. Nie mam źródła niestety w tym momencie.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Nic nowego. Kichnięciu towarzyszy chwilowy wzrost ciśnienia krwi w okolicy głowy więc to prawdopodobne.

6.12.2012 przez Damian Grela - Lekarz: lekarz
potwierdzam

dobrrrrreeeeee! nie widziałem takiego przypadku osobiście, jednak uznaję go za możliwy - nagły skok ciśnienia w drogach oddechowych, nagły ruch głową - może się wiązać np z urwaniem zatoru, ew. z pęknięciem wady naczyniowej.

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Potencjalnie istnieje takie ryzyko. W przypadku posiadania tętniaka naczynia mózgowego nawet stosunkowo niewielka siła może doporwadzić do krwotoku mózgowego, a ten do śmierci. Opisano kilka takich przypadków.

http://www.healthxchange.com.sg/News/Pages/Sneezing-may-cause-sudden-death.aspx

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kichanie może spowodować śmierć i to w innym mechanizmie niż medyczny. Kichając odruchowo zamykamy oczy i wykonujemy mimowolny ruch głową, przez to tracimy kontrolę nad czynnością, którą aktualnie wykonujemy i możemy np. spowodować wypadek podczas prowadzenia samochodu.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tak, jest to możliwe, ponieważ podczas kichania i używania tłoczni brzusznej ( nasilona defekacja) dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi co może powodować udar.

Źródło: "Choroby wewnętrzne" Szczeklik

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierzdam przypadek smierci z powodu kichniecia. Pacjent mial 79 lat, chorowal na serce i cukrzyce. Prawdopodobna przyczyna wylewu krwi do mozgu po kichnieciu bylo uzywanie warfaryny- leku przeciwkrzepliwego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

79-letni Brytyjczyk John Oram zmarł po tym, jak głośno kichnął. Ta odruchowa reakcja była tak gwałtowna, że stała się przyczyną wylewu krwi do mózgu.