Opaski magnetyczne dobre na bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe.

Tak nas przekonują w reklamach.

Próby weryfikacji mitu (5)

19.09.2012 przez Katarzyna Herba - Inny: bukmacher
obalam

Choruję na RZS i wiem z własnego doświadczenia, że na takie bóle pomaga ruch, odpowiednio dobrane leki i zdrowy rozsądek. Poza tym odciążenie stawów tj. zrzucenie zbędnych kilogramów, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

10.10.2012 przez Ännä Räk - Student medycyny: fizjoterapeuta
obalam

Ciężko powołać się na jakiekolwiek wiarygodnie badanie medyczne odnośnie słynnych opasek magnetycznych, aczkolwiek wiadomo, że w "profesjonalnej" medycynie faktycznie wykorzystuje się działanie pola magnetycznego, ale indukowanego elektrycznie, a nie generowanego przez magnes sam w sobie. Magnetoterapia jest zabiegiem wymagającym zlecenia przez specjalistę a także odpowiedniego dawkowania i stosowania się do wskazań i przeciwwskazań. Opaska magnetyczna może zdziałać tylko co położenie np. na nodze magnesu czy etruskich artefaktów.

19.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Opaski na kolano mogą pomóc w innych przyczynach bólu kolana niż choroba reumatyczna czy zwyrodnieniowa. Mogą pomóc m. in. w "kolanie biegacza". Ich działanie wynika jednak nie z właściwości magnetycznych, lecz z mechanicznego podtrzymywania rzepki.

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Obecnie dostępne wyniki badań naukowych dowodzą niskiej skuteczności efektów takich opasek, bez różnicy czy były stoowane osobno czy też jako część terapii.

Potrzeba wykonać więcej badań w tym kierunku by móc potwierdzic działąnie takich opasek.

24.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe są spowodowane przez zapalenie stawów , a to z kolei przez m.in. urazy , nadwagę i wadę stawów . Opaska magnetyczna nie działa na objawy a tym bardziej na przyczyne bólu , ponieważ nie ma takich właściwości ( nie skoryguje wady stawu albo nie naprawi urazu ) .

28.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Parafrazując słowa Naszej Pogromczyni Ännä’y Räk „w medycynie wykorzystuje się działanie pola magnetycznego, ale indukowanego elektrycznie, a nie generowanego przez magnes sam w sobie”. “Samych” magnesów (opasek) w medycynie nowożytnej nie stosuje się. Nie udowodniono istotnych efektów leczniczych wynikających z ich zastosowania. Pani Agnieszko, Panie Marcinie, dzięki za fajne źródła.

Źródło: m.in.: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19160208; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22513943.