Karmienie piersią zapobiega nowotworom u karmiącej

chodzi głównie o raka piersi

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Badania sugerują, że jedną z najprostszych i zarazem skuteczną metodą ochrony przed zachorowaniem na raka piersi jest karmienie piersią, ale ochronnego znaczenia tego czynnika nie udowodniono jeszcze w wystarczający sposób.

21.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Na tę chorobę zapada co dziewiąta kobieta. Według nowych analiz przeprowadzonych przez Światowy Fundusz Walki z Rakiem, kobiety, które karmiły naturalnie, chorowały rzadziej. Matki, które miały dzieci przy piersi przez rok, miały o 4,8 proc. niższe ryzyko zachorowania - podaje portal BBC.

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Karmienie piersią posiada znaczenie ochronne przed rakiem piersi. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie mniejsze u kobiet, które karmiły piersią.

21.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Badania sugerują, że jedną z najprostszych i zarazem skuteczną metodą ochrony przed zachorowaniem na raka piersi jest karmienie piersią, ale ochronnego znaczenia tego czynnika nie udowodniono jeszcze w wystarczający sposób. Karmienie piersią może w pewien sposób chronić przed zachorowaniem na raka piersi, aczkolwiek ostatnio wykazano, że bardziej znaczący wpływ ochronny ma ciąża. Trudno jest ocenić wpływ obu czynników osobno, ale istnieją dowody na niezależny wpływ ochronny karmienia piersią. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdziły, że karmienie piersią, nawet przez krótki czas, może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zaobserwowano np., że wśród kobiet żyjących na łodziach w Hongkongu, karmiących dzieci prawie wyłącznie lewą piersią (aby mieć wolną prawą rękę do wiosłowania), rak występuje częściej w prawej piersi, nie używanej do karmienia.

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kobiety karmiące piersią są mniej podatne na rozwój raka sutka

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

karmienie przez min. 6 miesięcy zmniejsza ryzyko raka piersi

19.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jest to jeden z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka piersi.

xródło: patomorfologia W.Domagała

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Kobiety karmiace piersia rzadziej choruja na raka piersi. Podobnie, jak ciaza w mlodym wieku, oraz ogolnie wielodzietnosc.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kobiety, przez pierwsze pół roku po porodzie, powinny karmić dziecko piersią. Zmniejszy to zagrożenie rozwoju raka sutka u matki .

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Badania sugerują, że jedną z najprostszych i zarazem skuteczną metodą ochrony przed zachorowaniem na raka piersi jest karmienie piersią, ale ochronnego znaczenia tego czynnika nie udowodniono jeszcze w wystarczający sposób. Karmienie piersią może w pewien sposób chronić przed zachorowaniem na raka piersi, aczkolwiek ostatnio wykazano, że bardziej znaczący wpływ ochronny ma ciąża.

23.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Karmienie piersią może w pewien sposób chronić przed zachorowaniem na raka piersi, aczkolwiek ostatnio wykazano, że bardziej znaczący wpływ ochronny ma ciąża. Trudno jest ocenić wpływ obu czynników osobno, ale istnieją dowody na niezależny wpływ ochronny karmienia piersią. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdziły, że karmienie piersią, nawet przez krótki czas, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.