Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, noworodka nie wolno kąpać.

NIEPRAWDA. Nawet gdy pępek nie jest wygojony, dziecko można kąpać, trzeba tylko uważać, by nie moczyć kikuta. Dlatego do wanienki nalewamy niewiele wody, tak by nie zakrywała całego brzuszka. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli parę kropli spadnie na niewygojony pępek. Wystarczy wtedy dobrze osuszyć kikut czystym gazikiem, przetrzeć go czystym 70-proc. spirytusem i nie zakrywać szczelnie pieluszką - szybciej się wygoi, gdy będzie suchy, a powietrze będzie miało do niego dostęp.

Próby weryfikacji mitu (11)

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Noworodka mozna, a nawet powinno sie kapac, z oczywistych wzglegdow. Niemniej, trzeba uwazac zeby nie zamoczyc brzuszka dziecka ( a doklaniej owego kikuta wlasnie), poniewaz wilgoc w tej okolicy opozni gojenie sie.

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Można kąpać dziecko, ale należy uważać, żeby nie zamoczyć kikuta.

21.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Zasadą jest by przesadnie nie moczyć tego miejsca wodą - chodzi przecież o to, by osuszać, a nie namaczać. Jeśli jednak podczas wieczornej kąpieli, ochlapie się delikatnie wodą, nic się nie stanie. Trzeba tylko dokładnie potem pępuszek osuszyć.

http://www.mowimyjak.pl/dziecko/jak-pielegnowac-kikut-pepowinowy,16_4494.html

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Podczas kąpieli staraj się nie zamoczyć pępuszka, chociaż jeśli kapnie na niego parę kropel wody, nic złego się nie stanie. Ważne, by potem pępek osuszyć i zdezynfekować spirytusem

21.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

kąpać trzeba. są wytyczne odnośnie pielęgnacji kikuta.

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Możemy spokojnie dziecko myć dbając tylko o to żeby po kąpieli dobrze zdezynfekować okolice kikuta i utrzymywać to miejsce suchym

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Można spokojnie kąpać dziecko, ale trzeba też pamiętać o prawidłowej pielęgnacji kikuta. On może odpaść dopiero po 2 tygodniach , jakoś nie mogą wyobrazić sobie sytuacji gdy dziecko przez tyle czasu nie jest kąpane.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

to by znaczyło zenie kąpiemy dziecka przez ok miesiąc należy uważac by nie moczyć kikucika zanadto, a po kąpieli przemyc (osuszyć) spirytusem

20.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie ma powodów, by wstrzymywać się z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi aż do odpadnięcia kikuta pępowiny - pępek należy jedynie chronić przed zmoczeniem i regularnie przemywać 70% spirytusem.

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Od niedawna zalecenia odnośnie pielęgnacji kikuta pępowiny zmieniły się. Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.

Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept). Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach.

10.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Zalecenia WHO opraciowane na podstawie badań wskazują, ze kikut trzebna utrzymywaćw czystości zatem można i tzreba go myć po czy doskładnei wysuszyć. Spirytus nie jest już polecany do rutynowego stosowania.

Dziekuję Magdalenie za podanie dobrego źródła.

http://www.tel-med.pl/pl/article/10/dziecko/399/pielegnacja-kikuta-pepowinowego--nowe-wytyczne