Przyjmowanie hormonów powoduje przebarwienia na twarzy

Winne są nie pigułki tylko słońce. Biorąc hormony nie powinno się także korzystać z solarium. Hormony mogą sprawiać, że skóra staje się na nie jeszcze bardziej wrażliwa.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Jest to prawda, ale tylko u pewnego odsetka kobiet. Zabezpieczyc sie przed tym mozna uzywajac kremow z wysokimi filtrami.

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Przyjmowanie hormonów może powodować także inne efekty uboczne. Często występują nudności i wymioty, pacjenci mogą odczuwać przygnębienie i stany depresyjne (być może nasilone ze względu na przeżywany konflikt płci). Notowano przypadki nadwrażliwości piersi u pacjentów, połączone z wydzielaniem przez nie płynu. Te efekty nie są niebezpieczne, aczkolwiek mogą mieć znaczenie przy normalnej (męskiej) pracy, szczególnie przy dźwiganiu lub przenoszeniu ciężkich rzeczy (ból przy uderzeniu w nadwrażliwą pierś jest porównywalny z uderzeniem w jądra). Estrogeny zmieniają gospodarkę wodną organizmu człowieka, co może być przyczyną astmy, drgawek, bólów głowy, chorób serca i nerek.

W artykule nie ma jednak mowy o przebarwieniach na twarzy.

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Leki stosowane w antykoncepcji zawierają najczęściej estrogeny, które wywołują przebarwienia, zmiany trądzikowe, odczyny fotoalergiczne, pokrzywkę, rumienie..

23.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nie tylko leki hormonalne mogą powodować pojawienie się przebarwień na twarzy. B-blokery czy antybiotyki też mogą wywoływać przebarwienia

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Co sprzyja powstawaniu przebarwień?

Promieniowanie UV

Stosowanie niektórych leków, m.in. hormonów

Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi

Niektóre metale (np. miedź, żelazo, złoto, srebro)

Ciąża

Okres menopauzy

Zmiany zapalne skóry (np. trądzik)

Choroby wątroby

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Patogeneza tego przebarwienia nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że wpływ na jej rozwój mają promieniowanie słoneczne oraz szereg innych czynników: genetyczne, hormonalne, dysfunkcje tarczycy, używanie pewnych kosmetyków oraz niektórych leków, przede wszystkim o działaniu fotouczulającym i przeciwpadaczkowym.

O związku czynników hormonalnych z występowaniem ostudy świadczą dane, że pojawia się ona u około 30% kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, a zaburzenia czynności hormonalnej tarczycy stwierdzano czterokrotnie częściej u osób z ostudą niż u tych, u których ostuda nie występowała.

20.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

U niektórych kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dochodzi do uwrażliwienia skóry na promieniowanie UV.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jednym ze skutków ubocznych zażywania tabletek antykoncepcyjnych - szczególnie latem - jest ryzyko pojawienia się na skórze twarzy i dekoltu przebarwień.