Choroba wrzodowa zawsze jest związana z zakażeniem Helicobacter Pylori

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

20.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Inne przyczyny i czynniki ryzyka: np. upośledzenie neutralizacji kwaśnej treści w dwunastnicy, nadmierna reakcja gastrynowa na obecność i rozciągnięcie żołądka pokarmem, nadmierne wydzielanie kwasu solnego i pepsynogenu.

20.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Około 80% choroby wrzodowej spowodowana jest przez bakterie Helicobacter Pylori. Inne przyczyny to NLPZ czy istnienie czynników genetycznych.

20.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Bardzo często, ale przyczyny mogą być także inne stres, alkohol. Jednak w Polsce najczęstszym powodem jest H.pylori.

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie, chorobę wrzodową poza Helicobacter Pylori mogą wywoływać również leki z grupy NLPZ ( Niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Źródło: Interna Szczeklika

22.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

H. pylori to tylko jeden z możliwych czynników wywołujących wrzody. Oprócz bakterii chorobę mogą wywołać między innymi a może przede wszystkim NLPZ-ty których zażywamy bardzo dużo bez konsultacji z lekarzem

22.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

powstaje ona w następstwie zachwiania równowagi między zdolnością ochronną błony śluzowej a działaniem trawiącym soku żołądkowego. Istotne znaczenie ma również infekcja. Powstawanie choroby wrzodowej nie jest w pełni wyjaśnione, wiąże się je ze skłonnościami dziedzicznymi, typem konstytujonalnym, zaburzeniami autoregulacji wydzielania żołądkowego, czynnikami emocjonalnymi (stresy), paleniem tytoniu.

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Choroba wrzodowa występuje również u osób nie zakażonych H.Pylori np. w wyniku przyjmowania dużych ilości NLPZów, sterydów. Wrzody mogą się pojawić przy dużych stresach dla organizmu jak rozległe urazy, ciężki stan chorego, w wyniku oparzeń, a nawet niektórych nowotworów jak guzy wytwarzające gastrynę.

Źródło: Choroby wewnętrzne - A. Szczeklik

27.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Osoby nie zakażone H.pylori także mogą mieć chorobę wrzodową.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

W piśmiennictwie podkreśla się rolę czynników genetycznych w powstawaniu choroby wrzodowej – potomstwo chorych na tę chorobę zapada na nią wielokrotnie częściej. Wielki wpływ na częstość zachorowań ma żywienie, stosowanie używek (kawa, papie-rosy), stres, leki przeciwzapalne.

Występująca często opinia o roli zakażenia błony śluzowej bakterią Helicobacter pylori nie daje również pełnego wyjaśnienia przyczyn choroby wrzodowej ze względu na powszechność zakażenia tą bakterią, przy jednoczesnym pełnym zdrowiu wielu jej nosicieli. Pewne jest natomiast działanie Helicobacter pylori utrudniające gojenie owrzodzenia już istnie -jącego – stąd schematy leczenia choroby wrzodowej uwzględniające likwidację tego zakażenia.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Prawie zawsze ale nie zawsze. Ostatnio nawet słyszy się głosy, że nie powinno się w chorobie wrzodowej eradykować H. pylorii, bo tak naprawdę to nie wiadomo, czy on nie jest bakterią komensalną taką jak flora jelitowa i być może jego rola w naszym organizmie służy czemuś więcej. Jak zwykle niewiele wiemy.

4.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

H. pylori może powodować powstawanie wrzodów, jednak wiele osób jest nosicielami tej bakterii a choroby wrzodowej nie mają

20.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Infekcja H. Pyroli jest wykazywana w 60-75% przypadków choroby wrzodowej.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Choroba wrzodowa jest NAJCZESCIEJ wywolywana bakteria Helicobacter Pylori. Inne, rzadsze przyczyny to: NLPZ, palenie papierosow, nadmierne wydzielanie gastryny, i wiele innych.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wykazano, że choroba jest powodowana głównie infekcją Helicobacter pylori (H.pylori). Stosunkowo niedawno odkryto, że bakteria ta jest przyczyną 75% wrzodów trawiennych żołądka. W Polsce około 70% społeczeństwa jest zakażonych Helicobacter pylori jednak nie oznacza to, że wszyscy automatycznie chorują lub zachorują na wrzód trawienny. Powody, dla których nie wszyscy zakażeni chorują, nie są znane. Najprawdopodobniej zależy to od właściwości samego zakażonego, odmiany bakterii i innych czynników, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

4.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Nie zawsze. Często są też uszkodzenia błony śluzowej wywołane przez inne czynniki, np. alkohol, dym tytoniowy, ostre przyprawy, ale niewątpliwie Helicobacter Pylori jest bardzo częstym powodem owrzodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

może być spowodowana nadużywaniem NLPZ, stresem złym odzywaniem, piciem alkoholu, nikotynizmem