Pigułki antykoncepcyjne mają działanie wczesnoporonne

Mechanizm działania każdej pigułki antykoncepcyjnej jest następujący: * zahamowanie wydzielania hormonów przez przysadkę mózgową, * zahamowanie owulacji (jajeczkowania), * zmiana właściwości śluzu szyjkowego, * zmiany cech środowiska wewnątrzmacicznego, * czynnik jajowodowy (upośledzenie ruchów perystaltycznych jajowodu, powodujące zbyt późne osiągnięcie jamy macicy przez zarodek, a przez to jego śmierć) - działanie wczesnoporonne (abortywne)! * hamowanie zagnieżdżenia (implantacji zarodka) - działanie wczesnoporonne (abortywne)!

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

20.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Podobno niektóre tabletki antykoncepcyjne mają takie właściwości. Jeśli przyjmie się kilka tabletek na raz wówczas można doprowadzić do poronienia.

20.11.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

W podanym przez Ciebie "łańcuchu zdarzeń" jest pewien błąd. Jest tam napisane o zahamowaniu owulacji, zatem jak może dojść do uniemożliwienia implantacji zarodka, skoro, z braku jaj, nie mógł on powstać? Jest to niemożliwe, tabletki te nie działają wczesnoporonnie.

20.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Jeżeli mówimy o tabletkach dostępnych w Polsce, to nie mają działania wczesnoporonnego, gdyż takie są w tym kraju nielegalne. Tabletka antykoncepcyjna hamuje owulację, nie dopuszczając do wytworzenia się jaja.

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Zazwyczaj mówi się o poronieniu, gdy dojdzie do obumarcia czy wydalenia zarodka, który się już zdążył zagnieździć w macicy. Tak więc tabletką wczesnoporonną nazywa się taki specyfik, który powoduje wydalenie z macicy zagnieżdżonego zarodka. Tabletki takie są w Polsce nielegalne. Natomiast działanie tabletki "po" oraz "zwykłych" tabletek antykoncepcyjnych, takich jak te o które Pani pyta, opiera się na blokowaniu owulacji oraz utrudnianiu zagnieżdżenia zarodkowi, przez zmianę właściwości błony śluzowej macicy.

22.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

"Choć uważa się, że Postinor Duo podany w czasie do 72 godzin po stosunku może mieć działanie wczesnoporonne to jednak zastosowany we wczesnej ciąży (w późnej tym bardziej) nie jest lekiem poronnym."

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Pigułki dwuskładnikowe są znacznie bardziej popularne od tabletek jednoskładnikowych przede wszystkim w powodu większej skuteczności, w ich skład wchodzą dwa hormony: progesteron (a raczej jego odpowiednik syntetyczny – gestagen) oraz etynyloestradiol (syntetyczny odpowiednik estrogenu). I tak rolą gestagenu jest zmiana śluzu szyjkowego macicy na bardzo gęsty i lepki, co utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej oraz zapobiegnięcie owulacji, czyli uwolnieniu się komórki jajowej o jajowodu z pęcherzyka Graafa, natomiast rolą etynyloestradiolu jest uniemożliwienie dojrzewania pęcherzyków Graafa poprzez zahamowanie wydzielania innego hormonu – FSH, który odpowiada właśnie za dojrzewanie pęcherzyków w pierwszych dniach cyklu. Ponadto składniki tabletek dwuskładnikowych działają wczesnoporonnie, gdyby mimo wszystko doszło do zapłodnienia, hormony zawarte w pigułkach nie pozwalają błonie śluzowej macicy na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka.

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Z definicji: poronienie (łac. abortus) – przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie (od 23. tyg. mówi się o porodzie przedwczesnym) wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu. Czyli aby doszło do poronienia musi być wcześniej ciąża,a żeby była ciąża zapłodnione jajeczko musi się zagnieździć. Jeżeli tabletki hamują zagnieżdżenie, to nie dopuszczają do ciąży, a nie wywołują poronienie.

Źródło: Położnictwo i ginekologia. Tom I Grzegorz H. Bręborowicz

9.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Tabletki antykoncepcyjne stosowane zgodnie z zaleceniami nie maja dzialania wczesnoporonnego. Zapobiegaja one implantacji zaplodnionej komorki jajowej.

20.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Preparaty przeznaczone do antykoncepcji hormonalnej należą do kategorii x - czyli są bezwzględnie przeciwskazane do stosowania podczas ciąży.

Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu Yaz, należy bezzwłocznie przerwać jego

stosowanie. W szeroko zakrojonych badaniach epidemiologicznych nie stwierdzono zwiększenia

ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, które przed zajściem w ciążę stosowały złożone doustne

środki antykoncepcyjne, ani działania teratogennego na skutek nieumyślnego stosowania złożonych

doustnych środków antykoncepcyjnych w okresie ciąży.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono działania niepożądane w okresie ciąży i laktacji (patrz punkt

5.3). Na podstawie dostępnych danych pochodzących z badań na zwierzętach nie można wykluczyć

działań niepożądanych ze względu na działanie hormonalne substancji czynnych. Tym niemniej

powszechne doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania złożonych doustnych środków

antykoncepcyjnych w okresie ciąży nie dostarcza dowodów na występowanie rzeczywistych działań

niepożądanych u ludzi.

Dostępne dane dotyczące stosowania produktu Yaz u kobiet w ciąży są zbyt ograniczone, aby

potwierdzić ujemny wpływ produktu na ciążę oraz stan zdrowia płodu lub noworodka. Do chwili

obecnej brak jest istotnych danych epidemiologicznych.

http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/mrp/charakterystyka/2012-08-27_PL_Yaz_SmPC_rere_21_Aug_2012_clean.pdf

Natomiast co do samego stosowania takich tabletek do wywołania poronienia to prawdopodobnie go nie wywołają. Podczas ciąży ciałko żółte wytważa duże ilości estrogenów i progesteronu ( składników takich tabletek ) i tutaj nie będzie to aż tak zwiększać stężenia tych hormonów - przynajmniej do takich poziomów które mogłyby wywołać poronienie.

Tabletek takich można natomiast użyć jako "plan b" czyli do bezpiecznego zapobiegania ciąży nawet 3 - 4 dni po niezabezpieczonym stosunku:

http://miscarriage.about.com/gi/o.htm?zi=1/XJ&zTi=1&sdn=miscarriage&cdn=health&tm=122&f=10&tt=12&bt=1&bts=1&zu=http%3A//ec.princeton.edu/questions/dose.html

Zwrócić również można uwagę na fakt że dawniej stosowano jako leki wczesnoporonne antagonistów repectorów progesteronowych, więc raczej ich agoniści tak sam nie zadziałają ...

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zazwyczaj mówi się o poronieniu, gdy dojdzie do obumarcia czy wydalenia zarodka, który się już zdążył zagnieździć w macicy. Tak więc tabletką wczesnoporonną nazywa się taki specyfik, który powoduje wydalenie z macicy zagnieżdżonego zarodka. Tabletki takie są w Polsce nielegalne.

17.01.2013 przez Łukasz Mańczak - Inny: przedsiębiorca
potwierdzam

Tak - jak najbardziej pigułki hormonalne i spiralki - działają wczesnoporonnie (inaczej aborcyjnie):

Cytuję z artykułu:

“Ze względu na minimalizację skutków ubocznych pigułki hormonalne mają obecnie stosunkowo niską zawartość hormonów. W czasie ich stosowania blokada funkcji jajnika nie jest całkowita, co sprawia, że w części przypadków dochodzi do jajeczkowania. Śluz nie zatrzymuje też wszystkich plemników. W takiej sytuacji może dojść do połączenia komórki jajowej i plemnika, czyli do poczęcia dziecka. Spowolnienie ruchu jajowodu powoduje, że powstały zarodek nie dociera do macicy w optymalnym do zagnieżdżenia momencie, które jest dodatkowo utrudnione ze względu na niedorozwój śluzówki macicy. Współczesne pigułki hormonalne nie mają wyłącznie antykoncepcyjnego (przeciwpoczęciowego) działania, są także środkami antynidacyjnymi, uniemożliwiającymi zagnieżdżenie się w macicy poczętego dziecka, przez co powodują jego śmierć.” – na podstawie: http://www.zycieiplodnosc.pl/kwartalnik/artykul/122/

Podobne działanie jest w przypadku spiralek: oprócz fizycznej ingerencji sprilalki (intrusion) - dziecko (już po poczęciu) - nie może zagnieździć się w organizmie matki i umiera...

Fakty te są bardzo mało znane, ale powszechnie potwierdzone.....niestety - jak wiele kobiet unikałoby tabletek i spiralek - gdyby tylko znałyby te fakty

Pozdrawiam

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej hamują wzrost komórki jajowej w jajniku i uniemożliwiają owulację. Ponadto zagęszczają śluz szyjkowy tak, aby plemniki nie mogły się przez niego przedostać do wnętrza macicy i jajowodu.

17.02.2013 przez Ewa - Inny: St Vincent Hospital
potwierdzam

Ależ ciężko przebić się z faktem, że tabletki hormonalne i działają wczesnoporonnie (abortywnie) dla nowo poczętego życia:

Preparaty dwuskładnikowe:

Zawarty w tych preparatach estragenowo-gestagenowych etynyloestradiol hamuje wydzielanie FSH uniemożliwiając dojrzewanie pęcherzyków Graffa i tym samym komórek jajowych. Natomiast gestageny (również obecne w tabletkach) hamują owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej. Zmieniają też śluz szyjki macicy, utrudniając wnikanie plemników do dróg rodnych kobiety. W ten sposób hormonalne środki antykoncepcyjne utrudniają zapłodnienie i powstanie zarodka (dziecka). W opracowaniach naukowych podnosi się również, że istnieją dowody na to, że skuteczność doustnej antykoncepcji zależy w pewnym stopniu od efektów po zapłodnieniu - uniemożliwiających zagnieżdżenie się nowo poczętego życia.

Preparaty jednoskładnikowe

Działanie antykoncepcyjne środków zawierających tylko gestagen polega głównie na zmienianiu właściwości śluzu w szyjce macicy i utrudnianiu wnikania plemników do dróg rodnych kobiety. Hormony te hamują również owulację, ale tylko u 70% kobiet. Tabletki tego typu są zatem mniej skuteczne od dwuskładnikowych. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, gestageny utrudniają zagnieżdżanie zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, i w ten sposób nie dopuszczając do zagnieżdzenia się nowo poczętego dziecka....

pozdrawiam

29.03.2013 przez Sławek - Inny: urzędnik
potwierdzam

TO PRAWDA, A NIE MIT: Pigułki antykoncepcyjne mają działanie wczesnoporonne

Antykoncepcja jest złem, ponieważ za pomocą sztucznej ingerencji blokuje naturalny cykl rozrodczy kobiety, a płodność jest przecież oznaką zdrowia. Za koncernami farmaceutycznymi stoją gigantyczne pieniądze i żądza zysku, w związku z czym w interesie tego środowiska nie będzie przedstawianie pełnej informacji na temat sprzedawanego produktu.

Podaję linki do stron, gdzie można znaleźć potwierdzenie wczesnoporonnego działania pigułek antykoncepcyjnych:

http://www.thepillkills.com/index.php

http://www.prolife.com/BIRTHCNT.html

http://adonai.pl/life/?id=140

31.03.2013 przez Sławek - Inny: urzędnik
riposta

Odnośnie do tego tematu polecam rówież ten artykuł na temat antykoncepcji hormonalnej z wp.pl:

http://wiadomosci.wp.pl/martykul.html?kat=1356&wid=15447596&ticaid=110546&_ticrsn=3

21.07.2013 przez Michał R - doktorant
potwierdzam

cytowane publikacje w treści:

Makers of the new "mini-pill" claim it does not have the side effects of the combination pill. However, they don't tell you that scientific research shows the mini-pill does not stop ovulation at all in 67-81% of the women who use it, so the probability of conception is much higher. (Source: Tonti-Fillippini, Nicholas, Linacre Quarterly, 1995)

Breakthrough Ovulation Estimates for other "Birth Control" Methods:

1) Norplant has breakthrough ovulation 50-65% of the time.

2) Depo-Provera has breakthrough ovulation 40-60% of the time.

3) The IUD has breakthrough ovulation 100% of the time.

4) With over 17 million American women using the Pill and other chemical abortifacients, it is estimated that breakthough ovulation and pregnany occurs so often . . . that between 7 to 12 million newly conceived children are killed by chemical abortions in the womb each year. And most of these women never even knew they were pregnant.

(Sources for the four points listed under Breakthrough Ovulation Estimates above are as follows: 1) Hilgers, Dr. Thomas, "Norplant" Linacre Quarterly, 1993, p.64-69. 2) "Infant Homicides Through Contraceptives," 1994 by the Study of Abortion Deaths Ad Hoc Commission - Bardstown, KY. Ph: 502-348-3963. 3) ibid. 4) ibid.)

The Food and Drug Administration stated in 1978 that:

Combination oral contraceptives . . . [make] alterations in the genital tract including changes in the . . . endometrium (which reduce the likelihood of implantation) . . . but progestogen only contraceptives [re: mini-pills] are known to alter the cervical mucus, exert a progestational effect on the endometrium, interfering with implantation. (Emphasis added)

Medical Publications confirm the facts . . .

"The Physicians' Desk Reference" quoted a Searle brochure (Searle is a major pharmaceutical manufacturer of the Pill) which states that the mini-pill: makes the womb (uterus) less receptive to any fertilized egg that reaches it. (Emphasis added)

"Nursing '85 Drug Handbook" states:

Progestogen...also caused endometrial changes that prevent implantation of the fertilized ovum. (Emphasis added)

"The Pill - How Does It Work?" By Albert D. Lorincz, M.D.: Cites a study of 1,200 women given a daily amount of progestogen equivalent to many birth control pills. 60% of them ovulated.

"Birth Control: Why Are They Lying to Women?" By J.C. Espinoza, M.D. (page 27) cites research which showed a 30% ovulation rate in women taking a combined Pill preparation