Firanki i zasłony źle wpływają na zdrowie

jak wyżej

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

21.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli mamy bardzo grubo utkane firanki lub cały czas zasłonięte zasłony i nasza skóra nie jest wystawiana na promienie słoneczne może dojść do zbyt małej syntezy witamin z grupy D

21.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jeżeli utrzymujemy je w czystość ( nie odkłada się nadmiernie kurz) oraz odsłaniamy zasłony w ciągu dnia, czyli zgodnie z ich przeznaczeniem, to nie są one w żaden sposób niebezpiecznie dla naszego zdrowia.

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Źle zadbane firany i zasłony są źródłem roztoczy i mogą nie korzystnie wpływać na zdrowie alergika.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Postępowanie- należy usunąć z domu wszystko co magazynuje kurz , czyli Firanki, zasłony .Z naszych obserwacji wynika, że takie postępowanie nie tylko nie przynosi zamierzonych efektów, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na samopoczucie i chorego i domowników. Stwarzanie dziecku warunków niemal „laboratoryjnych” nie chroni go przed schorzeniem, ale naraża na większe niebezpieczeństwo w chwili, gdy dziecko opuszcza sterylnie czysty (i pusty) dom, np. jadąc w odwiedziny do babci. Jeśli chcemy, aby dziecko rozwijało się prawidłowo nie możemy zabronić mu przebywania w innych środowiskach : w przedszkolu, szkole, u znajomych i przyjaciół. Trudno jednak wymagać, aby wszyscy podporządkowali się tym wymogom.

21.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Przez wiele lat panowało przekonanie, że z domu alergika powinny one zniknąć. Jestem odmiennego zdania. Firanki spełniają bardzo ważną i pożyteczną rolę (pomijam tu oczywiście ich niewątpliwe walory estetyczne)- zatrzymują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, które wnika do mieszkania przez otwarte okna lub drzwi balkonowe ( w tym również pyłki). I są zdecydowanie bardziej funkcjonalne , niż często zalecane zamiast firanek- żaluzje i rolety. Istotne jest, aby firanki wykonane były z włókna które można prać w temperaturze 60 stopni C i aby były gęsto tkane. Wówczas świetnie spełniają swoją rolę, o czym łatwo się przekonać ściągając je do prania. Firanki w domu alergika należy prać co najmniej raz w miesiącu.

Zasłony – spełniają podobną rolę jak firanki i jeśli również są wykonane z lekkich, łatwych do prania tkanin mogą spokojnie wisieć w mieszkaniu. Usunąć bezwzględnie należy zasłony wykonane z tkanin ciężkich , szyte dekoracyjnie, trudne do prania one rzeczywiście są siedliskiem roztoczy.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Profesor Hildemann radzi, by pozbyć się z domu dywanów i wykładzin, a także zrezygnować z zapachów cytrynowych i leśnych, które razem z kurzem tworzą cząstki łatwo wdychane przez człowieka. No i zamiast zasłon i firanek zainstalować rolety. O to dziś nie trudno. Mieszkania bez dywanów i okna bez firanek to coraz popularniejszy trend. Meblościanki to też już historia. W erze minimalizmu architektonicznego może nie będziemy mieli już co sprzątać, zatem jedyne co nam pozostanie to cieszyć się zdrowiem bez kurzu!

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Profilaktyka astmy powinna być priorytetem, w wielu zakresach –

1. planując termin porodu – warto wybrać taki okres, kiedy noworodek nie będzie narażony na wysokie stężenie alergenów wziewnych – po okresie pylenia traw i drzew oraz chwastów (optymalnie – między październikiem a lutym) i gdy występuje najmniej antygenów kurzu (latem).

2. dobierając dietę – w okresie ciąży nie powinna być pozbawiona alergenów czyli z ograniczeniem orzechów, nabiału, owoców – może to bowiem źle wpływać na zubożenie diety i stan odżywienia i matki i dziecka.

3. eliminując kontakty ze zwierzętami domowymi – gryzoniami, kotami, psami

4. rezygnując całkowicie z palenia – które wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój płuc u noworodka i podnosi ryzyko zakażeń układu oddechowego, z których te wirusowe powodują rozwój astmy.

5. karmiąc piersią – co znacznie zapobiega wystąpieniu alergii i astmy

6. eliminując źródła roztoczy w domu – bez dywanów, zasłon, firan, kwiatów doniczkowych, materiałowych obić itp.

7. utrzymując niską wilgotność powietrza w domu

8. mechanicznie usuwając karaluchy i prusaki, mniej wspierając się chemicznym usuwaniem detergentami.