Można umrzeć na podagrę

Ostatnio przeczytałam, że Paul Gauguin na nią umarł, ale wydaje mi się, że to mało prawdopodobne.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

21.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Kiedyś ludzie na to umierali dzisiaj dzięki postępowi medycyny rzadko mamy do czynienia z dną moczanową zagrażającą życiu.

21.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

U osób z nieleczoną dną odkładają się złogi kryształów moczanu jednosodowego w tkance śródmiąższowej rdzenia i piramid nerkowych. Przewlekła niewydolność nerek, przechodząca w stadium schyłkowej niewydolności, jest przyczyną 10% zgonów chorych z dną moczanową.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nefropatia dnawa cechuje się odkładaniem złogów kryształków moczanu w tkance śródmiąższowej rdzenia i piramid nerkowych, co prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek, a w konsekwencji do schyłkowej niewydolności nerek, która jest przyczyną 10 % zgonów chorych na podagrę.

21.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

udowodniono naukowo, że zwiększa śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Rokowanie w chorobie

Jest u większości chorych dobre, o ile są leczeni. Dna moczanowa ma zwykle cięższy przebieg, jeśli wystąpi przed 30. rokiem życia. W przypadkach wcześnie zdiagnozowanych i prawidłowo leczonych choroba nie ogranicza w istotny sposób normalnego trybu życia. Nawet jeśli są już widoczne skutki schorzenia, odpowiednie leczenie może dać dużą poprawę: guzki dnawe mogą zostać całkowicie wchłonięte, uszkodzenie nerek może zatrzymać się, kamienie nerkowe rozpuścić się. Również duże zmiany stawowe mogą być z powodzeniem leczone chirurgicznie - niejednokrotnie udaje się odtworzyć prawidłową strukturę stawu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Późniejsze analizy dowiodły, że Władysław IV Waza odziedziczył po swoim ojcu podagrę. Władca miewał silne ataki bólu wywoływane ostrym zapaleniem stawów na tle skazy moczanowej. Monarcha był na tyle obolały, że nie zdołał uczestniczyć w pogrzebie ojca. Później choroba była w tak zaawansowanym stadium, że król nie brał udziału w posiedzeniach i naradach. To właśnie dna moczanowa była przyczyną jego śmierci.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

może spowodować hiperurykemia która prowadzi do ostrej niewydolności serca