Leki homeopatyczne działają.

Skuteczność terapii lekami homeopatycznymi przekracza efekt placebo. W Polsce jest to potwierdzone poprzez dopuszczenie leków homeopatycznych do sprzedaży w aptekach i wpisaniu na listę leków w ministerstwie zdrowia. Istnieje osobna dziedzina medycyny szkoląca lekarzy o specjalności homeopata.

Próby weryfikacji mitu (14)

17.09.2012 przez Grzegorz P - Student: studiuję informatykę
obalam

http://mity.posterous.com/homeopatia

liczba Avogadro 6x10^23 cząsteczek na mol

rozcieńczenia 'leków' stosowane w homopati to 10^60 - czyli czysta woda.

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Ktoś pomyślał i teraz zarabia na ludzkiej niewiedzy ale jakby pomyślał to fluor jest bardzo trujący a jego zawartość w paście do zębów jest nikły dużo poniżej 1 % a zęby chroni, myślę że to działa na podświadomość i działa jak placebo

17.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Analizy danych (a nawet analizy analiz) wskazują, że homeopatia nie powinna być traktowana jako rodzaj terapii:

"In conclusion, the hypothesis that any given homeopathic remedy leads to clinical effects that are relevantly different from placebo or superior to other control interventions for any medical condition, is not supported by evidence from systematic reviews. Until more compelling results are available, homeopathy cannot be viewed as an evidence-based form of therapy."

18.09.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Leki homeopatyczne mają mniej więcej taką skuteczność jak placebo. Ich stężenie jest po prostu za małe aby było skuteczne.

Jeden z moich wykładowców powiedział: jeśli krople danej substancji rozpuścimy w Morzu Bałtyckim to będzie lek homeopatyczny.

18.09.2012 przez Zbyszek Bodal - Inny: handlowiec
potwierdzam

Mówcie co chcecie, ale moje obecnie trzy letnie dziecko wyzdrowiało po kuracji homeopatycznej, podczas gdy tradycyjna medycyna po kilkunastu miesiącach badań zdiagnozowała alergię, z braku innych pomysłów jak podejrzewam.

21.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
obalam

Wszystkie badania kliniczne, które spełniają standardy pokazują, że preparaty homeopatyczne działają na poziomie placebo. Ergo nie działają. A nie działają, bo zakazują im tego znane prawa fizyki.

polecam lekturę raportu Komitetu Nauki i Technologii brytyjskiego parlamentu, do którego podpinam też link. Proszę nie przerażać się długością. Właściwego raportu jest tam ok 40-50 stron, reszta to załączniki (stenogramy posiedzeń, przesłuchań itp)

24.09.2012 przez Alicja Lipińska - Inny: osoba bardzo mocno powiązana ze światem medycznym i bardzo zainteresowana zagadnieniami medycznymi
obalam

Leki homeopatyczne to tylko sposób "zarabiania na pacjentach" stężenie substancji "leczących" jest tak nikłe, że ma ma fizycznej możliwości aby poradziły sobie z chorobą. Działają one jak placebo

26.09.2012 przez Agnieszka Sowa - Student: studentka pielęgniarstwa
obalam

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Szokujacy-eksperyment-przedawkowali-i-przezyli,wid,13110427,wiadomosc.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Brytyjska-akcja-przedawkuj-leki-zakonczona-sukcesem,wid,11909734,wiadomosc.html

Najlepszy był argument homeopatów:

"Zwolennicy homeopatii uważają, że eksperyment był źle wymyślony, gdyż żaden z ochotników nie był chory i dlatego leki nie zadziałały."

Rozumiem że jeśli zażyję całą paczkę Aspiryny na raz, a jestem zdrowa, to lek nie powinien zadziałać.

28.09.2012 przez Antek Goldstein - Inny: Informatyk
obalam

Środki homeopatyczne są przez polskie prawo traktowane inaczej niż normalne lekarstwa - znacznie łatwiej wprowadzić je do obrotu:

http://www.psychomanipulacja.pl/art/homeopatia-wymiana-korespondencji.htm

W dodatku urzędnicy ministerstwa uważają, że "substancja czynna" w leku homeopatycznym może w ogóle nie istnieć, ponieważ jest nią samo "rozcieńczenie" - nie jest to zgodne z żadnym aspektem dzisiejszej nauki:

http://www.sluzbazdrowia.com.pl/blog/?p=515

Ogólnie - homeopatia jest nienaukowa i nie powinna być mylona z medycyną. Regulacje Ministerstwa Zdrowia niestety niczego nie potwierdzają, bo specjalnie dla homeopatii otworzyli szereg furtek prawnych, które nie są dostępne dla tradycyjnych leków, których działanie (i zawartość substancji czynnych) musi być potwierdzone naukowo.

29.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Najpierw ustosunkuję się do komentarza pod mitem.

Skuteczność terapii lekami homeopatycznymi przekracza efekt placebo. NIE MA NA TO DOWODÓW.

W Polsce jest to potwierdzone poprzez dopuszczenie leków homeopatycznych do sprzedaży w aptekach i wpisaniu na listę leków w ministerstwie zdrowia.

DZIAŁANIE LEKÓW NIE MOŻE BYĆ POTWIERDZONE TYLKO DZIĘKI TEMU, ŻE ZOSTAŁO DOPUSZCZONE PRZEZ MINISTERSTWO. TO, ŻE ZOSTAŁO DOPUSZCZONE ŚWIADCZY TYLKO O LOBBINGU I KORUPCJI W POLSCE. ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA ARTYKUŁU, KTÓRY ZAMIEŚCIŁEM PONIŻEJ.

Istnieje osobna dziedzina medycyny szkoląca lekarzy o specjalności homeopata.

KOLEJNY DOWÓD NA LOBBING. DLA PRZYKŁADU, W USA LEKARZ AKADEMICKI ZA PRZEPISANIE PREPARATU HOMEOPATYCZNEGO MOŻE STRACIĆ DYPLOM.

Homeopatia to szarlataneria. W tak wielkim rozcieńczeniu stosowanemu w tych "lekach" nie ma prawa być najmniejszego atomu substancji "czynnej". Homeopaci tłumacza to "pamięcią wody", że to niby ona zapamiętuje kształt cząsteczek substancji rozpuszczanej ("czynnej"). Do tego dochodzi potrząsanie "roztworem", które ma wzmocnić jego działanie...Homeopaci opisują często działanie "leku" jako kulę energetyczną utrzymującej się wokół pacjenta, która może mieć także wpływ na innych...Jedyny efekt jaki może mieć miejsce to efekt placebo.

Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu poniżej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1.10.2012 przez Łukasz Wiśniewski - Inny: elektroradiolog
obalam

Oczywiście "lek" zawierający Nic nie może działać inaczej niż na zasadzie placebo :)

Sporo linków się już pojawiło, ale osobiście polecam wszystkie artykuły profesora Gregosiewicza.

4.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
potwierdzam

Może i homeopatia i jej działanie to efekt placebo, ale ja również jako dziecko wyzdrowiałam po lekach homeopatycznych, wtedy oczywiście nie było takiej ostrej nagonki medialnej na ów terapię,kiedy inne środki farmakologiczne nie przynosiły rezultatów

6.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Przede wszystkim takie "dowody" jak "moje dziecko sie wyleczylo", "wyleczyla sie ciocia mojego kolegi" nie sa zadnymi dowodami. To tzw. dowody anegdotyczne ktore nie maja zadnego znaczenia dla nauki i nie powinny byc brane pod uwage bo przyczyniaja sie do powstawania kolejnych mitow. Badania, aby byly wiarygodne, powinny byc prowadzone na odpowiednio licznych randomizowanych probach, eliminowac bledy tj. efekt potwierdzenia, posiadac grupy kontrolne. Homeopatia zadnych takich prob nie przetrwala(z czego homeopaci tlumaczyli sie np ze w pomieszczeniu byl sceptyk i woda wstydzila sie pamietac). Nawet wyznaczone sa nagrody za udowodnienie dzialania homeopatii w scisle okreslonych naukowo warunkach(np James Randi Foundation). Tutaj historia tego testowania:

http://www.guardian.co.uk/science/2001/mar/15/technology2

9.10.2012 przez kukułka - Student: poszerzam horyzonty :)
potwierdzam

Poza stosowaniem homeopatii u ludzi, jest ona również popularnym środkiem w leczeniu zwierząt. sama mam co do tej metody mieszane uczucia, choć przyznam, że wieloletnio nawracające zapalenie rwy kulszowej... wyleczył mi właśnie homeopata. placebo? a jakie skuteczne!

Wracając do wątku zwierząt. Znam przypadki, gdzie zwierzęta były leczone homeopatią z ciężkich dolegliwości... i to z powodzeniem leczone. O ile w przypadku dorosłych ludzi można mówić o działaniu na podświadomość, o tyle wciąż zagadką jest dla mnie działanie na dzieci (szczególnie niemowlęta) i zwierzęta...

Zgadzam się z opiniami, iż nie ma potwierdzonych badań podanych do publicznej wiadomości... Tylko, że badania są. Wystarczy udać się do najbliższego homeopaty, a ten przedstawi wyniki prób na grupach tysięcy badanych. Tu wygłoszę dość kontrowersyjną tezę, iż koncerny farmaceutyczne, będące najbardziej dochodowym interesem (przecież zdrowia i życia nie da się wycenić za wysoko...) skutecznie blokują rozpowszechnienie się i wiarę w homeopatię. ...A swoją drogą - jeśli wiara leczy zakażenia bakteryjne bez antybiotykoterapii, wirusy bez powikłań, to jak silnie skonstruowanymi istotami jesteśmy? ;)

10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W oparciu o analizę baz danych (m.in. CENTRAL, MEDLINE, EMBASE, COCHRANE) oraz zawartych w nich meta-analiz, przeglądów systematycznych oraz pojedynczych badań klinicznych można powiedzieć, że efekt działania dyskutowanych substancji równa się efektowi placebo.

"In conclusion, the hypothesis that any given homeopathic remedy leads to clinical effects that are relevantly different from placebo or superior to other control interventions for any medical condition, is not supported by evidence from systematic reviews. Until more compelling results are available, homeopathy cannot be viewed as an evidence-based form of therapy" (www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1874503).

Gratuluję merytorycznej dyskusji wszystkim Pogromcom! Dziękuję Wam za fachową pomoc i inspirację. Zwłaszcza Pani Ewie, Panu Kamilowi, Antkowi i Michałowi. Prawdziwi z Was Pogromcy!

 

Piśmiennictwo

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9820349

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11527508

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16376071

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16425108

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22161390

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21733480

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19370613

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22760464

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22568455

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22494470

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1874503/

http://www.publications.parliament.uk/pa/cm200910/cmselect/cmsctech/45/45.pdf