Młodziwo wydzielane jest w ciągu pierwszych 4 dób po porodzie

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

21.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Siara może pojawić się już od około 20 tygodnia ciąży

21.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Młodziwo czyli tzw. siara ma żółty kolor, wydzielane jest przez pierwsze 4 dni po urodzeniu.

22.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Siara może się pojawić już pod koniec ciąży. W ciągu 2 tyg. po porodzie stopniowo jest zastępowana przez dojrzałe mleko.

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nawał mleczny to początek wytwarzania mleka dojrzałego, które w ciągu 2 tygodni po porodzie stopniowo zastępuje siarę.

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Juz od pierwszych dni ciazy kobiece cialo przygotowuje sie do przyjscia na swiat malenstwa. Na skutek działania hormonów ciążowych w piersiach kobiet ciężarnych zachodzą zmiany powodujące nieraz przykre dolegliwości. Najbardziej zauważalne i dokuczliwe są one szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe a często nawet bolesne. Brodawki stają się bardzo tkliwe. Podczas ciąży bardziej widoczne stają się sploty żyłek, brodawki uwypuklają się i stają się większe oraz ich zabarwienie staje się ciemniejsze. Podczas ciąży w obrębie całego gruczołu piersiowego zachodzą liczne zmiany dostosowujące jego funkcję i wygląd do potrzeb laktacji. W II trymestrze na brodawce można zauważyć krople rzadkiej, żółtej cieczy, nazywanej siarą lub colostrum, zapowiadającej laktację. Występuje także w czasie silnych przeżyć oraz podczas delikatnego masażu brodawki.

21.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jest to inna nazwa siary, czyli mleka wydzielanego przez kilka pierwszych dni. Zawiera ono więcej białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz przeciwciał IgA. Jest zatem najbardziej wartościowe dla dziecka.

źródło:

Propedeutyka pediatrii M.Krawczyński

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Pierwsze poporodowe mleko to żółtawa siara, inaczej - młodziwo. Jest wydzielana w niewielkiej ilości, ale w pierwszych dobach po porodzie noworodek zjada jednorazowo zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu mililitrów mleka. Siara zawiera dużo białka i niektórych minerałów, witaminy A i E oraz dużo specjalnych cząsteczek, które zwalczają drobnoustroje i chronią dziecko przed zakażeniami (tzw. przeciwciał ochronnych). Większość tych przeciwciał pokrywa ochronną warstwą przewód pokarmowy dziecka, broniąc go przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami, a także szkodliwymi substancjami (np. uczulającymi). Dzięki właściwościom przeczyszczającym siara przyspiesza wydalenie smółki (czyli pierwszej kupki noworodka) i chroni dziecko przed nasiloną żółtaczką.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

może się pojawić nawet w 4 miesiącu ciąży