Dudy a odma

Usłyszałam kiedyś teorię, że granie na dudach szkockich może być powodem odmy płucnej.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

21.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Zawodowe granie na dudach prędzej może wywołać POChP niż astmę związane jest tot z wprowadzaniem powietrza do worka instrumentu

21.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zakładając, że grający na dudach wykonuje coś na kształt próby Valsavy, to jest możliwe w trakcie jej wykonywania pęknięcie małych, położonych podopłucnowo pęcherzyków rozedmowych i wywołanie odmy.

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Podejrzewa się, że wzrost ciśnienia w płucach wywołany grą na instrumencie dętym może u zwiększać ryzyko wystąpienia krwioplucia, odmy, a być może w przyszłości także rozedmy płuc, ale u osób z astmą.

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Nie znalazlam informacji o rzekomym powodowaniiu przez dudy odmy. Pojawiaja sie jednak doniesienia, ze jako dudy sa idealnym 'mieszkaniem' dla drobnoustrojow i grzybow, grajacy moze zachorowac na powazne infekcje. Jesli dudy sa odpowiedniop czyszczone i konserwowane, grajacym jednak na szczescie nic nie grozi. Tak wiec wniosek z tego taki, ze granie na dudach jest w 100% bezpieczne.

21.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Osoby, które przebyły już jeden epizod odmy otrzewnowej powinny unikać sytuacji, w których dochodzi do szybkiego zmiany ciśnienia otoczenia, np. lotów samolotem, nurkowania, skoków spadochronowych, na bungee. Także uprawianie sportów wysiłkowych i gra na instrumentach dętych jest przeciwwskazana. Chorzy, którzy palą papierosy, powinni tego zaprzestać.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Podczas gry na dudach może dojść do pęknięcia pęcherzyków płucnych, co może być przyczyną odmy.

Źródło: "Choroby wewnętrzne" Szczeklik

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Podejrzewa się, że wzrost ciśnienia w płucach wywołany grą na instrumencie dętym może u chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego zwiększać ryzyko wystąpienia krwioplucia, odmy, a być może w przyszłości także rozedmy płuc.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Przyczyny zachorowań

Powietrze dostaje się do jamy opłucnej, gdy dochodzi do przebicia ściany klatki piersiowej lub zniszczenia miąższu płucnego. Przyczyny powstawania odmy są różne - zależą od poszczególnego typu tego schorzenia.