Wszystkie dzieci z autyzmem i zespolem Aspergera sa genialne

Czy to prawda? Czesto sie slyszy ze autysci maja ponadprzecietne zdolnosci matematyczne, maluja, maja lepsza od innych pamiec... Ale czy jest tak zawsze, czy tylko takie przypadki sa naglasniane, co powoduje zludne wrazenie ze oni wszyscy sa 'geniuszami' w pewnych dziedzinach?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Autyzm ma wiele twarzy. Z jednej strony jest to syndrom Aspergera - dotknięte nim dziecko może nauczyć się samodzielnego życia, ba, nawet być geniuszem, choć niezręcznym towarzysko. Z drugiej strony jest autyzm kliniczny, połączony z głębokim upośledzeniem - chorzy nie mówią i robią w majtki, bo nie potrafią nauczyć się korzystać z toalety. Szacuje się, że w Polsce na 10 tysięcy dzieci pięcioro rodzi się z autyzmem (Amerykanie mówią nawet o jednym na 500 urodzeń).

4.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Nie wszystkie. Te dzieci są uzdolnione z reguły w jednej dziedzinie ale nie jest to geniusz a raczej skutek uboczny choroby, ponieważ nie przyswajają informacji z innych dziedzin.

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie wszystkie dzieci posiadają takie zdolności, mają one predyspozycje do rozwoju umiejętności i talentów niż przeciętny człowiek, ale nie wszystkich dzieci to dotyczy.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie wszystkie dzieci z zespołem Aspergera są genialne Trzeba by tutaj najpierw się zastanowić co hasło genialne dziecko miałoby oznaczać. Statystycznie częściej notuje się u takich dzieci ponadprzeciętne IQ jednak nie wszystkie. Dodatkowo nie wszystkie dzieci z zespołem Aspergera mają często utożsamiane z tą chorobą zdolności - w grupie osób z tą przypadłościa są one częstrze ale nie są u wszystkich.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie jest to w pełni prawdą. Rzeczywiście 5-15% populacji osób z autyzmem wykazuje wyjątkowe zdolności, np. plastyczne, matematyczne czy muzyczne. Nazywane są one zdolnościami wysepkowymi i statystycznie częściej występują u osób z autyzmem niż w populacji ludzi zdrowych. Jednak 85-95% osób z autyzmem takich zdolności nie wykazuje.

16.12.2013 przez Agnieszka Mrozik - Inny: mama
obalam

Z własnego życia wiem, że nie zawsze tak jest. Nikt naprawdę nie wie co kryje się w mózgach dzieci autystycznych szczególnie tych bardzo zaburzonych. W jednych aspektach życia dziecko z autyzmem wykracza ponad przeciętną, a w innych jest daleko za innymi.