W pelni ksiezyca rodzi sie wiecej dzieci niz normalnie.

Spotkalam sie ostatnio z opinia, ze dzieci czesciej rodza sie w czasie pelni ksiezyca niz w inne dni. Czy ktos cos o tym slyszal? ;)

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Gdy w 1998 roku trzej włoscy matematycy rozpoczęli obliczenia statystyczne, okazało się, że tuż po tej fazie Księżyca wzrasta znacznie liczba porodów.

26.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Naukowcy wciąż spierają się o to, czy księżyc ma wpływ na ludzkie zachowania. I chociaż statystycznie w czasie pełni rodzi się więcej dzieci, częściej popełniane są przestępstwa i samobójstwa, nie można jednoznacznie określić, czy to wyłącznie zasługa księżyca.

Wielu ludzi wierzy jednak, że poszczególne fazy Srebrnego Globu mogą zmieniać sposób, w jaki się zachowujemy

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Teoretycznie, wiele prawidłowości i cykli, od których zależy działanie organizmu człowieka, powinno być zgodnych z cyklami natury. W praktyce, na przebieg ciąży i poród wpływ mają przede wszystkim hormony, które niekiedy skutecznie dają się we znaki, potrafiąc rozregulować wszelkie prawidłowości związane z naszym ciałem. Przy tym nie mamy pojęcia, jak księżyc mógłby wpływać na estrogeny. Jak do tej pory nie przeprowadzono badań, które miałyby na celu wykazanie określonych powiązań.

Czy zatem poród rzeczywiście ma coś wspólnego z pełnią? Jedni powiedzą tak, drudzy nie. Jeśli uznajemy, że natura ma wpływ na nasz organizm, czemu by nie uznać, że jest to wpływ znacznie większy, niż są w stanie to potwierdzić badania medyczne?

21.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Liczba porodów nie ma żadnego związku z fazami księżyca.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Niektóre z przeprowadzonych badań wskazują, że pełnia księżyca rzeczywiście może mieć wpływ na określone zachowania człowieka. Dla przykładu, może wzmagać agresję. Jeśli zapytamy o związek pomiędzy czasem, w którym rodzą się dzieci a cyklem księżycowym, niekoniecznie doczekamy się jasnej odpowiedzi. Jednakże istnieją pewne publikacje, które potwierdzałyby taką zależność.

Jedno z takich badań* spojrzało na dokładną liczbę 5,927,978 urodzin we Francji, między styczniem 1968 r. a grudniem 1974 r. Wykorzystując analizę widmową wykazano, że istnieją 2 odmienne rytmy w częstotliwości narodzin. Pierwszy – rytm tygodniowy, charakteryzujący się najniższą ilością urodzeń w niedzielę oraz najwyższą ich ilością we wtorek. Drugi - rytm roczny, z maksymalną ilością urodzeń w maju oraz najniższą między sierpniem a październikiem. Rok podzielono również na cykle księżycowe. Analiza statystyczna pod tym kątem wykazała, że najwięcej dzieci rodzi się w ostatnim kwartale oraz w nowiu, najmniej natomiast w pierwszym kwartale. Rozbieżności pomiędzy ilościami narodzin zostały uznane za niezwykle znaczące jeśli chodzi o ich związek z fazami księżyca.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Sa rozne badania pokazujace rozne zaleznosci pomiedzy pora dnia, tygodnia, czy mesiaca ksiezycowego a iloscia porodow. Niektore badania potwierdzaja, ze najwiecej dzieci rodzi sie ostatnim kwartale oraz w nowiu, najmniej- w pierwszym kwartale.

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Analiza statystyczna pod tym kątem wykazała, że najwięcej dzieci rodzi się w ostatnim kwartale oraz w nowiu, najmniej natomiast w pierwszym kwartale. Rozbieżności pomiędzy ilościami narodzin zostały uznane za niezwykle znaczące jeśli chodzi o ich związek z fazami księżyca.