Otyłość zwiększa ryzyko dla przebiegu ciąży

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

18.11.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
potwierdzam

Otyłość m.in: zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego porodu, nadciśnienia, cukrzycy

20.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Otyłość jak powszechnie wiadomo jest szkodliwa. Jeśli występuje u kobiety ciężarnej to szkodzi nie tylko jej, ale i dziecku. Kobieta taka może mieć problemy z układem krwionośnym, układem ruchowym czy zachorować na cukrzyce. Ciąża może być również przenoszona. To wszystko odbija się na rozwoju płodu.

20.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Otyłość kobiety w czasie ciąży zwiększa znacząco prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych a także może oznaczać problemy z samym donoszeniem ciąży.

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

otylosc moze prowadzic do wielu innych chorow, m in nadcisnienia i cukrzycy. Nadcisnienie moze byc niebezpieczne dla kobiety w czasie porodu,z kolei cukrzyca moze powodowac zaburzenia dojrzewania plodu (makrosomie, wady cewy nerwowej itd), a nawet ryzyko przedwczesnego porodu czy poronienia.

21.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Nadwagę, otyłość oraz nieprawidłowe odżywanie się w ciąży wymienia się w czynnikach ryzyka wcześniactwa.

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Większość otyłych matek i ich dzieci przechodzi przez okres ciąży i poród bezpiecznie i zdrowo. Należy jednak pamiętać, że u kobiet z nadwagą wzrasta m.in. ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Obydwa wymienione schorzenia mogą stać się przyczyną rozwoju niebezpiecznych powikłań w przebiegu ciąży - stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej. Z tego względu ciąża u kobiet otyłych jest klasyfikowana jako ciąża podwyższonego ryzyka.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

U kobiet z nadmierną masą ciała znacznie częściej stwierdza się stany naglące oraz powikłania ciąży, porodu i połogu. Większość publikacji uwydatnia współwystępowanie otyłości i cukrzycy, występowanie ciąż mnogich oraz przeterminowanych [6]. U kobiet tych przeciążony jest także układ krążenia – zwiększona jest objętość wyrzutowa serca (każde 100 g zgromadzonej tkanki tłuszczowej zwiększa ją o 30-50 ml/min), praca serca ulega przyśpieszeniu, częstsze są także wahania ciśnienia tętniczego krwi

23.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

U kobiet z nadmierną masą ciała znacznie częściej stwierdza się stany naglące oraz powikłania ciąży, porodu i połogu. Większość publikacji uwydatnia współwystępowanie otyłości i cukrzycy, występowanie ciąż mnogich oraz przeterminowanych [6]. U kobiet tych przeciążony jest także układ krążenia – zwiększona jest objętość wyrzutowa serca (każde 100 g zgromadzonej tkanki tłuszczowej zwiększa ją o 30-50 ml/min), praca serca ulega przyśpieszeniu, częstsze są także wahania ciśnienia tętniczego krwi [1].

23.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Otyłość od dawna wymieniano jako jeden z czynników utrudniających poczęcie dziecka. Dotychczas lekarze nie wiedzieli jednak, dlaczego dodatkowe kilogramy mają negatywny wpływ na płodność kobiet. Wyjaśniły to dopiero badania Cadence Minge z Research Centre for Reproductive Health w Adelajdzie.W ramach eksperymentu naukowcy zafundowali potencjalnym mysim mamom wysokotłuszczową dietę. Tłuszcze stanowiły aż 22 proc. pożywienia podawanego gryzoniom. "Proporcje składników odżywczych były podobne do tych, jakie występują w jedzeniu typu fast food" - tłumaczy autorka badań. Po kilku tygodniach tuczenia uczeni pobrali od myszy komórki jajowe. Następnie porównali je z jajeczkami gryzoni będących na zdrowej diecie (6 proc. tłuszczów). "Okazało się, że duża ilość tłuszczów w pożywieniu uszkadza komórki jajowe znajdujące się w jajnikach" - mówi Minge - "z tego powodu już po zapłodnieniu komórka jajowa nie podlega prawidłowym podziałom. W efekcie zarodek nie rozwija się i prędko obumiera

4.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Wiele kobiet nie może mieć dziecka ze względu na otyłość.

22.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

U kobiet z nadmierną masą ciała znacznie częściej stwierdza się stany naglące oraz powikłania ciąży, porodu i połogu. Większość publikacji uwydatnia współwystępowanie otyłości i cukrzycy, występowanie ciąż mnogich oraz przeterminowanych [6]. U kobiet tych przeciążony jest także układ krążenia – zwiększona jest objętość wyrzutowa serca (każde 100 g zgromadzonej tkanki tłuszczowej zwiększa ją o 30-50 ml/min), praca serca ulega przyśpieszeniu, częstsze są także wahania ciśnienia tętniczego krwi [1].

U otyłych pacjentek częściej występują infekcje ran lub rozejście się powłok brzusznych, otyłe ciężarne częściej też rodzą duże dzieci – liczba dzieci z makrosomią jest u nich 5 razy większa. Ponadto otyłość predysponuje do cukrzycy, wad serca, kamicy pęcherzyka żółciowego, żylaków podudzi oraz dusznicy bolesnej [3]. Nadciśnienie tętnicze występuje w przebiegu ciąży częściej u kobiet otyłych, częstsza jest również preeklampsja i eklampsja oraz stany zapalne dróg moczowych. Dochodzi do częstych powikłań ciąży u tych kobiet – krwawień i porodów przedwczesnych. W tych przypadkach dochodzi także do powikłań porodu i połogu – większość porodów kończy się cesarskim cięciem, głównie z przyczyn nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego czy większej ilości tkanki tluszczowej w miednicy małej, dwukrotnie wyższe jest ryzyko zgonu kobiet w porównaniu z kobietami szczupłymi. Problemy stwarza także znieczulenie dokanałowe i utrzymanie drożności dróg oddechowych. Noworodki kobiet otyłych rodzą się z makrosomią, co często utrudnia przebieg porodu, wydłuża jego czas trwania, a to łączy się z większą utratą krwi. Częściej też dochodzi do dystocji barkowej. Operacyjne zakończenie porodu naraża kobietę na większe ryzyko infekcji.

Okres połogowy wiąże się z częstszymi zapaleniami błony śluzowej macicy, zakrzepicą żył głębokich, co bezpośrednio wpływa na dłuższą hospitalizację tych kobiet oraz wyższe koszty leczenia [5, 6]. Zauważono również, że inwolucja macicy jest gorsza, utrudnione gojenie rany krocza i po cesarskim cięciu. Częściej występują zapalenia gruczołu piersiowego, niedokrwistość, powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz wspomniane już zakażenia ran pooperacyjnych [8, 1].

Zaobserwowano również ryzyko zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu (trzykrotne zwiększone ryzyko w porównaniu z kobietami o prawidłowym BMI), zapalenia pęcherzyka żółciowego, raka błony śluzowej macicy oraz sutka. Zaznacza się także, że kobiety z BMI >30 kg/m² częściej rodzą dzieci z wadami układu nerwowego, pokarmowego, wadami serca czy przepukliną pępkową.

W przebiegu połogu otyłych kobiet i laktacja ulega zaburzeniu – spowodowane jest to zmniejszonym wydzielaniem prolaktyny [1].

24.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

wszystko jes tutaj wyjasnione

31.05.2013 przez Kamil Grabiec - Inny: przyrodnicze
potwierdzam

Oczywiście, że tak.

31.05.2013 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

logiczne następstwo, skoro powszechnie wiadome jest, że otyłość jest niezdrowa dla osób bez ciąży, więc w ciązy gdy płód potrzebuje jak najbardziej dobrych warunków, nie jest to pożądane niejako

31.05.2013 przez PAULINA NOWAKOWSKA - Student medycyny: POŁOŻNICTWO
potwierdzam

może być przyczyną cukrzycy ciążowej która może wpływać na negatywny rozwój płodu